3p
Janet Yellen, Fed elnök a hétvégén arról beszélt, hogy nyugtalanító a gazdasági egyenlőtlenség folyamatos növekedése. Valóban aggasztó a helyzet, de visszatetszően hat ez a Fed fejétől, az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény keze ugyanis vaskosan benne van a egyenlőtlenségek elmélyülésében.

Tíz százaléké a vagyon fele

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnökét „erősen nyugtalanítja a gazdasági egyenlőtlenség folyamatos növekedése, amelyet ellentétesnek tart az Egyesült Államok hagyományos értékeivel”.  Janet Yellen a bostoni Fed által szervezett konferencián múlt hét pénteken kiemelte, hogy „a jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségek majdhogynem egy évszázados csúcsra emelkedtek”.

 


Pontosítsunk Yellen szavain: egészen pontosan 1928-ban voltak utoljára olyan szintű társadalmi egyenlőtlenségek az USA-ban, mint napjainkban. A társadalom leggazdagabb 10 százaléka az 1929-es pénzügyi összeomlás előestéjén az összes jövedelem durván felét (49,29%) szerezte meg - éppen úgy, mint napjainkban. 

Hát, ez felettébb kínos

Tegyük hozzá, hogy Yellen és közvetlen elődei az utóbbi pár évtizedben mindent elkövettek prociklikus pénzpolitikájukkal azért, hogy ezek az egyenlőtlenségek növekedjenek.  Úgy irányították a pénzpolitikát az 1987-es, 2001-es és 2008-as megingáskor, hogy a társadalom legfelső 1 százalékhoz ömöljenek a Fed pénzpumpáinak kibocsátása, a tőzsdei indexek és az eladósodottság lufijai pedig egyre nagyobbra fújódjanak.   A Fed a 2008-as megreccsenés óta havonta tízmilliárd dollárokat önt a tőzsdére: és ezeknek a pénzügyi eszközöknek a 90 százalékát  bizony a legfelső 10 százalék kontrollálja.

Ami rendkívül kellemetlen Yellen-nek és az egész Obama adminisztrációnak, az egy egyszerű statisztikai számadat.  Saez és Piketty kutatásaiból tudjuk, hogy a baloldaliként tetszelgő Obama alatt négyszer olyan gyorsan nőttek a jövedelmi egyenlőtlenségek, mint a kőkemény konzervatív G.W. Bush alatt. Hát, bizony ez felettébb kínos.

Az érme másik oldala

Yellen a jelenlegi gazdasági kihívások egyikeként tartja számon, hogy a közepes és alacsony jövedelmű rétegek visszanyerjék a 2008-as válság következtében elveszített erejüket. Az amerikai gazdaság folyamatosan erősödik, és a munkanélküliségi ráta 10 százalékról 5,9 százalékra csökkent, ami amerikai mércével még mindig túl magas. 

Yellen lágyan elsiklik azon milliók fölött, akik már föladták a munkakeresést, így a statisztikai rendszerben már nem is szerepelnek. Úgyszintén szeretne elfeledkezni arról, hogy a meglévő munkahelyeknek 2008 óta a munkahelyek többsége az alacsony fizetésű szektorokban keletkezik és még ott is jórészt részállásokról van szó. Egy aggodalmaskodó beszéd Yellen részéről az alsó- és közép-rétegek lecsúszásáról és státuszuk megrendüléséről bizony álságos, mi több visszatetsző.  

Egy kirívóan egyenlőtlen társadalom mindig jóval militánsabb, mint ahol ezek a szakadékok kisebbek, a háborúk során pedig hagyományosan az alsóbb néprétegek szolgálnak ágyú-töltelékként. Békés időszakokban a növekvő egyenlőtlenségek pedig nem csak a társadalom többségének egészségügyi és oktatási lehetőségeire van negatív hatással, hanem az utódaikéra is. Nos, kedves Janet Yellen, ez a dollár-érme másik oldala.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG