A légikísérők is védekeznek a bangkoki Don Mueang repülőtéren. Tajföldön 25 fertőzöttet találtak eddig. EPA/RUNGROJ YONGRIT |
Miközben a korábbi két nap alatt csak enyhén, az elmúlt egy napban ismét jelentősebb mértékben, több mint háromezerrel nőtt a koronavírust hordozó betegek száma Kínában, írja a Spiegel.
Már külföldi áldozatok is vannak
Hivatalos közlések szerint szombatig a fertőzöttek száma 34 546-ra emelkedett, a halálos áldozatok száma pedig már 722. Az áldozatok többségét (699-et) a fertőzés „epicentrumában”, Hupej tartományban jegyezték fel. (Ennek a közép-kínai tartománynak a székhelye Vuhan, ahol kitört a vírus.)
Megvannak az első Kínában élő külföldi áldozatok is: Vuhanban egy hatvanéves amerikai, valamint egy hatvan év körüli japán férfi hunyt el. Utóbbi férfinak olyan tünetei voltak, amelyek a vírusra jellemzőek. A kínai hatóságok összesen 19 külföldi fertőzöttet tartanak számon az országban.
25 külföldi ország érintett
A vírus eközben már több mint két tucat országban ütötte fel a fejét. A BBC szerint 25 külföldi országban összesen 270 fertőzöttet regisztráltak – Németországban például 14-et, Franciaországban 11 –et, két helyen – Hong Kongban és a Fülöp-szigeteken – pedig egy-egy halálos áldozat is van.
Hong Kongban két hétre automatikusan karanténba helyeznek mindenkit, aki Kínából jön: az érkezők nem hagyhatják el szállodáikat vagy a kormány által fenntartott központokat, a helyi lakosoknak pedig otthon kell maradniuk. Aki megszegi az új szabályokat, pénz- és börtönbüntetést kaphat.
Nincs gyanús magyar
Budapesten a Dél-pesti Centrumkórházban jelenleg hét magyar állampolgárt tartanak karanténban, akiket korábban Vuhanból szállítottak haza repülővel. A mai a karantén hatodik napja. Nincs lázuk, ugyanakkor az elkülönítést a biztonság kedvéért tizennégy napig fenntartják.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa az MTI-nek azt mondta: a koronavírus-fertőzés gyanújának szigorú feltételei vannak, a Kínából, különösképpen Hupejből érkező, tizennégy napon belül lázzal, köhögéssel, tüdőgyulladás tüneteivel diagnosztizált embereknél merülhet fel.
Számomra nem gyanús az az ember, aki más távol-keleti országból érkezett, esetleg a láz tüneteit mutatja: nagy valószínűséggel influenzás
– jelentette ki.
Ötvenből egy ember hal bele
A vírus halálozási mutatója 2,1 százalék, azaz minden ötvenedik fertőzött hal bele. Az arány Wuhanban a legmagasabb, 4,9 százalék.
Ugyanakkor a valódi érték ennél jóval alacsonyabb lehet, mivel a fertőzöttek egy része sok esetben nem is tud arról, hogy fertőzött, és enyhe tünetekkel vagy tünetek nélkül vészeli át a vírust.
Gyász és harag
Eközben rég nem látott dühöt váltott ki a kínai közösségi médiában annak az orvosnak a halálhíre, aki már tavaly figyelmeztetett a koronavírus kitörésének veszélyére. Nyugati elemzők szerint ez akár politikai katasztrófát is jelenthet a kínai vezetés számára.
Li Wenliang, akit korábban rémhírterjesztéssel vádoltak a hatóságok, péntek éjjel hunyt el a koronavírus következtében, amelyet a betegek kezelése közben kapott el.
További részletek ebben a cikkünkben: Haragra gerjedtek a kínaiak, kutyaszorítóba kerülhet Peking.