Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.
Sedat Peker, az Egyesült Arab Emirátusokba menekült török maffiafőnök videó-üzeneteivel tartja lázban Törökországot. Pekert korábban egyebek mellett gyilkosság és emberrablás, illetve bűnszervezet létrehozása miatt ítélték el.
Az AKP mint bűnszövetkezet
Peker, a pán-török és turáni nézeteket valló maffiózó tavaly év elején menekült el otthonából, és az elmúlt három hétben súlyos vádakkal illetett jelenlegi, valamint korábbi politikusokat. A felvételeken elhangzó állítások szerint a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) magas rangú politikusai és törvényhozói gyilkosságokban, nemi erőszakban, és nemzetközi kábítószer-kereskedelemben érintettek.
A vádakat eddig érdemben nem tudták cáfolni a török politikusok, Peker pedig számos bizonyítékot mutat be videóiban, amelyeket alkalmanként már hatmillióan követnek. Vasárnapi – sorrendben hetedik – videóját már egy új helyszínen vette föl, mert állítása szerint Ankara kommandót küldött az elfogására, miközben testvérét, Atilla Pekert a hétvégén Törökországban letartóztatták.
Peker a videóiban eleinte a Pelikan Csoportot támadta, ami Berik Albayrak (Erdogan egyik veje és korábbi pénzügyminisztere) köre, később azonban Suleyman Soylu belügyminiszter lett a fő célpontja. Állítása szerint Soylu előre jelezte neki, hogy a hatóságok a nyomában vannak, így el tudott menekülni az igazságszolgáltatás elől.
Nyakig a drogcsempészetben
Sedat Peker egyik legsúlyosabb vádja, hogy hazája mára gyakorlatilag a világ egyik legnagyobb narkó-állama lett. A nagypolitika által levédett nemzetközi kábítószer-csempész hálózat egyik vezetője az Észak-Cipruson élő Elkan Yildirim, aki a korábbi miniszterelnöknek – és jelenleg a kormányzó AKP párt egyik vezetőjének –, Binali Yildirimnek a fia. Elkan Yildirim idén januárban és februárban kétszer is meglátogatta Venezuelát, hogy új szállítási útvonalat építsen ki, miután a kolumbiai hatóságok tavaly 4,9 tonna, Törökországba tartó kokaint foglaltak le.
Peker állítása szerint napjainkban a caracasi kikötőből induló hajók a Dominikai Köztársaságban is vesznek föl illegális drogszállítmányokat. A maffiafőnök szerint hamarosan az amerikai hatóságok Panamában le fognak csapni ezekre a szállítmányokra, amelyek egyik célpontja a szíriai Latakia kikötője.
Egy másik dermesztő állítás Peker részéről, hogy megnevezte az 1996-ban szolgáló belügyminisztert (Mehmet Agart) és egy korábbi titkosszolgálati tisztet (Korkut Ekent), mint akik felelősek két megoldatlan újságíró-gyilkosságért és három kurd politikus kivégzésének megrendeléséért.
Ahmet Davutoğlu korábbi miniszterelnök – aki tavaly elhagyta az AKP pártot és Jövő Párt néven új politikai formációt hozott létre – szombati interjújában nem fogta vissza magát hazája közállapotaival kapcsolatban. A vezető politikus leszögezte: „Mára a korrupciónak szervezett rendje alakult ki. Ez egy kartell állam. Egy narkóállam, egy autokrácia”.
Nagyobb trendek része
Két nagyobb törökországi trend is hozzájárult a maffiafőnök mostani támadásához. Egyrészt az elmúlt években robbanásszerűen növekedett a fekete gazdaság részaránya a török nemzetgazdaságon belül. Rendőrségi források szerint Isztambulban a fekete pénzek mozgása tavaly elérte a 10 milliárd dollárt, míg öt évvel korábban ez még csak 3 milliárdon állt.
Másrészt Erdogan elképesztő mértékben kiterjesztette 2018-ban az elnöki hatalmát, ami az átláthatóság és számonkérhetőség rovására ment. Csakúgy, mint hazánkban, az ország első számú politikai vezetője fölött lényegében megszűnt a törvényhozás felügyeleti funkciója. Egy tavaly novemberi elhíresült eset során az ellenzék részleteket akart megtudni a kormányzati kiadásokról, mire Erdogan foghegyről odavetette: „nincsen időm ilyen dolgokról számot adni”.
Bár Peker eddig kerülte Erdogan nyílt támadását, szakértők szerint a videók így is komoly károkat okozhatnak a kormányzó pártnak és közvetlenül az elnöknek, mivel heteken keresztül nem született rájuk érdemi válasz, az elnök megkésett reakciója pedig már nem enyhíti a károkat. A súlyos vádak miatt meredeken zuhan a török elnök támogatottsága.
Vissza a mocsárba
Valóban, az AKP a kormányra kerülése első éveiben azzal szerzett népszerűséget magának, hogy a politika és a maffia közötti összefonódás felszámolását ígérte, amely az 1990-es években több botrányhoz is vezetett. A jelenlegi ügy viszont arra világít rá, hogy az AKP két évtizedes uralom után ugyanabba a mocsárba süllyedt, mint amelynek felszámolását olyan hevesen ígérgette.
Árulkodó, hogy egy éve amnesztia keretében szabadult Alaattin Cakici maffiafőnök, aki tagja a hírhedt szélsőjobboldali Szürke Farkasoknak. A kiszabadításáért Develt Bahceli járt közbe, aki Erdogan ultranacionalista koalíciós partner-pártját, az MHP-t vezeti. Azzal, hogy Erdogan kiengedett egy elítélt gyilkost, sokak szerint bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy az MHP szerepe nő a kormánykoalícióban. Soylu belügyminiszter is közel áll az MHP köreihez.
Nem lehet tehát kizárni, hogy Peker kitálalása nemcsak személyes bosszúvágy, hanem belső politikai leszámolás eredménye is. De akárhogy is van, a maffiafőnök videói újabb sötét árnyat vetnek a török rezsim működésére.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)