Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál kisebb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom októberben havi összevetésben. Az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közölte, hogy az októberi forgalom 0,1 százalékkal csökkent szeptemberrel összevetve, amikor 0,9 százalékos bővülést jegyeztek fel. A szakértők várakozásainak átlagában nagyobb mértékű, 0,3 százalékos forgalomcsökkenés szerepelt októberre.
Az autóeladás nélküli kiskereskedelmi forgalom 0,1 százalékkal nőtt a múlt hónapban a szeptemberi 0,8 százalékos emelkedés után. Az autóeladások és az üzemanyagok nélkül számított kiskereskedelmi forgalom ugyancsak 0,1 százalékkal nőtt októberben, miután szeptemberben havi szinten 0,8 százalékkal emelkedett.
Az autókat, az üzemanyagokat, az építőipari termékeket és a vendéglátást sem számítva 0,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom októberben, miután szeptemberben 0,7 százalékkal bővült havi szinten. Ez az úgynevezett kiskereskedelmi magforgalom felel meg leginkább a bruttó hazai termék (GDP) egyik legfontosabb összetevőjének, a fogyasztói kiadásoknak.
A bolti vegyes kiskereskedelem eladásai 1,7 százalékkal csökkentek. Emellett a gépjármű- és alkatrészkereskedők, a benzinkutak, a sportszerek, hobbitermékek, hangszerek és könyvek forgalma és a bútorüzletek eladásai is esést mutattak, valamint az építőanyagok és kerti felszerelések forgalma is zsugorodott. Ezzel szemben az elektronikai cikkek és készülékek, az élelmiszer- és italboltok, az egészségügyi és testápolási termékek, valamint az éttermek és bárok forgalma is bővült, ugyanakkor a ruhaüzletek forgalma stagnált.
Éves alapon az amerikai kiskereskedelmi forgalom 2,5 százalékkal nőtt októberben azt követően, hogy 4,1 százalékkal, február óta a leggyorsabb ütemben bővült szeptemberben.
Az Egyesült Államokban a lakossági fogyasztás generálja a gazdasági teljesítmény több mint kétharmadát, ezért a kiskereskedelmi forgalom alakulása fontos jelzőszám a növekedés megítéléséhez.
Még egy meglepetés
Az elemzők által várt szerény emelkedés helyett csökkent az amerikai termelőiár-index októberben havi szinten.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a U.S. Bureau of Labor Statistics szerdán azt közölte, hogy októberben havi bázison a termelőiár-index szezonális kiigazítással 0,5 százalékkal, 2020 áprilisa óta a legnagyobb mértékben csökkent a szeptemberi 0,4 százalékos havi szintű növekedés után. A piac 0,1 százalékos havi emelkedést várt októberre.
Októberben a termelőiár-index növekedése éves szinten 1,3 százalék volt az előző havi 2,2 százalékos, április óta a legjelentősebb emelkedés után. Az elemzői várakozások átlagában nagyobb mértékű, 1,9 százalékos növekedés szerepelt.
A gyakran változékony élelmiszer-, energia- és kereskedelmi szolgáltatási árakat nem tartalmazó termelői maginfláció éves összevetésben az előző havi 2,7 százalék után 2,4 százalékra lassult októberben, elmaradva az elemzői várakozások átlagában szereplő 2,7 százaléktól.
A termelői magárindex havi összevetésben az elemzők által várt 0,3 százalékos emelkedés helyett stagnált októberben az előző havi 0,2 százalékos növekedés után. Az ipari termelői árak megbízhatóan jelzik előre a fogyasztói árak alakulásának trendjét, mivel közvetlenül megjelennek az áruk és szolgáltatások végső árában.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai szerint az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés üteme éves összevetésben 3,2 százalékra lassult októberben a szeptemberi 3,7 százalék után. Az elemzői várakozások átlagában 3,3 százalékos októberi inflációs adat szerepelt.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, november 1-jén végződött kétnapos kamatdöntő ülésén az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon.
Az októberi amerikai inflációs adatok megjelenése után a Fed következő lépéseire vonatkozó előrejelzés alapján a piac többsége továbbra is arra számít, hogy a Fed következő, december 13-án végződő kamatdöntő ülésén változatlanul hagyja az irányadó dollárkamatot.
(MTI)