Menedékkérők a szicíliai Pozzallo kikötőjében, 2018. július 16-án. EPA/FRANCESCO RUTA |
Drasztikusan csökkenti a menedékkérőknek járó juttatásokat Olaszország. Matteo Salvini belügyminiszter rendelete szerint a napidíjat 20 euróra mérséklik az eddigi 30-35, egyes esetekben 45 euróról. Erre a célra eddig csaknem hárommilliárd eurót költött az olasz kormány évente.
Szűkítik az integrációt segítő szolgáltatások elérhetőségét is: a jövőben csak azok járhatnak olasz nyelvtanfolyamra vagy pszichológiai kezelésre, akik már kaptak tartózkodási engedélyt. A menedékkérőknek olykor több mint két évet kell várniuk egy ilyen engedélyre.
"Nagyobb lesz az ellenőrzés és kevesebb a kiadás. Ahogy megígértük, végre változtatunk a bevándorláspolitikán” – közölte az olasz belügyminiszter. A szigorítás, amit már korábban bejelentettek, de csak most rendeltek el, 136 ezer menedékkérőt érinthet.
"Egyedül hagytuk az olaszokat"
A német külügyminiszter szerint érthető, hogy Olaszország bekeményít. „Túl sokáig hagytuk egyedül az olaszokat a menekültkérdésben” – jelentette ki Heiko Maas, aki az Észak-Afrikában létrehozandó uniós menekülttáborokkal kapcsolatban már szkeptikusabban nyilatkozott.
„Miért mennének oda az emberek, ha a menedékkérelmüket nagy valószínűséggel úgyis elutasítják?” – tette fel a kérdést. Szerinte ezek az emberek továbbra is illegális módon akarnak majd bejutni az EU-ba, és új útvonalakat fognak keresni.
Az uniós és tagállami vezetők a június végi EU-csúcson döntöttek arról, hogy megvizsgálják az uniós menekültközpontok létrehozásának lehetőségét Észak-Afrikában. Líbia már jelezte, hogy nem hajlandó helyet adni ilyen létesítményeknek.
Egyre kevesebben jönnek
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai azt mutatják, hogy jelentősen csökken az Európára nehezedő migrációs nyomás. A szervezet szerint az első félévben 45 700 menedékkérő és migráns jutott el Európába a Földközi-tengeren keresztül, ami ötször kevesebb, mint 2016 azonos időszakában, amikor a legtöbben jöttek, és kevesebb mint fele a tavalyi értéknek. A mostani állapot a menekültválság kezdete, 2014 előtti viszonyoknak felel meg, áll a jelentésben.
Hasonló trendet jeleznek a Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai is: az Olaszországban partra szálló menedékkérők száma például ötödére, 85 ezerről 17 ezerre csökkent az első fél évben. Ugyanakkor még mindig sokan veszítik életüket út közben: az idén csaknem 1500 menekült halt meg.
Az útra kelők felét visszafordították
A visszaesés a többi közt a szigorodó uniós politikának, az egyes tagországok (például Olaszország) észak-afrikai alkuinak, és a valószínűleg emiatt hatékonyabb líbiai határellenőrzésnek köszönhető.
Az olasz ISPI elemzőintézet kutatása szerint idén a migránsoknak csupán fele ért el Európába Líbiából, ami jelentős csökkenés a tavalyi 86 százalékhoz képest. Az útra kelők 44 százalékát a líbiai parti őrség visszavitte – 2017-ben 12 százalék volt ez az arány –, 4,5 százalékuk pedig életét vesztette útközben vagy eltűnt.