4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína előírta a kereskedelmi cégeknek, hogy nem vehetik át az észak-koreai szénszállítmányokat, így az azokat szállító hajók tömegesen térnek haza, rakományukkal telten. Úgy tűnik, Amerika maga mellé állította Kínát, akinek amúgy is egyre kellemetlenebb a nukleáris fegyverekkel és rakétákkal fenyegetőző szomszéd.

Eldurvult az Észak-Koreával kapcsolatos helyzet: minél közelebb kerül az ország ahhoz, hogy tényleges atombombát vethessen be, sőt azt megfelelő rakétával messzire el is juttathassa, annál inkább kiszalad az időből mindenki, akit a rezsim fenyeget: Amerika, Japán, Dél-Korea. Egyszerűen nem kockáztathatnak, még időben meg kell fékezniük Kim Dzsong Unt. Lehetőség szerint úgy, ahogy Iránt is lebeszélték az atomprogramról: gazdasági szankciókkal, sőt embargóval.

Kínának is sok

Erre úgy tűnik, el is szánták magukat, hisz az Észak-Koreával korábban élénken kereskedő Kína már jelezte, hogy megszünteti az importot, de most más látszik is, hogy tényleg nem veszi át a szállítmányokat. A Reuters szerint április 7-én adták ki a kínai hatóságok a direktívát, hogy az észak-koreai szállítmányokat vissza kell fordítani, ugyanaznap, amikor találkozott a kínai és az amerikai elnök. Ezek szerint gyorsan egyetértésre jutottak a kérdésben.

Az egyik nagy kínai vevő szerint már 2 millió tonna észak-koreai szén rekedt a kínai kikötőkben, és ezt most elkezdték visszaszállítani Észak-Koreába. Kína elsősorban az acélgyártáshoz használt kokszolható szenet vett Észak-Koreától, amelyből így most hiánya keletkezett, és ezt pótolnia kell. Így Amerikától veszi meg a hiányzó mennyiséget, amivel Donald Trump két legyet üt egy csapásra: nemcsak hogy megszorongatja Phenjant, hanem mindjárt csökkenti is a Kínával szembeni kereskedelmi hiányt, ráadásul feléleszti az amerikai szénbányászatot anélkül, hogy ezzel külön környezeti kárt okozna.

Összeroppan?

Ezek után az lesz a kérdés, hogy az embargó, amelyben legfőbb exportbevételétől fosztják meg Észak-Koreát, hogyan hat az országra. Devizabevétele ezzel szinte teljesen elapad, hisz lassan már senkivel nem tud kereskedni, így teljes önellátásra kényszerül. Egy ilyen kis ország esetében általában ez lehetetlen, vagy legalábbis elképesztő nyomorhoz vezet rövid idő alatt, és teljes elszigeteltségben a nukleáris fegyverek és a rakéták fejlesztése is jóval nehézkesebb. Amerika és Kína talán abban reménykedik, nem ok nélkül, hogy az embargó hatására az ország gazdaságilag összeroppan, és belemegy a nukleáris leszerelésbe.

Bevetik, ha lesz mit

Az észak-koreai média mindenesetre kedden ismét heves fenyegetőzésbe kezdett, miszerint ha amerikai agressziót észlel a Csendes-óceán nyugati fele irányába tartó amerikai haditengerészeti egység részéről, nukleárist támadást hajt végre Amerika ellen. Azt írják, hogy nem csak a dél-koreai és a csendes-óceáni amerikai bázisok lehetnek célpontok, hanem az Egyesült Államok kontinentális területe is. Erre a kapacitásuk valószínűleg még nincs meg, de nem véletlen, hogy Trump elnök nem is akarja megvárni, amíg meglesz.

A Dél

A legkényesebb helyzetben persze Dél-Korea van, mert ha konfliktus alakul ki az északi országrész és Amerika között, abból ő nemigen tud kimaradni, már csak azért sem, mert technikailag több mint 60 éve háborúban áll egymással Korea két fele, csak épp hosszúra nyúlt tűzszünet van. Az amerikai haderő hatékonysága, precizitása és módszere persze igen sokat javult azóta, és az ellenoldalon sem kell szembenézniük az orosz erőkkel, mint akkor a szovjetekkel. Ugyanakkor, ha csak egyetlen félig használható atomfegyvert el tudnak hajítani az északiak, az felmérhetetlen kockázat Dél-Korea számára, de még Japán sem lehet nyugodt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG