A külügyminisztérium szóvivője, Maria Adebahr elmondta, hogy október 1-jétől a világ csaknem 160 országára általánosan vonatkozó figyelmeztetés helyett visszatérnek az úgynevezett országspecifikus rendszerhez, vagyis minden államot és területet külön megvizsgálnak, és a helyi járványügyi adatok értékelése alapján állítanak össze utazási és biztonsági ajánlásokat és figyelmeztetéseket.
Ez az első időszakban nem jár sok gyakorlati változással, mert a világ legnagyobb részét továbbra is erősen sújtja a koronavírus-járvány, ezért fenn kell tartani a nem feltétlenül szükséges utazásoktól nyomatékosan eltanácsoló figyelmeztetést - tette hozzá.
A főszabály változatlanul az, hogy figyelmeztetést kell kiadni minden országra és területre, ahol meghaladja az ötvenet az utóbbi hét napon regisztrált koronavírus-fertőzöttek százezer lakosra jutó száma. A figyelmeztetés a járványügyi szempontból kockázatos minősítést vonja maga után. Az ilyen besorolású térségből hazatérőknek két hétre karanténba kell vonulniuk, amelyet legkorábban az ötödik nap elteltével lehet negatív koronavírus-teszttel kiváltani.
A német kormány március 17-én példa nélküli módon a világ valamennyi országára utazási figyelmeztetést adott ki a koronavírus-járvány miatt, és egy nagyszabású művelettel hazaszállított 240 ezer, külföldön rekedt német állampolgárt.
Az uniós társországok, az EU-n kívüli schengeni tagországok - Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc - és az Egyesült Királyság esetében a nyári utazási szezon kezdetén, június 15-től visszavonták az általános figyelmeztetést. A szerdán bejelentett döntés szerint ez a folyamat teljesedik ki október 1-jén.
Ugyanakkor a járvány sokhelyütt tapasztalható erősödése miatt jelenleg is számos figyelmeztetést tartalmaznak az országonkénti bontású tájékoztatók. Így nem javasolt felkeresni Spanyolország, Belgium és Franciaország, valamint Horvátország, Bulgária és Románia több térségét, és az ezekből hazatérőknek kötelező a 14 napos karantén.
A koronavírus-járvány előtt a németeket az utazás világbajnokaiként tartották számon. Az utazásszervező és utazásközvetítő vállalkozások szövetségéhez (Deutscher Reiseverband - DRV) tartozó cégek szolgáltatásait tavaly 55,2 millió ügyfél vette igénybe. Az utak 73,6 százaléka külföldi, 26,4 százaléka belföldi volt. A szervezett és a nem szervezett utakat együttvéve a német turisták tavaly 82,7 milliárd eurót (29 ezer milliárd forint) költöttek el külföldön.