4p
Egyre inkább úgy tűnik, hogy nem attól kell tartani, hogy Kína túlságosan erőssé válik, hanem pont az ellenkezőjétől, a meglepő lassulástól. De mi lesz Amerikával, és tényleg elveszik-e a munkánk a robotok? Nézzen velünk az izgalmas, de kissé aggasztó jövőbe!

Amerika helyzete javul

A LED izzók, a fejlettebb fűtési és hűtési rendszerek és a fedélzeti szoftverek jelentősen növelték az autók energiahatékonyságát, de az igazi sokkot az okozta a világgazdasági egyensúlyban, hogy újabb kitermelési technológiákkal olyan energiahordozókat is ki tudnak szedni a mélyből, ami egy évtizede még teljesen elképzelhetetlen lett volna. Ezeknél az eljárásoknál egyedül természetvédelmi aggályok merülhetnek fel, de miután segítségükkel Amerika külföldi olajfüggősége sokat csökkent, ez nem igazán érdekel senkit - írja a Singularity Hub.

A következő váltást a megújuló energia hozza majd, a nap- és szélenergia így is elképesztő sebességgel hódít. Olyannyira, hogy például kétévente megduplázódik a felszerelt napelemek száma. Még a különböző kormányzati járulékok mellett is 2020-ra fele ilyen olcsón lehet majd napelemeket felszerelni, 2035-re pedig nem lesz drágább, mint egy telefonbeszélgetés ma.

Ez elsőre nehezen hihetőnek tűnik, mivel ma a napenergia a Föld teljes szükségletének összesen egy százalékát fedezi, de az exponenciálisan növekedő ágazatok villámgyorsan át tudják venni az uralmat. Márpedig ha bejönnek a jóslatok, a fosszilis energiahordozók nagyon gyorsan kiszorulhatnak a piacról. Pár éve a mostani üzemanyag-takarékos megoldások is teljesen elképzelhetetlennek tűntek, márpedig ha akkor valaki ezeket látta volna előre, akkor az óriási olajárbukást is megjósolhatta volna. A gazdasági lassulás pedig a piacokra is beköszön majd, ez történik jelenleg Kínában, az, hogy a feldolgozóipari termelés óriásit esett az egész ország gazdaságán érződik.

Elveszik a munkát a robotok

Évtizedekig folyamatosan jöttek az európai és amerikai feldolgozóipari megrendelések, a „Made in China” fogalommá vált, és elképesztő löketet adott a kínai gazdaságnak. De a megnövekedett munkaerő és szállítási költségek kibillentették az egyensúlyt, ráadásul sok vállalat robotokra cseréli az emberi munkaerőt.

Az elektronikában utazó Foxconn 2011-ben már belóbálta, hogy egymillió dolgozót robotokra cserélne, de ez akkor nem sikerült, mert a gépek nem tudtak együtt dolgozni az emberi munkaerővel. De az olyan fejlettebb modellek, mint az ABB Yumija, vagy az RR Sawyere már képes lenne erre, mivel olyan precízen vannak programozva, hogy egy tűt is be tudnak fűzni, ráadásul nem drágábbak egy autónál.  Kínában egyébként kimondott cél a robotok dolgoztatása, Guangdong megyében készül egy teljesen robotizált gyár, ahol a tervek szerint 1000 robot csinálja majd 2000 robot munkáját, így csökkentve a költségeket.

Ennyi volt a "Made in China"

Kína tervével csak egy nagy gond van: semmivel nem hatékonyabbak a robotjaik, mint a nyugati országok gyáraiban dolgozók. Ezért már nem sok értelme van annak, hogy az európai és amerikai cégek elküldjék a nyersanyagot, hogy Kínában összerakják. Előbb utóbb a lokális feldolgozóipar fog győzedelmeskedni, bár az biztos, hogy az eddig Ázsiában gyártató vállalatoknak kell majd pár év, hogy belejöjjenek. Jelenleg úgy tűnik a probléma az lesz, mikor a gyárakat rohamosan, óriási hullámokban hazahozzák majd 5-7 éven belül, óriási munkaerőhiány léphet fel, mivel képezni kell olyan embereket, akik képesek hozzáértően együttdolgozni a robotokkal.

A következő technológiai forradalom

A jövőben még egy ennél is nagyobb vihar is készülődik: úgy tűnik, hogy rengeteget fognak majd fejlődni a 3D-nyomtatók. A jóslatok szerint 2020-ra már viszonylag alacsony áron nyomtathatunk magunknak otthon, ráadásul kifejezetten jó minőségben. Viszont 2030 környékén már épületeket és eszközöket is ki lehet majd nyomtatni, ráadásul ezek idővel olyan sebességre gyorsulhatnak, mint egy mai lézernyomtató.

Ki nyeri a hatalmi harcot?

A száguldó technológiai fejlődés érdekes geopolitikai változásokat hoz majd. Egyelőre úgy tűnik, hogy Amerika és Európa jöhet ki majd nyertesen belőle, mivel itt fektetik a legnagyobb hangsúlyt az ilyen irányú fejlesztések támogatására. A jóslatok szerint Oroszország és Kína máshol fog konfliktusokat  kelteni, hogy az országaik népességének figyelmét eltereljék, a kisebb és instabilabb olajgazdaságok, mint Venezuela, csődbe mennek, és a Közel-Keleten még ennél is instabilabb lesz a helyzet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG