5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Peking katonai bázist épít a dél-argentínai Tűzföldön, amely „kaput” jelent az Antarktisz felé. 2014-ben az argentin kormány már titkos megállapodást írt alá Kínával egy szárazföldi űrállomás létrehozásáról és üzemeltetéséről az argentin Neuquén tartományban. Káncz Csaba jegyzete.

A stratégiai kérdésekre szakosodott francia médium, az Intelligence Online portál szerint Kínának sikerült felgyorsítania katonai terveit Argentínában. Eszerint az ország legdélibb, Tűzföld tartományában egy haditengerészeti támaszpontot építene, amely Peking számára „kaput” jelentene az Antarktisz felé.

Az ügyet Európából nyomon követő szakemberek megerősítik: a katonai létesítmény célja, hogy ellenőrizze az Atlanti- és a Csendes-óceán közötti átjárást, és egyben lehetővé tegye a kommunikáció nyomon követését az egész féltekén.

Mélyen húzódó gyökerek

2014-ben Cristina Kirchner argentin elnök kormánya titkos megállapodást írt alá Kínával egy szárazföldi űrállomás létrehozásáról és üzemeltetéséről az argentin Neuquén tartományban. A megállapodás, amely Hszi Csin-ping elnök Új Selyemút (BRI) kezdeményezését megelőzően született, kérdéseket vetett fel az elemzőkben annak feltételeivel kapcsolatban. Az 50 évre szóló megállapodás korlátozza Argentína szuverén ellenőrzését a műveletek felett, kimerítő adómentességet biztosít, és lehetővé teszi a kínai munkaerő liberális mozgását - a kínai munkajog szerint.

A polgári fenntartású Európai Űrügynökséggel ellentétben - amelynek hasonló megállapodása van Argentínával -, Kína űrprogramját a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) irányítja. A patagóniai űrállomást a China Satellite Launch and Tracking Control General (CLTC) kezeli – márpedig a CLTC a PLA Stratégiai Támogató Erői alá tartozik. Nem meglepő módon az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot a kémkedés lehetőségével és az űr militarizálásával kapcsolatban.

A kapcsolat elmélyítése

Kína és Argentína ezt követően a kétoldalú stratégiai partnerkapcsolat elmélyítéséről állapodott meg idén februárban - derült ki abból a közös nyilatkozatból, amelyet Hszi Csin-ping kínai elnök és Alberto Fernandez argentin elnök pekingi találkozóját követően adtak ki. A két elnök találkozóján a felek megerősítették egymást kölcsönös támogatásukról a szuverén érdekeiket illető ügyekben: Argentína változatlanul kiáll az "egy Kína" elve mellett, Kína pedig támogatja Argentína követelését, miszerint teljes szuverenitást kíván gyakorolni a Falkland-szigetek (spanyol nevén: Malvinas-szigetek) fölött.

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Versenyfutás az ötödik legnagyobb kontinensért

Kína 2018 januárjárban egy úgynevezett Fehér Könyvben vázolta fel arktikus politikáját, kifejezve ezzel elkötelezettségét a régió iránt. Már rá egy évre nyugtalanító hírek érkeztek arról, hogy nem csak a leolvadó arktikus térségben, de a 14.2 millió négyzetkilométer (!) kiterjedésű Déli-sarkvidéken (Antarktisz) is nő a geopolitikai hőmérséklet.

Ez bizony nem véletlen, hiszen becslések szerint a vastag jégréteggel borított, ötödik legnagyobb kontinensnek számító térség alatt több tízmilliárd hordónyi kőolaj és földgáz lehet.

A 12 ország részvételével 1959-ben megkötött Antarktisz Szerződés a kutatásokat helyezte előtérbe, az 1991-ben elfogadott Környezetvédelmi Jegyzőkönyv viszont már egyértelműen meg is tiltott hosszú időre mindennemű bányászati tevékenységet. Már csak az a kérdés, ezt ki tudja betartatni?

Peking a legaktívabb az Antarktiszon

Kína 1983-ban csatlakozott a szerződéshez, konzultatív státuszt kapott, majd a környezetvédelmi jegyzőkönyvnek is részese lett. Jelenleg kínai részről mutatkozik a leggyorsabban növekvő és költségeket nem kímélő aktivitás a Déli-sarkvidéken különös tekintettel az ásványi erőforrások felmérésére, s jelzésértékű, hogy 2017-ben Peking látta vendégül a felek konzultatív találkozóját. Az is figyelemreméltó, hogy egy orosz kutatói csoportnak sikerült átfúrnia 2015-ben a több mint háromezer méteres jégréteget és felszínre hoznia egy tiszta vízmintát a mélyben található Vosztok-tóból, ami kimondatlanul is jelzi, hogy előbb-utóbb nem a technológia lesz az akadálya az ottani ásványi erőforrások kiaknázásának.

Kína az elmúlt évtizedben jelentősen kibővítette jelenlétét az Antarktiszon, és jelenleg öt kutatóállomást üzemeltet a kontinensen. Az ázsiai nagyhatalom kinyilvánította szándékát, hogy állandó repülőteret építsen a Déli-sarkon, és Kunlun nevű állomást tart fenn az Antarktisz legmagasabb jeges részén, demonstrálva érdeklődését a kontinens legtávolabbi részeire való kiterjesztése iránt. A nukleáris meghajtású jégtörők kínai fejlesztése azt ígéri, hogy Peking könnyen hozzáférhet ezekhez a létesítményekhez.

Stratégák szerint a nemzetközi embargó ellenére a Déli-sarkvidéken üzemeltetett kínai állandó bázisokon már be nem jelentett katonai eszközök is vannak. Peking a bázisokon túl három repteret létesített a térségben és hamarosan átadja a negyediket is.

Országok sora lép fel területi igényekkel

A jelentések szerint Peking a jeges kontinensen már kínai névvel ellátott 350 pontot – miközben azok többségét Ausztrália követeli magának. Canberra a térség 42 százalékát követeli magának, így nem véletlen, hogy Moszkvával is ütközőpályára került. A legtöbb orosz bázis bezárásra került a Szovjetunió összeomlása után, de az utóbbi időszakban négy állandó bázist és öt nyári tábort hozott létre Moszkva.

Chile, Argentína, az Egyesült Királyság, Franciaország, Norvégia, Ausztrália és Új-Zéland mind területi igénnyel lép fel az Antarktiszon, míg az Egyesült Államok és Oroszország fenntartja magának a jogot az egész antarktiszi kontinensre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG