Most szerdán, aztán jövő hét kedden játszik a Fradi a svájci Young Boys csapatával, ahol a Bajnokok Ligája csoportköre a tét. Ha a Fradi ezt a párharcot elbukná, akkor az Európa Liga főtábláján vághat neki az őszi hónapoknak. Igaz, az igazi nagy pénzek a BL-ben vannak, érthető, miért is külünösen fontos ez a csapatnak és a szakmai irányításnak.
Friss hír, hogy a Young Boys elleni két meccs miatt elhalasztaná a Fradi hétvégi meccsét a Puskás Akadémiával, amire a Magyar Labdarúgó Szövetség rá is bólintott. A 2021/22-es szezon négy fordulójából kétszer így már biztosan nem lép pályára a Fradi az eredeti időpontban a minél sikeresebb nemzetközi menetelés reményében. Először ugyanis a második fordulóra kiírt Ferencváros-Fehérvár összecsapást halasztották el.
Első ránézésre nincs ebben semmi különös, hiszen évek óta ez a gyakorlat, ha valamelyik csapat érdekelté válhat valamelyik nemzetközi kupasorozatban. Sorra halasztják el az NBI-es meccseket, hiszen a felkészülés, az utazások, a meccsekben benne rejlő sérülésveszély miatt nem kockáztathatják a nemzetközi sikereket. Sok csapat esetében ez még érthető is lehet, hiszen szűkös a keret, nincs kétcsapatnyi minőségi erős játékos, épp csak egyre futja a büdzséből, ezért muszáj nem kockáztatni az NBI-es párharcokkal.
Igenám, csak most a Fradiról van szó. Arról a csapatról, mely most már sorban harmadik éve kerül be valamelyik kupa csoportkörébe. 2019-ben az Európa Liga, tavaly a Bajnokok Ligája, idén pedig legrosszabb esetben újra az Európa Liga főtábláján mutathatja meg magát a csapat. Az ezért sorozatbab kapott pénzek, nem látott lehetőséget jelent.
Az elmúlt két év sikerének köszönhetően ugyanis jókora pluszbevételhez jutott a csapat mögött álló FTC Labdarúgó Zrt. Az EL-szereplés 3,1 milliárdot, a BL pedig több mint 8 milliárdot hozott a konyhára, úgy, hogy már akkor is 2-3 milliárdos költségvetése volt, amivel együtt kimagaslóan az NBI legnagyobb büdzséjéből tudott gazdálkodni a klub. Mindenesetre a BL után adott volt a lehetőség, hogy idén még tovább erősítsék a csapatot minőségi játékosokkal. Úgy ráadásul, hogy közben nem volt olyan távozó, aki nagyon érzékenyen érinthette volna a keret erejét. Azt a keretet, mely konkrétan ma már két minőségi csapatot tud kiküldeni a pályára, hiszen több bevethető játékos jut minden posztra.
Magyarán: a BL-ben vitézkedik az A-csapat, az NBI-ben pedig a szintén erős B-csapat. Valahol erre is számíthatott az, aki az igazolási híreket követve újabb és újabb megszerzett játékosokról értesült, DE nem. Idehaza nem így mennek a dolgok.
Pénz van dögivel, mostanra kétcsapatnyi játékos is, de még ez sem elég ahhoz, hogy ne legyen a csapatnak túlságosan megterhelő heti kettő (!) meccset lejátszani. Ha halasztani kell a mérkőzéseket, akkor miért volt szükség arra, hogy ekkora keretet gründoljanak - ráadásul fiatal magyarok helyett külföldről igazoltakra alapozva? El nem tudom képzelni, mégis mi a fenére lenne szükség még, hogy bírható legyen ez a tempó vagy netán megoldható ez a kihívás? A kérdés költői, a megoldás meg egyszerű: még több pénz feltehetően. Mint ahogy minden eddigi, sportpolitikában jelentkező problémát, elmaradt eredményt még több pénzzel igyekeznek megoldani annak célszerű felhasználása helyett.
Summa summarum: olyan messze vagyunk mi még a nyugati focitól, mint Makó Jeruzsálemtől. Aztán ha egyszer valamikor beérnek az állami és NER-szponzori százmilliárdok és 2-3 csapat is érdekelt lesz a nemzetközi színtéren, akkor a fél NBI-es szezont elhalasztják?
Zárásul idézzük fel a Juventus edzőjének Massimiliano Allegrinek a szavait, miszerint "ha nem játszanak heti két meccset a játékosaim, teljesen kezelhetetlenek, dekoncentráltak és feszültek lesznek".