Bár így járvány idején különösen gyorsan felülírják az újabb rossz hírek a régieket, de az Indiából tavasszal, nyár elején érkező borzalmas tudósításokra, megrázó képekre talán még mindenki emlékszik. A világ India példáján szembesülhetett először azzal, mire képes a delta variáns egy nagyrészt oltatlan populációban: a pusztítás lehengerlő volt. (Érdemes elolvasni laptársunk, az mfor.hu alapos elemzését a járvány tombolásáról, és annak politikai következményeiről.)
Hirtelen javulás
Aztán az új esetek száma valamikor május elején hirtelen zuhanni kezdett. Nem sokkal később a halálozási adatok is gyorsan javulni kezdtek, és mostanra ott tartunk, hogy a kontinensnyi országban napi 15 ezer alatti új esetet, és valamivel több mint 500 áldozatot jelentenek naponta. Ha ebben szerepe is van az aluldetektálásnak és a hiányos adatszolgáltatásnak, a csökkenés mégis látványos a májusi napi 4000 feletti halálozáshoz és közel 400 ezer új esethez képest. Mindez ráadásul úgy, hogy a világ közben a vírus újabb hullámával küzd, az esetszámok szinte mindenhol újra gyorsan emelkednek, még a legjobb átoltottsági mutatókkal rendelkező országokban is.
Nem csoda, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök magatartása is jelentősen megváltozott a sötét hónapokhoz képest. Miközben akkor gyakorlatilag eltűnt a színről, most minden lehetőséget megragad, hogy a nyilvánosság elé álljon a vírus elleni védekezés kapcsán. Október 21-én például büszkén jelentette be, hogy az országban beadták az egymilliárdodik oltást is. Az oltási kampány a kezdeti nehézségek után valóban szépen halad az országban, de az adatok gyors javulásának hátterében biztosan nem az átoltottság áll. Az esetszámok még bőven azelőtt kezdtek zuhanni, hogy az átoltottság akár a 15%-os szintet elérte volna.
Közel ötmillió halott
Akkor tehát hogyan győzte le India a vírust? Az Economist is ezt a kérdést tette fel, és a válasz bizony elég kiábrándító. Egy kutatás múlt héten közzétett eredményei azt mutatják, hogy miközben az ország lakosságának csak nagyjából fele kapott már legalább egy dózis vakcinát, Delhi lakosságának 90%-ánál már kimutatták a vírus elleni antitestek jelenlétét a szervezetükben.
Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a vírust nem megállították, hanem egyszerűen azért lassult le a terjedése, mert elfogytak a megfertőzhető emberek. Nem India győzte le tehát a vírust, hanem a vírus Indiát. Ennek pedig rettenetes ára volt. Miközben az országban november 1-jéig a hivatalos adatok szerint 458 ezer áldozatot követelt a koronavírus, a halálozási adatok elemzése alapján a szakértők úgy tippelnek, ennek körülbelül tízszerese, körülbelül 4,6 millió lehet az áldozatok valós száma.
Indiában lassan visszatérni látszik az élet a rendes kerékvágásba. A nagyvárosokban létrehozott Covid-osztályok üresen konganak. Egy állami kórház megkérdezett orvosa szerint most Delhiben nehezebb elkapni a koronavírust, mint a világ bármely más városában. Az indiai gazdaság ugyan még lábadozik, de a tőzsdeindexek már a nyáron új csúcsokat ostromoltak. Az iskolák újra nyitva, korlátozó intézkedésekről szó sincs. A hivatalos kommunikáció alapján India akár követendő példa is lehetne a világ többi országának. Valóban érdemes is észben tartani India példáját – csak éppen arra vonatkozóan, hogy ilyen árat kell fizetni azért, ha gyakorlatilag szabadon hagyjuk terjedni a vírust.