4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy a magyar adatok, úgy az Európai Uniós adatok is azt jelezték, hogy februárban még nem volt érzékelhető a munkaerőpiacon a koronavírus miatti gazdasági leállás. Ugyanakkor pont azokat az országokat sújtja jobban a járvány, ahol eleve magasabb volt a munkanélküliség.

Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint februárban az európai országok munkaerőpiacán még nem voltak érzékelhető a koronavírus miatti gazdasági nehézségek, az adatok mind januárhoz, mind az előző évi értékhez képest javultak.

Az eurózónában a munkanélküliségi ráta 7,3 százalékos volt februárban, miközben a januári statisztika 7,4 százalékot mutatott. A most publikált számokat a bázis időszakkal összevetve is javulást mért az Eurostat, hiszen akkor 7,8 százalék volt a munkanélküliség. Az Európai Unióban ennél is kedvezőbb számokat láthattunk, a teljes közösségben 6,5 százalékot mértek, ami egyébként 2008 óta a legalacsonyabb munkanélküliséget jelentette. Az adatok egyébként abból a szempontból nem jelentettek meglepetést, hogy a múlt hét végén publikált magyar számok is hasonló folyamatokat jeleztek.

Az viszont nem kétséges, hogy a márciusi számok drasztikus változásokat fognak mutatni, hiszen Európa-szerte teljes iparágak álltak le, amely tömeges elbocsátásokkal jártak. Az európai folyamatokat előrevetíti, hogy az Egyesült Államokban március közepén összeomlott a munkaerőpiac, soha nem látott mértékben ugrott meg az új munkanélküliek száma. Ahogy akkor beszámoltunk róla, soha nem volt még ennyi munkanélküli segélyért folyamodó, mint amennyien most folyamodtak támogatásért. Sőt, még ennek a közelében sem járt soha a heti munkanélküliségi adat. Túlzás nélkül állítható, hogy kártyavárként omlott össze az amerikai munkaerőpiac. Március 15. és 22. között az új munkanélküli segélyért folyamodók száma megközelítette a 3,3 milliót, ami bődületesen magas. Historikusan az elmúlt 30 éveben az adat 250 és 450 ezer fő között alakult hetente. A tavalyi év végén a rekordalacsony munkanélküliség idején időnként 200 ezer alá is becsúszott a szám. A kiugró adatot az is jelzi, hogy az eddigi legmagasabb érték 1982-ben 695 ezer volt.

Látva az amerikai adatokat, illetve azt, hogy Európában is nagyon sok cég állt le pillanatok alatt nagyon valószínű, hogy márciusban drámai mértékben ugorhat meg az európai munkanélküliségi ráta is. A most publikált adatok szerint munkanélküliség ráadásul pont a dél-európai országokban, így Spanyolországban és Olaszországban, volt már most is az átlagot jóval meghaladó, amelyeket a koronavírus járvány nagyon súlyosan érint. Olaszországban ugyanis a 10 százalékhoz közeli értéket láthattunk, míg Spanyolországban 13,6 százalék a ráta, amelynél csak Görögországban (16,3%) van arányaiban több munkanélküli. Az előzetes elemzői becslések szerint nem lenne meglepő, ha márciusban ezekben az országokban 20 százalékos, vagy akár ezt meghaladó munkanélküliségi rátákkal szembesülnénk.

Érdemes kiemelni, hogy a februári adatok alapján Magyarország kifejezetten kedvező pozícióból vág neki a koronavírus elleni gazdasági küzdelemnek, hiszen 3,4 százalék volt hazánkban a munkanélküliség. Igaz, az idegenforgalom és a vendéglátás leállása miatt, máris arra lehet számítani, hogy 100 ezres nagyságrendben kerülhettek utcára a szektorból emberek, ami nyilván a magyar adatokat is kedvezőtlen irányba lendítik ki. Az MNB napokban közzétett tanulmánya azza számol, hogy a tartósan munkanélküliek száma is emelkedni fog a következő időszakban.

Érdemes arról is szót ejteni, hogy Európában számos helyen próbálják rugalmasan kezelni a helyzetet. Ezekben az országokban a normál munkarendet sok helyen rövidített munkaidő váltja fel, így elkerülhetőek a tömeges elbocsátások. A Németországban Kurzarbeitnak nevezett módszert számos szakértő a mostani szituációban egyfajta csodafegyverként kezeli, amely egyébként egy évtizede már bizonyította hatékonyságát. (A Kurzarbeitról itt írtunk bővebben)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG