5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Peking katonai bázist épít a dél-argentínai Tűzföldön, amely „kaput” jelent az Antarktisz felé. 2014-ben az argentin kormány már titkos megállapodást írt alá Kínával egy szárazföldi űrállomás létrehozásáról és üzemeltetéséről az argentin Neuquén tartományban. Káncz Csaba jegyzete.

A stratégiai kérdésekre szakosodott francia médium, az Intelligence Online portál szerint Kínának sikerült felgyorsítania katonai terveit Argentínában. Eszerint az ország legdélibb, Tűzföld tartományában egy haditengerészeti támaszpontot építene, amely Peking számára „kaput” jelentene az Antarktisz felé.

Az ügyet Európából nyomon követő szakemberek megerősítik: a katonai létesítmény célja, hogy ellenőrizze az Atlanti- és a Csendes-óceán közötti átjárást, és egyben lehetővé tegye a kommunikáció nyomon követését az egész féltekén.

Mélyen húzódó gyökerek

2014-ben Cristina Kirchner argentin elnök kormánya titkos megállapodást írt alá Kínával egy szárazföldi űrállomás létrehozásáról és üzemeltetéséről az argentin Neuquén tartományban. A megállapodás, amely Hszi Csin-ping elnök Új Selyemút (BRI) kezdeményezését megelőzően született, kérdéseket vetett fel az elemzőkben annak feltételeivel kapcsolatban. Az 50 évre szóló megállapodás korlátozza Argentína szuverén ellenőrzését a műveletek felett, kimerítő adómentességet biztosít, és lehetővé teszi a kínai munkaerő liberális mozgását - a kínai munkajog szerint.

A polgári fenntartású Európai Űrügynökséggel ellentétben - amelynek hasonló megállapodása van Argentínával -, Kína űrprogramját a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) irányítja. A patagóniai űrállomást a China Satellite Launch and Tracking Control General (CLTC) kezeli – márpedig a CLTC a PLA Stratégiai Támogató Erői alá tartozik. Nem meglepő módon az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot a kémkedés lehetőségével és az űr militarizálásával kapcsolatban.

A kapcsolat elmélyítése

Kína és Argentína ezt követően a kétoldalú stratégiai partnerkapcsolat elmélyítéséről állapodott meg idén februárban - derült ki abból a közös nyilatkozatból, amelyet Hszi Csin-ping kínai elnök és Alberto Fernandez argentin elnök pekingi találkozóját követően adtak ki. A két elnök találkozóján a felek megerősítették egymást kölcsönös támogatásukról a szuverén érdekeiket illető ügyekben: Argentína változatlanul kiáll az "egy Kína" elve mellett, Kína pedig támogatja Argentína követelését, miszerint teljes szuverenitást kíván gyakorolni a Falkland-szigetek (spanyol nevén: Malvinas-szigetek) fölött.

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Versenyfutás az ötödik legnagyobb kontinensért

Kína 2018 januárjárban egy úgynevezett Fehér Könyvben vázolta fel arktikus politikáját, kifejezve ezzel elkötelezettségét a régió iránt. Már rá egy évre nyugtalanító hírek érkeztek arról, hogy nem csak a leolvadó arktikus térségben, de a 14.2 millió négyzetkilométer (!) kiterjedésű Déli-sarkvidéken (Antarktisz) is nő a geopolitikai hőmérséklet.

Ez bizony nem véletlen, hiszen becslések szerint a vastag jégréteggel borított, ötödik legnagyobb kontinensnek számító térség alatt több tízmilliárd hordónyi kőolaj és földgáz lehet.

A 12 ország részvételével 1959-ben megkötött Antarktisz Szerződés a kutatásokat helyezte előtérbe, az 1991-ben elfogadott Környezetvédelmi Jegyzőkönyv viszont már egyértelműen meg is tiltott hosszú időre mindennemű bányászati tevékenységet. Már csak az a kérdés, ezt ki tudja betartatni?

Peking a legaktívabb az Antarktiszon

Kína 1983-ban csatlakozott a szerződéshez, konzultatív státuszt kapott, majd a környezetvédelmi jegyzőkönyvnek is részese lett. Jelenleg kínai részről mutatkozik a leggyorsabban növekvő és költségeket nem kímélő aktivitás a Déli-sarkvidéken különös tekintettel az ásványi erőforrások felmérésére, s jelzésértékű, hogy 2017-ben Peking látta vendégül a felek konzultatív találkozóját. Az is figyelemreméltó, hogy egy orosz kutatói csoportnak sikerült átfúrnia 2015-ben a több mint háromezer méteres jégréteget és felszínre hoznia egy tiszta vízmintát a mélyben található Vosztok-tóból, ami kimondatlanul is jelzi, hogy előbb-utóbb nem a technológia lesz az akadálya az ottani ásványi erőforrások kiaknázásának.

Kína az elmúlt évtizedben jelentősen kibővítette jelenlétét az Antarktiszon, és jelenleg öt kutatóállomást üzemeltet a kontinensen. Az ázsiai nagyhatalom kinyilvánította szándékát, hogy állandó repülőteret építsen a Déli-sarkon, és Kunlun nevű állomást tart fenn az Antarktisz legmagasabb jeges részén, demonstrálva érdeklődését a kontinens legtávolabbi részeire való kiterjesztése iránt. A nukleáris meghajtású jégtörők kínai fejlesztése azt ígéri, hogy Peking könnyen hozzáférhet ezekhez a létesítményekhez.

Stratégák szerint a nemzetközi embargó ellenére a Déli-sarkvidéken üzemeltetett kínai állandó bázisokon már be nem jelentett katonai eszközök is vannak. Peking a bázisokon túl három repteret létesített a térségben és hamarosan átadja a negyediket is.

Országok sora lép fel területi igényekkel

A jelentések szerint Peking a jeges kontinensen már kínai névvel ellátott 350 pontot – miközben azok többségét Ausztrália követeli magának. Canberra a térség 42 százalékát követeli magának, így nem véletlen, hogy Moszkvával is ütközőpályára került. A legtöbb orosz bázis bezárásra került a Szovjetunió összeomlása után, de az utóbbi időszakban négy állandó bázist és öt nyári tábort hozott létre Moszkva.

Chile, Argentína, az Egyesült Királyság, Franciaország, Norvégia, Ausztrália és Új-Zéland mind területi igénnyel lép fel az Antarktiszon, míg az Egyesült Államok és Oroszország fenntartja magának a jogot az egész antarktiszi kontinensre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG