Ebben a parfümös doboznak álcázott tárgyban rejtették el a mérget. EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE |
Vlagyimir Putyin orosz elnök a végső felelőse a dél-angliai Salisbury-ben Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynök és lánya ellen elkövetett idegméreg-támadásnak, mivel ő a hírszerzési szolgálatokat működtető orosz állam vezetője, jelentette ki Ben Wallace biztonsági miniszter a BBC-nek. Korábban még egyetlen miniszter sem tette közvetlenül Putyint felelőssé a mérgezésért.
Az ENSZ-hez fordulnak
A Guardian szerint London fokozni kívánja a diplomáciai nyomást Moszkvára, ezért csütörtökön az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszi az ügyet. A testületnek Oroszország is állandó tagja.
A brit vádhatóság szerdán jelentette be, hogy két orosz állampolgár, Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov gyanúsítható a mérgezéssel. Theresa May brit miniszterelnök szerint bizonyítékaik vannak arra, hogy ők az orosz katonai hírszerzés (GRU) ügynökei.
Elfogatóparancsot adtak ki
May azt mondta: a GRU fegyelmezetten dolgozó szervezet, jól kiépített parancsnoki láncolattal, vagyis Szkripalék megmérgezése nem lehetett engedély nélkül végrehajtott művelet, és szinte biztos, hogy az akciót a GRU-n kívül, "az orosz állam valamely magas szintjén" is jóváhagyták. A kormányfő azonban nem említette név szerint Putyint.
Az angol-walesi vádhatóság európai elfogató parancsot adott ki a két gyanúsított ellen. Tehát ha valaha is elhagyják Oroszországot, London minden lehetséges lépést megtesz elfogatásuk, kiadatásuk és nagy-britanniai bírósági felelősségre vonásuk érdekében, közölte May. Kiadatásukat ugyanakkor nem kérték, mivel az orosz alkotmány tiltja orosz állampolgárok külföldi kiadatását.
Kilincsre kent méreg
A Scotland Yard szerint a két orosz férfi a támadás előtt két nappal érkezett az Aeroflot orosz légitársaság menetrendszerű járatával Moszkvából a brit fővárosba. Egy kelet-londoni hotelben szálltak meg, majd vonattal kétszer is Salisburybe utaztak, először valószínűleg felderítési céllal.
A térfigyelő kamerák felvételei szerint a támadás napján Szkripal házának környékén mozogtak, és ekkor juttatták a ház bejárati ajtajára a Novicsok méreganyagot: állítólag a kilincsre kenték. Még aznap visszatértek Londonba, és az Aeroflot késő esti járatával hazautaztak.
Moszkva: nem ismerjük őket
A London által nyilvánosságra hozott információ érthetetlen, az orosz fél nem ismeri a gyanúsítottakat, reagált a vádakra Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója. Szerinte a két említett név valószínűleg álnév.
Az orosz külügyminisztérium egyúttal kérte, hogy bocsássák rendelkezésére a két férfi ujjlenyomatait, a moszkvai brit nagykövet azonban megtagadta ezt a kérést, tette hozzá Marija Zaharova. Az orosz külügyi szóvivő szerint Moszkva csak a gyanúsítottak nevét és fotóit ismerhette meg, azok útlevél- és vízumszámát nem, és más pótlólagos információt sem kapott.
Hárman túlélték, egy ember meghalt
A vizsgálatok szerint a mérgezést a Szovjetunió által kifejlesztett, Novicsok típusú, katonai célokra is használható idegméreg-hatóanyag okozta. A mérget tartalmazó parfümös fiolát, amit a tettesek a jelek szerint eldobtak, június végén Salisburyben megtalálta két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, a háromgyermekes Dawn Sturgess. Mindketten súlyos mérgezést szenvedtek, Sturgess a kórházban életét veszítette.
Szergej és Julija Szkripal túlélte a támadást: az ügynököt májusban, lányát áprilisban engedték ki a kórházból. Jelenlegi hollétük nem ismert.