4p
A görög kormánnyal folytatott keserves huzakodás során kétszer is kibocsátott az IMF egy-egy tanulmányt a görög adóssághelyzetről. Jóllehet közgazdaságilag racionálisak a tanulmányok, politikailag igencsak megnehezítették a felek helyzetét. Maradnak-e ezek után?

A görög tárgyalások hónapokig folytatódtak, és sajnos az európai oldal túl sokáig várt azzal, hogy kimondja: politikai okokból semmiféle kivételt nem tehet Görögországgal, semmilyen különleges könnyítést nem alkalmazhat. Egyrészt mások is joggal várnának hasonló elbánásra, másrészt az eurózóna összes tagja se menne bele. Ezért aztán a Sziriza kormány azt hitte, kellő makacskodással mindent elér. Tévedett, és súlyos tanulópénzt fizetett ezért, hisz csak ekkor mutatták meg neki: vagy együttműködik, vagy távoznak az eurózónából.

Keresztbe tettek

A folyamat során az IMF, mint a hitelezők egyike, nem működött szorosan együtt a többiekkel. Ez sok problémát okozott, miután a hitelezők megosztottságának látszata fűtötte Cipraszékban a reményt, hogy az oszd meg és uralkodj elve alapján felpuhíthatják a programot.

Az első tanulmány, ami a görög adósság fenntarthatatlanságáról készült, a legrosszabbkor jött, hisz Cipraszt feltüzelte a népszavazás előtt. Tulajdonképpen nem teljesen világos, miért nem egyeztették álláspontjaikat. Az IMF véleménye, miszerint az adósság fenntarthatatlan, közgazdaságilag kétségkívül megállhatja a helyét, ám rengeteg egyéb probléma van vele.

Mindenekelőtt a konkrét eset: az eurózóna úgy lett létrehozva, hogy senki nem építhet fel a többiek által kifizetendő, vagyis általuk elengedett adósságot, hisz ez aláásná a valutaövezet működését. Ezt az IMF is pontosan tudja, ezért meglepő, hogy nem egyeztették a véleményeket. Ráadásul az IMF úgy javasolna adósságleírást, hogy nem ő állja a költségek javát, vagyis másokat kapacitál arra, hogy fizessenek, mégpedig őrületes összegeket.

Vissza is üthet

Ez már önmagában elfogadhatatlan, de egyébként adott esetben a Valutaalap ezzel magának is kárt okozhat, hisz az adósságelengedés követelésének hangoztatása nyilván más adósok fülének is kedvesen cseng, és adott esetben esetleg ők maguk hozakodnak elő vele, amikor mondjuk pont az IMF-nek nem akarnak fizetni. Azt, hogy az adósságszolgálat a GDP túl magas hányada legyen, egy pillanat alatt megoldják a görög módszerrel: túlköltekeznek, amíg előáll ez az állapot.

A második tanulmány ugyanebben a témában a héten került elő, amikor épp egyezségre jut nagy nehezen Görögország és Európa, amit csak úgy sikerült elérni, hogy Európa drákói keménységet mutatott, alternatívaként felvetve az eurózóna elhagyását a görög kormánynak.

Több dudás egy csárdában

Ezek alapján úgy tűnik, nem volt igazán jó ötlet Európának az IMF-fel összeállni Görögország finanszírozásában. A feleknek azon kellett volna munkálkodniuk, hogy betartassák az adóssal a szerződés szerinti lépéseket, nem pedig azon, hogy egymásnak ellentmondjanak. Egyébként az IMF a saját hitelezései során szigorúan szokta ellenőrizni a  hitelezett országot, és előírja neki, sőt be is tartatja vele a takarékossági lépéseket. Ez volt a legfőbb oka, hogy a mi kormányunk is elkerülte az IMF hitelt pár éve, nem akartak külső beleszólást. Mi viszont végül tudtuk finanszírozni magukat, a görögök nem tudják.

Így most felmerül a a kérdés, hogy a most születőben lévő 3. görög mentőcsomagban érdemes-e a feleknek újra összeállnia. A németek először kikötötték, hogy mindenáron szeretnék az IMF részvételét, de lehet, hogy ezek után jobbnak tartanák, ha kimaradna, Ezzel ugyan az ő terheik tovább növekednek, de legalább nem lesz egy olyan hitelező társ, aki tekintélyüket csökkenti és egyben euró tíz-, és százmilliárdjaikról óhajtana dönteni, vagyis mélyen az ő zsebükbe nyúlni.

Eddig sem volt könnyű az európai hitelezőknek, most még eggyel több súlyos eldöntendő kérdés tornyosul előttük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG