4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A görög kormánnyal folytatott keserves huzakodás során kétszer is kibocsátott az IMF egy-egy tanulmányt a görög adóssághelyzetről. Jóllehet közgazdaságilag racionálisak a tanulmányok, politikailag igencsak megnehezítették a felek helyzetét. Maradnak-e ezek után?

A görög tárgyalások hónapokig folytatódtak, és sajnos az európai oldal túl sokáig várt azzal, hogy kimondja: politikai okokból semmiféle kivételt nem tehet Görögországgal, semmilyen különleges könnyítést nem alkalmazhat. Egyrészt mások is joggal várnának hasonló elbánásra, másrészt az eurózóna összes tagja se menne bele. Ezért aztán a Sziriza kormány azt hitte, kellő makacskodással mindent elér. Tévedett, és súlyos tanulópénzt fizetett ezért, hisz csak ekkor mutatták meg neki: vagy együttműködik, vagy távoznak az eurózónából.

Keresztbe tettek

A folyamat során az IMF, mint a hitelezők egyike, nem működött szorosan együtt a többiekkel. Ez sok problémát okozott, miután a hitelezők megosztottságának látszata fűtötte Cipraszékban a reményt, hogy az oszd meg és uralkodj elve alapján felpuhíthatják a programot.

Az első tanulmány, ami a görög adósság fenntarthatatlanságáról készült, a legrosszabbkor jött, hisz Cipraszt feltüzelte a népszavazás előtt. Tulajdonképpen nem teljesen világos, miért nem egyeztették álláspontjaikat. Az IMF véleménye, miszerint az adósság fenntarthatatlan, közgazdaságilag kétségkívül megállhatja a helyét, ám rengeteg egyéb probléma van vele.

Mindenekelőtt a konkrét eset: az eurózóna úgy lett létrehozva, hogy senki nem építhet fel a többiek által kifizetendő, vagyis általuk elengedett adósságot, hisz ez aláásná a valutaövezet működését. Ezt az IMF is pontosan tudja, ezért meglepő, hogy nem egyeztették a véleményeket. Ráadásul az IMF úgy javasolna adósságleírást, hogy nem ő állja a költségek javát, vagyis másokat kapacitál arra, hogy fizessenek, mégpedig őrületes összegeket.

Vissza is üthet

Ez már önmagában elfogadhatatlan, de egyébként adott esetben a Valutaalap ezzel magának is kárt okozhat, hisz az adósságelengedés követelésének hangoztatása nyilván más adósok fülének is kedvesen cseng, és adott esetben esetleg ők maguk hozakodnak elő vele, amikor mondjuk pont az IMF-nek nem akarnak fizetni. Azt, hogy az adósságszolgálat a GDP túl magas hányada legyen, egy pillanat alatt megoldják a görög módszerrel: túlköltekeznek, amíg előáll ez az állapot.

A második tanulmány ugyanebben a témában a héten került elő, amikor épp egyezségre jut nagy nehezen Görögország és Európa, amit csak úgy sikerült elérni, hogy Európa drákói keménységet mutatott, alternatívaként felvetve az eurózóna elhagyását a görög kormánynak.

Több dudás egy csárdában

Ezek alapján úgy tűnik, nem volt igazán jó ötlet Európának az IMF-fel összeállni Görögország finanszírozásában. A feleknek azon kellett volna munkálkodniuk, hogy betartassák az adóssal a szerződés szerinti lépéseket, nem pedig azon, hogy egymásnak ellentmondjanak. Egyébként az IMF a saját hitelezései során szigorúan szokta ellenőrizni a  hitelezett országot, és előírja neki, sőt be is tartatja vele a takarékossági lépéseket. Ez volt a legfőbb oka, hogy a mi kormányunk is elkerülte az IMF hitelt pár éve, nem akartak külső beleszólást. Mi viszont végül tudtuk finanszírozni magukat, a görögök nem tudják.

Így most felmerül a a kérdés, hogy a most születőben lévő 3. görög mentőcsomagban érdemes-e a feleknek újra összeállnia. A németek először kikötötték, hogy mindenáron szeretnék az IMF részvételét, de lehet, hogy ezek után jobbnak tartanák, ha kimaradna, Ezzel ugyan az ő terheik tovább növekednek, de legalább nem lesz egy olyan hitelező társ, aki tekintélyüket csökkenti és egyben euró tíz-, és százmilliárdjaikról óhajtana dönteni, vagyis mélyen az ő zsebükbe nyúlni.

Eddig sem volt könnyű az európai hitelezőknek, most még eggyel több súlyos eldöntendő kérdés tornyosul előttük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG