Rex Tillerson. (Kép forrása: EPA) |
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter szerint az Egyesült Államok kész előfeltételek nélküli, közvetlen, előzetes párbeszédet folytatni Észak-Koreával.
A Reuters hírügynökség szerint a tárcavezető bejelentésével eltávolodni látszik az eddigi amerikai politikától, amely a párbeszéd előfeltételekén megkövetelte, hogy a phenjani rezsim feladja nukleáris- és rakétaprogramját.
Miközben Tillerson ismételten megerősítette Washington álláspontját, miszerint az Egyesült Államok elfogadhatatlannak tartja, hogy Észak-Korea atomfegyverekkel rendelkezzék, leszögezte: készen állunk a párbeszédre, amikor ők is készen lesznek. Ugyanakkor ehhez Phenjannak is úgy kell tárgyalóasztalhoz ülnie, hogy kész legyen az irányváltásra nukleáris és rakétaprogramjával kapcsolatban.
"Egyszerűen csak üljünk össze" - mondta Tillerson, felvetve egy új diplomáciai kezdeményezést a Koreai-félszigeten kialakult feszültségek enyhítésére.
Egyre közelebb járunk a háborúhoz Észak-Koreával >>> |
De mit szól ehhez Trump?
Egyelőre nem világos, hogy Tillerson, akinek befolyása látszólag megrendült az amerikai kormányzatban, rendelkezik-e Donald Trump támogatásával egy ilyen jellegű diplomáciai kezdeményezéshez. Tillerson azt állította, az amerikai elnök támogatja álláspontját, ugyanakkor pedig Sarah Sanders fehér házi szóvivő időközben közölte: Trump Észak-Koreával kapcsolatos álláspontja mit sem változott.
"Észak-Korea nemcsak Japánnal, Kínával és Dél-Koreával, de az egész világgal szemben is nem biztonságos módon viselkedik" - mondta Sanders. Időt kell nekik hagyni
Közben Jeffrey Feltman, a világszervezet politikai ügyekért felelős főtitkárhelyettese azt mondta, magas rangú észak-koreai tisztségviselők nem kötelezték el magukat a Koreai-félszigeten kialakult feszültségek enyhítését szolgáló tárgyalások mellett.
"Idő kell nekik, hogy feldolgozzák és fontolóra vegyék, miként válaszoljanak üzenetünkre" - mondta Feltman, aki szerint Ri Jong Ho egyeztetéseikről tájékoztatja Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt is.
Forródrót
Feltman kiemelte, hogy felkérte a phenjani rezsim tisztségviselőit, hogy jelezzék készek-e arra, hogy esetleges tárgyalásokról tárgyaljanak vagy technikai kommunikációs csatornákat nyissanak, például forródrótot a hadseregek között a feszültségek enyhítésére, a szándékok jelzésére, a félreértések elkerülése végett illetve hogy elejét vegyék bárminemű válságnak.
"Komolyan fontolóra vették érveinket ... ugyanakkor egyelőre nem kötelezték el magukat semmire sem" - mondta.
Feltman hangsúlyozta, az ENSZ közvetítő szerepet játszhat, s mint mondta, Észak-Korea beleegyezett, folytatni fogja a párbeszédet.
Ugyanakkor Kim Dzsong Un kedden nagy történelmi győzelemnek nevezte országa legutóbbi ballisztikus rakéta kísérletét, és megfogadta, Észak-Koreát a legerősebb nukleáris és katonai hatalommá teszi - közölte az észak-koreai KCNA hírügynökség.