Valamelyest csökkentette a brit gazdaság idei teljesítményére szóló előrejelzését a Bank of England. A döntést a vártánál nagyobb ütemben lassuló fogyasztási kiadásokkal indokolták, a jegybank ugyanakkor utalt arra, hogy a gyorsuló infláció előbb-utóbb monetáris szigorítást helyez kilátásba.
A Bank of England monetáris tanácsa a csütörtöki kamatdöntő ülés jegyzőkönyvében és az ezzel egy időben kiadott friss inflációs jelentésben közölte, hogy az eddigi 2 százalék helyett 1,9 százalékos növekedést valószínűsít 2017 egészére a brit gazdaságban. A következő két évre adott növekedési prognózisát azonban a jegybank kissé javította, 2018-ban 1,6-ról 1,7 százalékra, 2019-ben pedig 1,7-ről 1,8 százalékra.
Visszaesett a font a Brexit miatt
A bank a gyengébb növekedési ütem ellenére is a korábban jósoltnál gyorsabb inflációt vár: új inflációs jelentésük 2,7 százalékos inflációval számol az idei évre az eddigi előrejelzésben szereplő 2,4 százalék helyett. A brit jegybank szerint a korrekció egyedüli oka a Brexit okozta fontárfolyam-gyengülés, a font jelenleg ugyanis 16 százalékkal gyengébb a 2015 végén mért legutóbbi árfolyamcsúcsnál.
A brit kormány által előírt inflációs cél 2 százalék a Bank of England számára. A monetáris tanács a kamatdöntő ülésen változatlanul hagyta alapkamatát és a mennyiségi enyhítés keretösszegét is, megerősítve a tavaly augusztusban kialakult monetáris alapállást. Akkori kamatdöntő ülésén a bank 0,25 százalékos újabb történelmi mélypontra csökkentette alapkamatát a több mint hét évig érvényben tartott 0,50 százalékról, amely szintén mélységi rekord volt.
A Bank of England akkor a kamatcsökkentés mellett 375 milliárdról 435 milliárd fontra emelte a mennyiségi enyhítésre fordítható állampapír vásárlási keretet, valamint külön tízmilliárd fontos eszközvásárlási programot is meghirdetett befektetési besorolású vállalati kötvényekre.
Jövőre már szigoríthatnak
A mostani monetáris ülés után kiadott közlemény azonban lényegesen keményebb hangvételű. A tanács szerint megvannak a határai, hogy meddig tűrhető el a cél feletti infláció, ha pedig a reálgazdasági folyamatok jórészt az új inflációs jelentésben felvázoltak szerint mennek, akkor valamelyest nagyobb mértékű monetáris szigorítás válhat szükségessé.
Londoni pénzügyi elemzők szerint ez meglehetősen szokatlan utalás arra, hogy a Bank of England a piac által vártnál hamarabb hozzákezdhet a monetáris politika szigorításához. A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház a bejelentést követő gyorsjelentésben közölte: bár a következő egy évben még nem számít kamatemelésre, 2018 második negyedétől lehetségesnek tartja a brit monetáris politika normalizálásának megkezdését.
Macron nem fogja feleslegesen szívatni a briteket? Kemény, de igazságos reakcióra számíthatnak a britek az új francia elnöktől. Tovább >>> |