5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Biden-kormányzat a vakcinagyártók szellemi jogainak feloldási javaslatával Kína alá fűtene. Berlin azon dolgozik, hogy a BioNTech cég az mRNS technológia terén a világ gravitációs központja legyen. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Berlin és Brüsszel nem támogatja a Biden amerikai elnök által is támogatott felhívást, hogy ideiglenesen oldják fel a vakcinagyártók szellemi jogainak a védelmét, így biztosítva a világnak gyorsan hozzáférhető, olcsó oltásokat. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Angela Merkel kancellár azonban múlt szombaton leszögezték, hogy ez nem a megfelelő lépés arra, hogy vakcinatermelést kiterjesszék a világban. EU belső körökre hivatkozva a német sajtó lesajnálóan az Egyesült Államok „PR-trükkjéről” beszélt.

Berlin elsősorban a BioNTech vállalat mRNS-re (hírvivő RNS) vonatkozó szellemei jogai miatt aggódik. A német kormány úgy gondolja, hogy a cég a találmányával komoly hozzájárulást tesz Németország biotechnológiai nagyhatalmi státuszának eléréséhez. A szabadalom ezért nem eshet kínai kezekbe.

A washingtoni szándék

Ugyanakkor a Biden-kormányzat a vakcinagyártók szellemi jogainak feloldási javaslatával Kína alá fűtene. India a járvány gyors eszkalációja miatt exporttilalmat vezetett be az ott gyártott vakcinákra, a szegény, fejlődő országokat pedig szinte csak Peking és Moszkva látja el – beleértve az engedélyt a saját gyártásra olyan országokban, mint Marokkó, Indonézia és Szerbia.

A szellemi jogok feloldásával tehát Washington szándékai szerint meg lehetne törni a kínai-orosz vakcinadominanciát a fejlődő világban.

Kína játszmája

A vakcinákat a kínai kormány eszközként használja a nemzetközi politikai színpadon. Peking napjainkra már 240 millió dózist szállított Ázsia, Afrika, Latin-Amerika és Délkelet-Európa szegényebb országaiba.

Példának okáért Kína több szállítmány vakcinát adományozott 13 országnak, közöttük olyan közeli szövetségesének, mint Pakisztán, Mianmar és Kambodzsa és olyannak, amellyel még szorosabbra akarja fűzni a viszonyát, például Szerbia.

A kínai külügyminiszter januárban öt afrikai szövetséges országot látogatott meg, ahol a vezetőkkel kiemelt téma volt a vakcina ügye, és azok leszállítását „prioritásnak” nevezte. Hasonló látogatásokat tett a miniszter délkelet-ázsiai országokba – amelyek közül többel területi vitában áll a Dél-kínai-tengeren – és a vakcina szállítása ott is a tárgyalások témája lett.

India nyomása

A Fehér Ház múlt szerdai bejelentése a vakcinagyártók szellemi jogainak feloldásáról egyfajta nemzetközi beszorultságot is tükröz. Egyes számítások szerint ugyanis július végére kereken 300 millió felhasználatlan vakcina halmozódhat föl az amerikai raktárakban, miközben a legtöbb fejlődő országban extrém hiány van vakcinákból.

Ráadásul széleskörű indiai kritikát váltott ki, hogy az USA nemcsak a vakcinák, hanem azok alapanyagainak exportját is tiltja. Katherine Tai amerikai kereskedelmi miniszter ezért múlt szerdán bejelentette, hogy a kormányzata nyitott a vakcina-alapanyagok szabadabb kereskedelmének irányába is.

A németeket főként a pénz érdekli

Eközben az EU nagyvállalatai főként a BioNTech/Pfizer vakcinát exportálták – gazdag országokba. Brüsszel január óta 178 millió dózist engedélyezett export célra. A fogadóországok Japán (72 millió), Egyesült Királyság (18,6), Kanada (18,4), Szaúd-Arábia (7 millió) Svájc és Törökország (5-5 millió), valamint Szingapúr és Dél-Korea (3-3 millió).

Miközben tehát az orosz és a kínai gyártók a járvány akut szakaszában önköltségi áron szállítanak (kivételt képeznek azon kormányok, akik közvetítők révén szerzik be a vakcinát...), addig a német BioNTech idén az első negyedévben 1,13 milliárd euró nettó nyereséget könyvelhetett el, és ezt a cég globális terjeszkedésre használja. Az új mRNS-technológiát már a COVID-19 járvány előtt komoly áttörésként értékelték a gyógyszeriparban, legyen az a rák elleni küzdelem, illetve a védőoltások terén.

Pfizer-BionTech oltóanyagot tartalmazó fecskendők. (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Pfizer-BionTech oltóanyagot tartalmazó fecskendők. (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A német központi kormányzat tavaly mintegy 375 millió euróval támogatta meg a BioNTech céget, a CureVac vállalatot pedig 252 millióval. Ezzel Németország elérte, hogy az mRNS terén az ország „a világ gravitációs központja lett”.

A BioNTech más vonalon is sokat köszönhet a berlini kormányzatnak, amely már a fejlesztési szakaszban rászorította az EU Bizottságot, hogy 200 millió vakcináját rendelje meg – és a napokban egy 900 milliós óriás megrendelésre is – plusz egy opcióval további 900 millió vakcinára. Ezeket 2023-ig kell kiszállítani.

Ezzel az EU gyakorlatilag egyetlen gyártóra támaszkodik, és ez még az EU-n belül is feszültséghez vezetett, ugyanis Párizs ezt próbálta megakadályozni. Megfigyelők ezt annak tulajdonítják, hogy a francia biotechnológiai vállalat, a Valneva – amelynek vakcináját várhatóan ősszel engedélyezik – most nem rúghatott labdába, és a teljes óriás-megrendelés a németek ölébe hullott.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG