4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Indiában a járvány tavaszi tombolása után minden adat a koronavírus terjedésének gyors lassulását mutatta. Narendra Modi miniszterelnök az oltási kampányt és kormányának járványkezelését méltatja, valójában azonban nem ez lehet a háttérben.

Bár így járvány idején különösen gyorsan felülírják az újabb rossz hírek a régieket, de az Indiából tavasszal, nyár elején érkező borzalmas tudósításokra, megrázó képekre talán még mindenki emlékszik. A világ India példáján szembesülhetett először azzal, mire képes a delta variáns egy nagyrészt oltatlan populációban: a pusztítás lehengerlő volt. (Érdemes elolvasni laptársunk, az mfor.hu alapos elemzését a járvány tombolásáról, és annak politikai következményeiről.)

Hirtelen javulás

Aztán az új esetek száma valamikor május elején hirtelen zuhanni kezdett. Nem sokkal később a halálozási adatok is gyorsan javulni kezdtek, és mostanra ott tartunk, hogy a kontinensnyi országban napi 15 ezer alatti új esetet, és valamivel több mint 500 áldozatot jelentenek naponta. Ha ebben szerepe is van az aluldetektálásnak és a hiányos adatszolgáltatásnak, a csökkenés mégis látványos a májusi napi 4000 feletti halálozáshoz és közel 400 ezer új esethez képest. Mindez ráadásul úgy, hogy a világ közben a vírus újabb hullámával küzd, az esetszámok szinte mindenhol újra gyorsan emelkednek, még a legjobb átoltottsági mutatókkal rendelkező országokban is.

Nem csoda, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök magatartása is jelentősen megváltozott a sötét hónapokhoz képest. Miközben akkor gyakorlatilag eltűnt a színről, most minden lehetőséget megragad, hogy a nyilvánosság elé álljon a vírus elleni védekezés kapcsán. Október 21-én például büszkén jelentette be, hogy az országban beadták az egymilliárdodik oltást is. Az oltási kampány a kezdeti nehézségek után valóban szépen halad az országban, de az adatok gyors javulásának hátterében biztosan nem az átoltottság áll. Az esetszámok még bőven azelőtt kezdtek zuhanni, hogy az átoltottság akár a 15%-os szintet elérte volna.

A napi új koronavírusos esetek számának alakulása Indiában az idén (Forrás: Our World in Data)
A napi új koronavírusos esetek számának alakulása Indiában az idén (Forrás: Our World in Data)

A legalább egy oltást megkapott indiaiak aránya a népességben (Forrás: Our World in Data)
A legalább egy oltást megkapott indiaiak aránya a népességben (Forrás: Our World in Data)

Közel ötmillió halott

Akkor tehát hogyan győzte le India a vírust? Az Economist is ezt a kérdést tette fel, és a válasz bizony elég kiábrándító. Egy kutatás múlt héten közzétett eredményei azt mutatják, hogy miközben az ország lakosságának csak nagyjából fele kapott már legalább egy dózis vakcinát, Delhi lakosságának 90%-ánál már kimutatták a vírus elleni antitestek jelenlétét a szervezetükben.

Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a vírust nem megállították, hanem egyszerűen azért lassult le a terjedése, mert elfogytak a megfertőzhető emberek. Nem India győzte le tehát a vírust, hanem a vírus Indiát. Ennek pedig rettenetes ára volt. Miközben az országban november 1-jéig a hivatalos adatok szerint 458 ezer áldozatot követelt a koronavírus, a halálozási adatok elemzése alapján a szakértők úgy tippelnek, ennek körülbelül tízszerese, körülbelül 4,6 millió lehet az áldozatok valós száma.

A koronavírus szövődményeiben meghaltak száma Indiában a hivatalos adatok szerint (Forrás: Our World in Data)
A koronavírus szövődményeiben meghaltak száma Indiában a hivatalos adatok szerint (Forrás: Our World in Data)

Indiában lassan visszatérni látszik az élet a rendes kerékvágásba. A nagyvárosokban létrehozott Covid-osztályok üresen konganak. Egy állami kórház megkérdezett orvosa szerint most Delhiben nehezebb elkapni a koronavírust, mint a világ bármely más városában. Az indiai gazdaság ugyan még lábadozik, de a tőzsdeindexek már a nyáron új csúcsokat ostromoltak. Az iskolák újra nyitva, korlátozó intézkedésekről szó sincs. A hivatalos kommunikáció alapján India akár követendő példa is lehetne a világ többi országának. Valóban érdemes is észben tartani India példáját – csak éppen arra vonatkozóan, hogy ilyen árat kell fizetni azért, ha gyakorlatilag szabadon hagyjuk terjedni a vírust.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG