Az eljárás keretében bírált lengyel igazságügyi reformot pedig az európai elveknek megfelelőnek tartja - derül ki a külügyminisztérium honlapján
Az Európai Bizottság (EB) a 2016 elején Lengyelországgal szemben elindított jogállamisági mechanizmust július végén második szakaszba léptette. Ez alkalomból Varsónak ajánlásokat küldtek, mindenekelőtt a folyamatban lévő igazságügyi reformra vonatkozóan. Erre Lengyelország a mechanizmus szabályainak megfelelően a hétfőn elküldött álláspontban reagált.
A külügyi nyilatkozat szerint Lengyelország kimerítő magyarázatokat nyújtott az EB-nek, azt remélve, hogy a továbbiakban a párbeszédet tárgyilagosan, politikai vonatkozásoktól mentesen folytatják. Varsó ezzel arra utalt, hogy az utóbbi hetekben levelezést folytatott az EB-vel, amelynek során egyes brüsszeli kifogások konkrét jogi alapja felől tudakozódott. Az EB által adott magyarázatokat Varsó túl általánosnak, az eljárás egészét pedig ennek nyomán politikai hátterűnek minősítette.
Nem értenek egyet
Nem felel meg a jogállamisági mechanizmus szabályainak, hogy az EB a még le nem zárt lengyelországi törvényhozói folyamatot értékeli - véli a lengyel külügyi tárca, rámutatva: az EB által bírált négy bírósági törvény közül kettőt Andrzej Duda lengyel államfő júliusban megvétózott, tehát még nem léptek hatályba.
A lengyel állásfoglalás szerint a Brüsszel által megfogalmazott ajánlások elemzése megerősítette Varsó korábbi, magát a jogállamisági mechanizmust illető elvi fenntartásait. A lengyel közszolgálati hírtelevízió (TVPInfo) brüsszeli tudósítója szerint a tárca azzal érvel, hogy az igazságügy megszervezése a tagállamok hatáskörébe tartozik.