4p
Minél több részlet derül ki, annál mélyebbre süllyed a német hírszerzés reputációja a két hónapja kitört botrányban. Ráadásul világossá vált, hogy Angela Merkel kancellár hazudott a legutóbbi, 2013-as választási kampányában, amikor Washington és Berlin közötti „no spy” (kémkedési megnemtámadási) megállapodásról szónokolt. Az európai társszervezeteknél nagy a felháborodás.

Történetének legsúlyosabb válságát és megszégyenülését éli át ezekben a hetekben a német hírszerzés (BND). A botrányban nagy szerepet játszik a berlini kancellária is, amelynek hatáskörébe tartozik a német kémszervek felügyelete, így minden szál igen magasra vezet. Történt pedig, hogy a 2001-es terrortámadást követően szorosra fonták a kapcsolatokat Washington és Berlin hírszerzése közt. Ennek célja az volt, ne fordulhasson elő még egyszer olyan ügy, hogy német földön készüljenek fel a terroristák a tengerentúli akciójukra.

Mindent a gazdinak!


Az együttműködés értelmében az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kéréssel fordulhatott a német társszervekhez, hogy ezt vagy azt a személyt hallgassák le, vonják ellenőrzési körbe telefonbeszélgetéseit, elektromos levelezését. A németek mintegy 120 alkalmazottal és néhány NSA-technikussal a bajorországi Bad Aibling lehallgatóállomásról végezték a munkát.

EPA/Michael Kappeler

A nagyüzem 2008-ban kezdődött, amikor az amerikaiak tízezrével álltak elő lehallgatási igényükkel. Az ezt elbíráló hivatal, ha akarta volna, sem tudta volna minden esetben ellenőrizni, hogy jogos-e a kérés, ezt ugyanis hivatalosan terroristagyanúval kellett indokolni. Az egész ügymenet automatikussá vált, így gyakorlatilag minden amerikai kérést végrehajtott a BND. 

A terroristaellenes együttműködés aztán szép lassan átcsúszott ipari kémkedésbe, sőt a francia politikusok és az EU Bizottságának lehallgatásába. Olyan európai nagyvállalatok szerepeltek az ellenőrzési listán, mint az Airbus, az Eurocopter - mindkettő hadiipari létesítmény is -, de a németek még „hazait” is feláldoztak az amerikaiakkal való együttműködés oltárán, így a Siemens trösztöt is. Amerikai szempontból ez érthető, hiszen az Airbus különböző fejlesztései, így az Eurofighter, különböző kémműholdak, vagy a francia hadsereg atomprogramjához használható rakéták konkurenciát jelentettek amerikai fegyvergyártó cégeknek. Ha ezek és más cégek vezetői üzleti úton tartózkodtak Németországban, szinte automatikusan ráálltak beszélgetéseik, levelezésük ellenőrzésére.

A berlini kancellária is tűz alá került

A legtöbb német sajtótermék egyetért abban, hogy a Kancellári Hivatalnak legkésőbb 2010 óta tudomása kellett, hogy legyen a lehallgatási akciókról. Ráadásul világossá vált, hogy Angela Merkel hazudott a legutóbbi, 2013-as választási kampányában, amikor Washington és Berlin közötti „no spy” (kémkedési megnemtámadási) megállapodásról szónokolt.

Kiderült, hogy bár ezt a németek szerették volna, az amerikai illetékesek rövid úton elvetették. Szintén kiderült a német parlament friss vizsgálatából, hogy egy 2002-es egyetértési nyilatkozat a két ország között kifejezetten engedélyezte az EU-s intézmények lehallgatását! Még pikánsabbá teszi a történetet, hogy ezt német részről az akkori kancellári hivatal vezetője írta alá, aki nem más, mint a jelenlegi külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier. Sakk-matt!

Belga ügyészségi vizsgálat indul

Az európai társ-szervezeteknél nagy a fölháborodás. „Az amerikai hírszerzőszervek korlátlanul hozzáférnek bármihez Németországban, és azt tesznek ott, amit akarnak... Mintha az országot még mindig megszállva tartanák a nyugati hatalmak”, jelentette ki Gert R. Polli, az osztrák alkotmányvédelmi hivatal volt vezetője. A belga ügyészség pedig vizsgálatot indított a BND lehallgatásaival kapcsolatban. Állítólag 15 internet-vonalat ott is megfigyeltek a németek, az NSA kérésére. 

Az erőviszonyokat mindenesetre jól mutatja, hogy míg 2013-ban az USA hírszerző ügynökségeinek teljes költségvetése 40 milliárd eurót tett ki és 107 000 embert foglalkoztattak, addig Németországban ugyanez az arány 800 millió euró és 7000 alkalmazott. 

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hetvenöt éve nem látott, népszerűtlen lépésre készül a kínai vezetés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 13:38
A férfiak esetében 63, a nők esetében 58, illetve 55 év lenne a nyugdíjkorhatár Kínában. A döntés hátterében a hosszabb várható élettartam és a csökkenő termékenységi ráta áll.
Makro / Külgazdaság A vártnál jobb, de nem túl jó adatok jöttek az euróövezetből
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 12:58
Júliusi számokat közölt az Eurostat.
Makro / Külgazdaság Tüzijáték fogadhatja Orbán Viktor az Európai Parlamentben a jövő héten
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 12:19
Szinte minden hagyományt felrúgnak Strasbourgban, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a magyar kormány irányába. A képviselők viszont - köztük Magyar Péter és Dobrev Klára - már nagyon várják, hogy személyesen szólíthassák meg a magyar kormányfőt.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor a takarékoskodásról: majd az emberek eldöntik, hogy akarják-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 11:49
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Európa nagy bajban van, Magyarország viszont egy gazdasági nekilendülés küszöbén áll és túl van a nehezén.
Makro / Külgazdaság A szomszéd kertje sem mindig zöldebb: Romániában sem sikerült jól az első félév
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 11:29
Közzétették az ipari termelésre vonatkozó adatokat keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Baj lehet az egyik túlsúly elleni gyógyszer mellékhatásaival
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 10:47
A vizsgálatban mindenkinél jelentkeztek "nemkívánatos események", az elemzők is aggódnak.
Makro / Külgazdaság Újabb gyomrost kaphat Orbán Viktor az Uniótól
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 09:46
Varga Mihály hiába ígért sikeres találkozót, nem úgy tűnik, hogy hajlandóak lennének békülni az uniós pénzügyminiszterek.
Makro / Külgazdaság Kína letiporja a német exportmodellt
Káncz Csaba | 2024. szeptember 13. 09:34
A német vállalatok egyre több piacon szembesülnek a Kína által támasztott erős versennyel, és piaci részesedésük csökken – mégpedig a német ipar három legnagyobb ágazatában. Nem zárható ki, hogy a modell, ahogyan azt a múltból ismerjük, a következő években véget is ér. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Belgium felé repülne? Van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 08:46
Pénteken is minden járatot törölnek a fontos belga repülőtéren.
Makro / Külgazdaság Nem véletlenül nem beszéltek erről a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 08:30
Itt vannak a legfrissebb építőipari adatok. Elszomorító a kép.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG