Júliusban az ipari termelés volumene a munkanaphatástól megtisztított index és a kiigazítatlan index alapján egyaránt 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. 2017 első hét hónapjában a termelés 4,8 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában - közölte második becslését a KSH a Privátabankár.hu-val.
Júliusban az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt júliusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)
Most látszik igazán, mekkora a baj a magyar iparban >>>>
Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 4,2 százalékkal csökkent.
Az ipari export volumene 1,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítésen belül a 35 százalékot képviselő járműgyártás kivitele 8,3 százalékkal visszaesett. A feldolgozóipari export 14 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 1,6 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítése, ezen belül a feldolgozóiparé egyaránt 2,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül a jelentős súlyt (96%) képviselő feldolgozóipar termelése 0,3, a csekély súlyú bányászaté 15,7 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 6,4 százalékkal csökkent.
Közrejátszott a nyári leállás
A feldolgozóipari termelés 28 százalékát adó járműgyártásban a kibocsátás 7,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A visszaesésben a bázisévitől eltérő nyári leállás is szerepet játszik, a járműipar alacsonyabb teljesítményszintje a rendelésmutatókban is tükröződik. A közúti jármű alkatrészei gyártásának volumene 1,3 százalékkal emelkedett, a közúti gépjármű gyártásáé 15,9 százalékkal visszaesett.
A feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9, ezen belül a legjelentősebb súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártása kiemelkedően, 15,3 százalékkal bővült.
A feldolgozóipari termelés 12 százalékát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,6 százalékkal nőtt, ezen belül a legjelentősebb részarányú (23%) húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 5,8 százalékkal csökkent, a második legnagyobb alágazat, az italgyártás 10,5 százalékkal nőtt.
Az egy évvel korábbi volument a legnagyobb mértékben, 13,7 százalékkal a feldolgozóipari termelésből 7 százalékkal részesülő gép, gépi berendezés gyártása haladta meg, amihez elsősorban az alacsony bázis hatása járult hozzá.
A szintén közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 11,5, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 8,8 százalékkal bővült, mind a hazai, mind a külpiaci eladások élénkülésének köszönhetően.
Folytatódott a visszaesés a vegyi anyag, termék gyártásában: a kibocsátás júliusban 7,7 százalékkal kisebb lett, nagyrészt azért, mert a műanyag-alapanyaggyártás csökkent.
Az alágak közül a legjobban, 12 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban a hazai kereslet csökkenése miatt.