A DARPA legújabb drónjának egyelőre ugyan még olyan fegyvere nincsen, amely darabjaira tudna szaggatni egy embert, az mindenképpen látszik, hogy az ügynökség fejlesztései új szintre léptek, hiszen ezzel már akár lerohant városokban is lehet felderítési akciókat végezni – írja a ZeroHedge.
Mit tudnak?
Az ezzel nyilvánvalóvá vált, hogy a DARPA ténylegesen emberölésre is képes drónok fejlesztésén dolgozik, ám egyelőre még inkább felderítési célból. A DARPA 2017 végén fejezte be a tesztelések első szakaszát, kiadott sajtóközleményükből kiderült, hogy több szituációban is jól vizsgáztak a drónjaik, így például képesek voltak:
- nagy sebességgel repkedni emeletes házak és szűk sikátorok közt miközben azonosították a keresett személyt/eszközöket
- egy kis ablakon keresztül berepülni egy épületbe, és onnan 3D-térképet adni
- a lépcsőket és a kijáratokat azonosítani, majd azokon keresztül kirepülni
Komoly fejlesztések
A második fázis keretében az MIT laborjában azon dolgoznak, hogy könnyebbé tegyék a drónt, ugyanis így gyorsabban és pontosabban képes repülni, valamint az érzékelők egyszerűsítése is tervben van. Ahogy Nick Roy vezetőkutató fogalmazott, az első fázishoz képest most egy kamerából akarják a lehető legtöbbet kihozni.
Emellett a DARPA utasítására olyan programot írtak, amelynek segítségével a drón képes földrajzilag pontos képet adni a felderített területről, felismer utakat, épületeket, autókat és más objektumokat is, amelyekről aztán hazatérés után letölthető képet tud adni. Ráadásul miután a drón folyamatosan készíti a térképet repülés közben, így a küldetés elvégzése után képes visszarepülni a kiindulási pontra emberi beavatkozás nélkül.
Harmadszor pedig az UPenn kutatói munkájának köszönhetően sikerült lecsökkenteni a drón méretét és súlyát azért, hogy jobban tudjon mozogni beltérben. Ez olyannyira jól sikerült, hogy a közlemény szerint a drón képes volt a saját szélességénél csak pár centivel szélesebb ablakon berepülni, átnézni a szobákat, majd egy lépcsőházon keresztül a kijáraton át távozni.
Emellett az UPenn csapatának köszönhető az is, hogy a drón képes volt úgy ki- és berepülni épületekből, hogy közben követni tudott egy célszemélyt is – innen már tényleg nincsen messze az embervadászat.
Mi jön most?
A programért felelős kutatók szerint a következő lépésnek annak kell lennie, hogy a DARPA FLA projektjét átköltöztetik a katonai kutatókhoz Marylandbe, ahol potenciálisan embervadászatra és mentőakciókra is továbbfejleszthetik azt.