5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Biden-kormányzat a vakcinagyártók szellemi jogainak feloldási javaslatával Kína alá fűtene. Berlin azon dolgozik, hogy a BioNTech cég az mRNS technológia terén a világ gravitációs központja legyen. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Berlin és Brüsszel nem támogatja a Biden amerikai elnök által is támogatott felhívást, hogy ideiglenesen oldják fel a vakcinagyártók szellemi jogainak a védelmét, így biztosítva a világnak gyorsan hozzáférhető, olcsó oltásokat. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Angela Merkel kancellár azonban múlt szombaton leszögezték, hogy ez nem a megfelelő lépés arra, hogy vakcinatermelést kiterjesszék a világban. EU belső körökre hivatkozva a német sajtó lesajnálóan az Egyesült Államok „PR-trükkjéről” beszélt.

Berlin elsősorban a BioNTech vállalat mRNS-re (hírvivő RNS) vonatkozó szellemei jogai miatt aggódik. A német kormány úgy gondolja, hogy a cég a találmányával komoly hozzájárulást tesz Németország biotechnológiai nagyhatalmi státuszának eléréséhez. A szabadalom ezért nem eshet kínai kezekbe.

A washingtoni szándék

Ugyanakkor a Biden-kormányzat a vakcinagyártók szellemi jogainak feloldási javaslatával Kína alá fűtene. India a járvány gyors eszkalációja miatt exporttilalmat vezetett be az ott gyártott vakcinákra, a szegény, fejlődő országokat pedig szinte csak Peking és Moszkva látja el – beleértve az engedélyt a saját gyártásra olyan országokban, mint Marokkó, Indonézia és Szerbia.

A szellemi jogok feloldásával tehát Washington szándékai szerint meg lehetne törni a kínai-orosz vakcinadominanciát a fejlődő világban.

Kína játszmája

A vakcinákat a kínai kormány eszközként használja a nemzetközi politikai színpadon. Peking napjainkra már 240 millió dózist szállított Ázsia, Afrika, Latin-Amerika és Délkelet-Európa szegényebb országaiba.

Példának okáért Kína több szállítmány vakcinát adományozott 13 országnak, közöttük olyan közeli szövetségesének, mint Pakisztán, Mianmar és Kambodzsa és olyannak, amellyel még szorosabbra akarja fűzni a viszonyát, például Szerbia.

A kínai külügyminiszter januárban öt afrikai szövetséges országot látogatott meg, ahol a vezetőkkel kiemelt téma volt a vakcina ügye, és azok leszállítását „prioritásnak” nevezte. Hasonló látogatásokat tett a miniszter délkelet-ázsiai országokba – amelyek közül többel területi vitában áll a Dél-kínai-tengeren – és a vakcina szállítása ott is a tárgyalások témája lett.

India nyomása

A Fehér Ház múlt szerdai bejelentése a vakcinagyártók szellemi jogainak feloldásáról egyfajta nemzetközi beszorultságot is tükröz. Egyes számítások szerint ugyanis július végére kereken 300 millió felhasználatlan vakcina halmozódhat föl az amerikai raktárakban, miközben a legtöbb fejlődő országban extrém hiány van vakcinákból.

Ráadásul széleskörű indiai kritikát váltott ki, hogy az USA nemcsak a vakcinák, hanem azok alapanyagainak exportját is tiltja. Katherine Tai amerikai kereskedelmi miniszter ezért múlt szerdán bejelentette, hogy a kormányzata nyitott a vakcina-alapanyagok szabadabb kereskedelmének irányába is.

A németeket főként a pénz érdekli

Eközben az EU nagyvállalatai főként a BioNTech/Pfizer vakcinát exportálták – gazdag országokba. Brüsszel január óta 178 millió dózist engedélyezett export célra. A fogadóországok Japán (72 millió), Egyesült Királyság (18,6), Kanada (18,4), Szaúd-Arábia (7 millió) Svájc és Törökország (5-5 millió), valamint Szingapúr és Dél-Korea (3-3 millió).

Miközben tehát az orosz és a kínai gyártók a járvány akut szakaszában önköltségi áron szállítanak (kivételt képeznek azon kormányok, akik közvetítők révén szerzik be a vakcinát...), addig a német BioNTech idén az első negyedévben 1,13 milliárd euró nettó nyereséget könyvelhetett el, és ezt a cég globális terjeszkedésre használja. Az új mRNS-technológiát már a COVID-19 járvány előtt komoly áttörésként értékelték a gyógyszeriparban, legyen az a rák elleni küzdelem, illetve a védőoltások terén.

Pfizer-BionTech oltóanyagot tartalmazó fecskendők. (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Pfizer-BionTech oltóanyagot tartalmazó fecskendők. (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A német központi kormányzat tavaly mintegy 375 millió euróval támogatta meg a BioNTech céget, a CureVac vállalatot pedig 252 millióval. Ezzel Németország elérte, hogy az mRNS terén az ország „a világ gravitációs központja lett”.

A BioNTech más vonalon is sokat köszönhet a berlini kormányzatnak, amely már a fejlesztési szakaszban rászorította az EU Bizottságot, hogy 200 millió vakcináját rendelje meg – és a napokban egy 900 milliós óriás megrendelésre is – plusz egy opcióval további 900 millió vakcinára. Ezeket 2023-ig kell kiszállítani.

Ezzel az EU gyakorlatilag egyetlen gyártóra támaszkodik, és ez még az EU-n belül is feszültséghez vezetett, ugyanis Párizs ezt próbálta megakadályozni. Megfigyelők ezt annak tulajdonítják, hogy a francia biotechnológiai vállalat, a Valneva – amelynek vakcináját várhatóan ősszel engedélyezik – most nem rúghatott labdába, és a teljes óriás-megrendelés a németek ölébe hullott.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hétfőtől újra szembejön a valóság a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 08:34
Fontos adatok érkeznek, vajon lesz köztük derűlátásra okot adó?.
Makro / Külgazdaság Trump szombati meglepetése: 30 százalékos vámot vet ki az EU-ra és Mexikóra
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 15:45
Donald Trump amerikai elnök a saját social felületein jelentette be.
Makro / Külgazdaság Vannak, akiket gazdaggá tett volna Zelenszkij, ha rendesebben felöltözik
Litván Dániel | 2025. július 12. 14:07
Vannak akik szerint meg is tette. Öltönyt viselt vagy nem az ukrán elnök? Tudta, hogy ilyesmire is lehet ám fogadni?
Makro / Külgazdaság Oroszországban tovább romlik a rubel – csak kicsit lassabban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 12:12
Oroszországban lassult az infláció júniusban éves és havi összevetésben a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG