4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szaúd Arábia, az Egyesült Államok és értesüléseink szerint az azeriek is közvetítőként dolgoznak a török elszigeteltség feloldásán. A török-izraeli kiegyezés után Törökország tranzitországként is szolgálhat az izraeli gáz számára Európa felé. Moszkva a kurdok elleni erőszakos fellépés beszüntetéshez köti a politikai normalizációt.

Iszlamista és kurd szélsőségesek 2015 óta robbantássorozattal destabilizálják a konfrontatív politikája miatt regionális elszigeteltségbe süllyedt Törökországot. Új fejezetet kellett hát nyitni és ezért az utóbbi napokban Erdogan elnök az izoláció folytatása helyett szövetségkötésbe fogott. Véget vet a jégkorszaknak Izraellel, szorosabban együtt akar működni Katarral és Szaúd-Arábiával és kiengeszteli Oroszországot.

Az új fölállásban Egyiptomnak is új szerepe lenne a török külpolitikában, mivel Szaúd Arábia diplomáciája a hírek szerint aktívan dolgozik egy kiegyezésen Ankara és Kairó között. Izraeli források ugyanakkor aktív amerikai tevékenységről számolnak be, amely a ciprusi kérdés megoldását tűzte ki célul, hogy enyhítse a feszültséget Athén és Ankara között.

Izraellel paktálnak le Teherán ellenében

Ankara hirtelen együttműködési készsége kétfajta félelemből táplálkozik. Egyrészt, hogy a szankciós rendszerből kiszabadult Irán nehogy ki tudjon építeni komoly regionális hatalmi bázist – amire minden esélye megvan egyébiránt. Másrészt pedig az új szövetségeseknek kellene segítenie Ankarát az Iszlám Állam elleni küzdelemben, amely egyre véresebb küzdelemmé fajult az utóbbi időben.

Az izraeli biztonságpolitikai kabinet szerdán utólagosan jóváhagyta a Törökországgal előző nap aláírt megbékélési megállapodást és ezzel hivatalosan is véget ért a hat éves jégkorszak a két ország között. A török-izraeli kétoldalú kapcsolatok rendezéséről szóló egyezmény ellen szavazott a kormány három "héjája", Avigdor Liberman védelmi, Ajelet Saked igazságügyi és Naftali Bennet oktatási miniszter, de a szűkebb kabinet hat másik miniszter tagja, valamint Benjámin Netanjahu kormányfő mellette voksolt, és így többséget kapott az egyezség elfogadása. A normalizálás első lépéseként mindkét ország ismét nagyköveteket jelöl ki.

Az egyezmény keretében fennmarad a palesztin övezet blokádja, de Törökország segélyszállítmányokat indíthat Gázába, és részt vesz az ottani helyreállítási munkálatokban. Izrael komoly földgázvagyon fölött rendelkezik, amellyel Ankara csökkenthetné ráutaltságát a Kreml kinyújtott karjaként funkcionáló Gazpromtól. Ráadásul Törökország tranzit-országként is szolgálhatna az izraeli gáz számára Európa felé.

Moszkvának még vannak feltételei

Káncz Csaba

Diplomáciai forrásokból úgy értesültünk, hogy az orosz-török áttörést heteken át tartó azeri közvetítés előzte meg. Erdogan elnök és Vlagyimir Putyin aztán szerdai telefonbeszélgetésükben kifejezték szándékukat a török-orosz viszony megújítására és a terrorizmus elleni küzdelemben való együttműködésre. Várhatóan a szeptemberben esedékes G20-csúcstalálkozó apropóján kerít sort Erdogan és Putyin a kétoldalú találkozóra Kínában. Putyin azt mondta, felkéri kormányát, hogy újra vegyék fel a kétoldalú kereskedelmet Törökországgal. A Kreml ugyancsak ígéretet tett a török idegenforgalmi szektor elleni szankciók feloldására.

Bár Erdogan gyors javulásra számít a kétoldalú politikai kapcsolatokban, Moszkva azonban ezt komoly feltételekhez köti. A Kreml szerint Ankarának fel kell előbb hagynia a kurd nép elleni erőszakos fellépéssel és fel kell hagyni a Közel-Keleti konfliktusban játszott destruktív hozzáállásával – értsd Asszad szír elnök hatalmának elfogadása. Moszkva szerint csak így bizonyíthatják be a törökök, hogy tényleg új kurzusra állították a politikájukat.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG