Plüssállatok, gyertyák, virágok. A 2016-os müncheni ámokfutás helyszíne. |
A hétvégén a németországi Münsterben, egy békés turista– és egyetemista-városban, ahol már a vízibicikli-baleset is nagy eseménynek számít, egy ámokfutó kisbuszával belehajtott egy tömegbe, a sétálóutcai kávézó vendégei közé. Két halálos áldozatot és több tucat sebesültet hagyott maga után – néhányan még életveszélyben vannak –, majd főbe lőtte magát.
Aki azt gondolja, hogy a muzulmánokhoz van köze a dolognak, téved. Bár a német neonáci párt, az AfD azonnal rárepült a témára és vadul migránsozni kezdett, kiderült, hogy egy pszichikailag labilis, 48 éves tősgyökeres német volt az elkövető. “Németebb már aligha lehetne” – írta a Frankfurter Rundschau.
A lapok szerint öngyilkos hajlamok miatt kapcsolatban állt egy pszichikai segélyszolgálattal. Tele volt családi konfliktusokkal. Elszigeteltnek, magányos farkasnak, szakmailag kudarcosnak, erőszakra hajlamosnak, uralkodásra vágyónak írják le, “tipikus ámokfutónak”.
Kettős mérce
“A német elkövető lelkileg zavart, a muszlim elkövető terrorista?” – tiltakozott a kettős mérce ellen Aiman Mazyek, a németországi muszlimok tanácsának vezetője. Szerinte ezzel csak a terroristák malmára hajtják a vizet és az iszlamofóbiát erősítik – írta a Die Welt.
Az M1 félrevezetett? „Münsteri merénylet: a német sajtó szerint egyértelműen bevándorlók állnak a háttérben – ezzel a címmel jelent meg a cikk a magyar közmédia hírcsatornájának oldalán, a Híradó.hu-n” – írta az Mno.hu. “A hír ezzel a szöveggel, piros háttérrel az M1 egész műsorfolyamában jelen volt, Georg Spöttle pedig rögtön meg is érkezett szakérteni” – folytatták. A cikk szerint a közmédia még akkor is félrevezető információt közölt, amikor a német sajtóban és a magyar MTI-ben “már rég megjelent az ő állításukkal szöges ellentétben álló tény”. |
Másnap a szélsőjobboldali “Reichsbürger” (birodalmi polgárok) szervezetnél tartottak nagy razziát három szövetségi tartományban, terrortámadások előkészítésének gyanúja miatt. Azt állították a német hatóságok, hogy ennek nincs köze a münsteri támadáshoz. (A “birodalmi polgárok” többek között nem ismerik el a Német Szövetségi Köztársaságot és annak határait, továbbra is a Német Birodalom polgárainak képzelik magukat. Gyakran fegyverkeznek és erőszakosak.)
Csak a módszer hasonlít
Olyan pletyka is elterjedt, hogy az elkövetőnek szélsőjobboldali kapcsolatai voltak, de ezekről is kiderült, hogy megalapozatlanok. A rendőrség, legalábbis hétfő kora délutánig, semmilyen olyan körülményt nem talált, ami politikai vagy vallási motívumra utalt volna. Az elkövetés módját azonban lehet, hogy a terroristákról másolta az illető. Még szerencse, hogy nem a norvég neonáci Breiviktől, aki egyedül ölt meg 77 embert, főleg tiniket.
Az eset sokban emlékeztet a 2016 nyári müncheni lövöldözésre: ott az elkövető iráni származású volt ugyan, de alapvetően azért gyilkolt, mert társai az iskolában bántalmazták. Pszichiátriai beteg volt, árjának tartotta magát, szimpatizált más iskolai mészárlókkal és a szélsőjobboldallal – az említett Breivikkel is –, és főleg arab, török tinédzserekre célzott. (Akkori cikkeink itt»»» és itt»»».)
A terrorizmus által leginkább sújtott 1. Irak 2. Afganisztán 3. Nigéria 4. Szíria 5. Pakisztán 6. Jemen 7. Szomália 8. India 9. Törökország 10.Líbia (Forrás: „Institute for Economics and Peace“) |