A kisebb adagok hozzájárulhatnak az alkoholfogyasztás csökkentéséhez a lakosság körében, és ezáltal többfajta rák, de egyéb betegségek kockázatát is mérsékelni lehet – erre mutat rá az az angol vizsgálat, amely a világon elsőként mérte fel a sör (azon belül az almabor, vagyis a cider) fogyasztását. A kísérletben a legnagyobb csapolt adagot (amit Angliában a 0,568 deciliteres birodalmi pint-nek neveznek), azaz korsót cserélték le a kutatásban résztvevő pubokban kisebb poharakra – és a módszer működött. Korábban egyébként már volt kísérlet arra, hogy kisebb borospoharakat használjanak az éttermekben, amely 6,7 százalékkal csökkentette az eladott és ennek megfelelően elfogyasztott bor mennyiségét.
A pint Angliában évszázadok óta standard és a legnépszerűbb sörmérték. 1698-ban alkották meg, és ennek az ikonikus méretnek a kutatási célok miatti eltávolítására tett korábbi kísérletek mindezidáig kudarcba fulladtak.
A vizsgálatot 2023 februárja és májusa között végezték 12 angliai (főleg londoni) bárban és étteremben, ahol 3 egymást követő 4 hetes periódusban tesztelték az embereket. Az első szakaszban a megszokott adagokat szolgálták fel, a másodiban az angolszász csapolt sör méretes adagja (vagyis az 568 milliliteres pint) helyett a legnagyobb elérhető méretet, a pint kétharmadát. A harmadik szakaszban pedig ismét a megszokott, nagyobb korsós kiadagolást alkalmazták.
Országonként eltérő a korsó nagysága
A birodalmi korsó lecserélése valóban csökkentette az eladott sör mennyiségét. És mivel ez a kísérlet az alkoholfogyasztás visszaszorítására irányult, érdemes lenne ezt megfontolni az alkoholkontroll-politikákban – mutatnak rá a kutatók, amire még a Cambridge-i Egyetem Pszichológiai Kutatási Etikai Bizottsága az áldását is adta.
A tanulmány elöljáróban leszögezi: az alkoholfogyasztás hozzájárul a korai halálozáshoz és olyan betegségekhez, amelyek megelőzhetőek lennének. Évente több millió halálesetet okoz világszerte, és az ötödik helyet foglalja el a betegségek 20 kockázati tényezője között.
Ezért az alkoholfogyasztás csökkentése a lakosság körében globális közegészségügyi prioritás.
Érdekes, hogy országonként mennyire változó a legnagyobb sörmennyiség, amit kérhet a szomjas látogató a pubokban, kocsmákban, sörházakban. Az Egyesült Királyságban – ahogy már említettük – a legnagyobb és legnépszerűbb csapolt adag az imperial pint, amely az 568 milliliteres méretével nagyobb, mint a legtöbb országban.
Például az Amerikai Egyesült Államokban a legnagyobb és legnépszerűbb méret a 473 milliliter, Hollandiában és Belgiumban a szokásos adag 250 milliliter, Franciaországban 330 milliliter, Németországban pedig 500 milliliter – a rendelt sör régiójától és típusától függően.
Ausztrália számos részén a legelterjedtebb adagméret a „szkúner”, ami 425 milliliter. A hírek szerint Nyugat-Ausztráliában elindult egy folyamat, amelynek során a pintivást a szkúnerivás kultúrája váltotta fel, hogy megbirkózzanak a növekvő költségekkel és betartsák az alkoholfogyasztás csökkentésére irányuló kormányzati erőfeszítéseket.
A kutatás menete
A kísérletben résztvevő angliai helyek a birodalmi korsót tehát eltávolították a meglévő kínálatukból, így a rendelkezésre álló legnagyobb adag a korsó kétharmada volt, amit arányos árképzéssel kínáltak a fogyasztóknak.
Ugyanakkor a kutatók a sörözők számára 3000 angol fontot fizettek (áfával együtt), hogy kompenzálják a várható bevételkiesést, sőt, az étlapok és táblák módosításával kapcsolatos költségekre is adtak költségtérítést. A kutatók arra is figyelemmel voltak, hogy a sörivásra számos tényező hat: a napi hőmérséklet, milyen évszak és a hét mely napja van, és az ünnepek is befolyásolhatják az alkoholeladásokat.
A nagy méretű söröskorsós időszakban a sörözőkre jutó eladott sör napi átlagos mennyisége 43 136 milliliter volt, míg a beavatkozási időszakban 36 061 milliliter. Mindez pénzre váltva így nézett ki: a nem intervenciós időszakokban az átlagos napi telephelyenkénti söreladás 2336,9 font volt, míg a beavatkozási időszakban 2091,5 font.
Tehát a napi bevételek átlagosan csökkentek a beavatkozási időszakban a be nem avatkozási időszakokhoz képest. Ebből pedig kiszámolható, hogy 9,6 százalékkal mérsékelte a pohármérettel való trükközés a sörfogyasztás mennyiségét. A kísérlet tehát elérte célját, hiszen a kutatók által feltett kérdés az volt, hogy vajon tényleg csökkenti-e az eladott sör mennyiségét ez az aprócska trükk?
Nos, a végeredmények azt mutatják, hogy amikor nem állt rendelkezésre a legnagyobb méretű csapolt sör, az emberek a következő méretre, a korsó kétharmadára, a pohárra váltottak, aminek következtében tényleg kevesebbet ittak. Ez azzal magyarázható, hogy az emberek egy adott számú „egységet” (például poharat vagy palackot) fogyasztanak el, függetlenül az adagtól vagy a csomagolás méretétől. A pint kétharmada pedig vitathatatlanul nem túl kicsi ahhoz, hogy a pinttől nagy eltérésnek tekintsük, és így ellenállást váltson ki, de elég ahhoz, hogy visszafogja a fogyasztást. Bár hozzá kell tenni: egyesek a pohár méretű sörre felfigyelve többet rendeltek, de úgy tűnik, ezek aránya nem volt akkora, hogy kompenzálta volna a korsónyi mennyiségeket.
Ezért a kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a hosszútávú egészségügyi célok érdekében érdemes lenne országos szinten is foglalkozni ezzel a pofonegyszerű technikával, amivel csökkenthető az alkoholfogyasztás.