4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Mivel Kanada tagja az angolszász hírszerzési hálózatnak, a lebukott kém károkozása nemzetközi kiterjedésű. Ortis Kínának politikai értesüléseket értékesített, a drogkartellek felé pedig olyan információkat adott el, amellyel lehallgatásbiztosan kommunikálhattak világszerte. Káncz Csaba jegyzete.
(Fotó: depositphotos.com)

A második világháború derekán megszületett az Egyesült Királyság és az USA titkosszolgálatai között a BRUSA COMINT (communications intelligence) egyezmény. 1946-47-ben aztán kibővült a szövetség Kanada, Ausztrália és Új-Zéland hírszerző ügynökségeivel. Így jött létre az 1948-ban megkötött titkos UKUSA megállapodás, illetve szövetség, amelynek tartalma és hatálya napjainkban is érvényes.

A globális megfigyelés rendszere

Az UKUSA szövetség fő koordinátora az USA Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA). A szövetség alapító szervezetei: az angol GCHQ (Government Communications Head Quarters), a kanadai CSE (Communications Security Establishment), az ausztrál DSD (Defense Security Directorate) és az új-zélandi GCSB (General Communications Security Bureau).

A közösen működtett, úgynevezett Echelon-rendszer egyik ékes példája a mesterséges intelligencia nagy kiterjedésű használatának. Földi megfigyelő bázisok, hét tengeren működő kémhajók, tengeralattjárók és szigorúan titkos műholdak tucatjai „figyelik” 30 ezer kilométerrel a fejünk felett az egész emberiség globális kommunikációs hálózatának forgalmát. A rendszer egy kifejlett lehallgató rendszer, amely támogatja a fordítást, beszédfelismerést és a pár szavas kereséseket. A megfigyelők betekintést nyernek a telefonbeszélgetésekbe, e-mailekbe és rádióadásokba.

Kínaiul is beszél

Amikor tehát két hete őrizetbe vették a kanadai szövetségi rendőrség, az RCMP (a Royal Canadian Mounted Police névből összeálló betűszó) hírszerzési egységének vezetőjét, akkor az egész angolszász világ titkosszolgálati hálózata megrázkódott. A 47 éves Cameron Ortist most azzal vádolják, hogy a Titkosszolgálati Törvényt három ponton, a Büntető Törvénykönyvet pedig két ponton sértette meg. Ortisnak „szigorúan titkos” minősítésű anyagokhoz volt hozzáférése, amellyel nemcsak szabadon járhatott-kelhetett Kanada 20 (!) különböző hírszerző ügynökségének anyagai között, hanem az Echelon-rendszer legtöbb anyagához is hozzáfért.

A nyomozás most két szálon folyik. Ortis állítólag titkos anyagokat adott át a kínaiaknak – márpedig Ottawa és Peking között mostanság rendkívül feszült a kétoldalú politikai viszony. Kína sok kémet mozgat Kanadában, akik az Állambiztonsági Minisztérium és a kínai Kommunista Pártnak dolgozó United Front Work Department elnevezésű ügynökség (UFWD) felügyelete alatt dolgoznak. Ortisnak ráadásul van kelet-ázsiai szakmai háttere és a LinkedIn profilja szerint beszél kínaiul is.

Káncz Csaba

Szuper telefonok drogbáróknak

A másik, még erősebb szál egy kanadai cégikon, a BlackBerry okostelefonjait érinti, amelyet Ortis információi alapján egy sötét hátterű vancouveri cég feljavított, így képessé vált lehallgatásbiztos kommunikációra. Ezt aztán a gyanú szerint eladták mexikói, amerikai és ausztrál drogkartell főnökök számára. A kliensek között szerepelt Mexikó hírhedt Szinaloa drogkartellje, de mintegy 10 ezer feljavított készüléket eladtak ausztrál drogkereskedőknek is.

A kanadai közszolgálati adó (CBC) információi szerint egy 2018-as elkapott email vezetett Ortis ügyének felgöngyölítéséhez. Ebben ugyanis felajánlotta szolgálatait a vancouveri Phantom Secure Communications vezetőjének, Vincent Ramos-nak, aki azóta már szintén rács mögött van. Az ausztrál rendőrség még 2016-ban kapott el egy feljavított BlackBerry telefont és azon 10 kilogramm kokaint rendeltek egy Los Angeles-i drogkereskedőtől. Ez aztán előbb Ramos letartóztatásához, majd később Ortis őrizetbe vételéhez vezetett.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG