4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre inkább úgy tűnik, hogy nem attól kell tartani, hogy Kína túlságosan erőssé válik, hanem pont az ellenkezőjétől, a meglepő lassulástól. De mi lesz Amerikával, és tényleg elveszik-e a munkánk a robotok? Nézzen velünk az izgalmas, de kissé aggasztó jövőbe!

Amerika helyzete javul

A LED izzók, a fejlettebb fűtési és hűtési rendszerek és a fedélzeti szoftverek jelentősen növelték az autók energiahatékonyságát, de az igazi sokkot az okozta a világgazdasági egyensúlyban, hogy újabb kitermelési technológiákkal olyan energiahordozókat is ki tudnak szedni a mélyből, ami egy évtizede még teljesen elképzelhetetlen lett volna. Ezeknél az eljárásoknál egyedül természetvédelmi aggályok merülhetnek fel, de miután segítségükkel Amerika külföldi olajfüggősége sokat csökkent, ez nem igazán érdekel senkit - írja a Singularity Hub.

A következő váltást a megújuló energia hozza majd, a nap- és szélenergia így is elképesztő sebességgel hódít. Olyannyira, hogy például kétévente megduplázódik a felszerelt napelemek száma. Még a különböző kormányzati járulékok mellett is 2020-ra fele ilyen olcsón lehet majd napelemeket felszerelni, 2035-re pedig nem lesz drágább, mint egy telefonbeszélgetés ma.

Ez elsőre nehezen hihetőnek tűnik, mivel ma a napenergia a Föld teljes szükségletének összesen egy százalékát fedezi, de az exponenciálisan növekedő ágazatok villámgyorsan át tudják venni az uralmat. Márpedig ha bejönnek a jóslatok, a fosszilis energiahordozók nagyon gyorsan kiszorulhatnak a piacról. Pár éve a mostani üzemanyag-takarékos megoldások is teljesen elképzelhetetlennek tűntek, márpedig ha akkor valaki ezeket látta volna előre, akkor az óriási olajárbukást is megjósolhatta volna. A gazdasági lassulás pedig a piacokra is beköszön majd, ez történik jelenleg Kínában, az, hogy a feldolgozóipari termelés óriásit esett az egész ország gazdaságán érződik.

Elveszik a munkát a robotok

Évtizedekig folyamatosan jöttek az európai és amerikai feldolgozóipari megrendelések, a „Made in China” fogalommá vált, és elképesztő löketet adott a kínai gazdaságnak. De a megnövekedett munkaerő és szállítási költségek kibillentették az egyensúlyt, ráadásul sok vállalat robotokra cseréli az emberi munkaerőt.

Az elektronikában utazó Foxconn 2011-ben már belóbálta, hogy egymillió dolgozót robotokra cserélne, de ez akkor nem sikerült, mert a gépek nem tudtak együtt dolgozni az emberi munkaerővel. De az olyan fejlettebb modellek, mint az ABB Yumija, vagy az RR Sawyere már képes lenne erre, mivel olyan precízen vannak programozva, hogy egy tűt is be tudnak fűzni, ráadásul nem drágábbak egy autónál.  Kínában egyébként kimondott cél a robotok dolgoztatása, Guangdong megyében készül egy teljesen robotizált gyár, ahol a tervek szerint 1000 robot csinálja majd 2000 robot munkáját, így csökkentve a költségeket.

Ennyi volt a "Made in China"

Kína tervével csak egy nagy gond van: semmivel nem hatékonyabbak a robotjaik, mint a nyugati országok gyáraiban dolgozók. Ezért már nem sok értelme van annak, hogy az európai és amerikai cégek elküldjék a nyersanyagot, hogy Kínában összerakják. Előbb utóbb a lokális feldolgozóipar fog győzedelmeskedni, bár az biztos, hogy az eddig Ázsiában gyártató vállalatoknak kell majd pár év, hogy belejöjjenek. Jelenleg úgy tűnik a probléma az lesz, mikor a gyárakat rohamosan, óriási hullámokban hazahozzák majd 5-7 éven belül, óriási munkaerőhiány léphet fel, mivel képezni kell olyan embereket, akik képesek hozzáértően együttdolgozni a robotokkal.

A következő technológiai forradalom

A jövőben még egy ennél is nagyobb vihar is készülődik: úgy tűnik, hogy rengeteget fognak majd fejlődni a 3D-nyomtatók. A jóslatok szerint 2020-ra már viszonylag alacsony áron nyomtathatunk magunknak otthon, ráadásul kifejezetten jó minőségben. Viszont 2030 környékén már épületeket és eszközöket is ki lehet majd nyomtatni, ráadásul ezek idővel olyan sebességre gyorsulhatnak, mint egy mai lézernyomtató.

Ki nyeri a hatalmi harcot?

A száguldó technológiai fejlődés érdekes geopolitikai változásokat hoz majd. Egyelőre úgy tűnik, hogy Amerika és Európa jöhet ki majd nyertesen belőle, mivel itt fektetik a legnagyobb hangsúlyt az ilyen irányú fejlesztések támogatására. A jóslatok szerint Oroszország és Kína máshol fog konfliktusokat  kelteni, hogy az országaik népességének figyelmét eltereljék, a kisebb és instabilabb olajgazdaságok, mint Venezuela, csődbe mennek, és a Közel-Keleten még ennél is instabilabb lesz a helyzet.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG