A dömping kedden indul, ekkor közli a Központi Statisztikai Hivatal a foglalkoztatottság és munkanélküliség február és április közötti gördülő negyedéves adatait. A legutóbbi, január-márciusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 435 ezer volt, 67 ezerrel, 1,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta a január-márciusi időszakban 0,7 százalékkal 3,9 százalékra csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a munkanélküliek átlagos létszáma pedig az egy évvel korábbihoz képest 29 ezerrel, 178 ezerre csökkent.
Szerdán a beruházások első negyedéves statisztikájáról kaphatunk majd képet a KSH jóvoltából. Ezek tavaly minden idők legnagyobb növekedési ütemével, 16,7 százalékkal nőttek az előző évi 16,0 százalékos visszaesést követően. A beruházások volumene a negyedik negyedévben 14,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az erőteljes növekedés továbbra is a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklus forrásaiból finanszírozott fejlesztéseknek, a vállalkozások kapacitásbővítésének, valamint a lakás- és egyéb ingatlanberuházások élénkülésének köszönhető.
A hét második fele is akciódús lesz
A jelentés-sorozat csütörtökön folytatódik, ekkor közlik az ipari termelői árak áprilisi statisztikáját. Márciusban az ipari termelői árak összességében 3,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a belföldi értékesítési árak átlagosan 3,3 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 3,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten. Az ipar exportértékesítési árai 3,6 százalékkal haladták meg a tavaly márciusit.
Végezetül pénteken két adat is érkezik, ekkor tudunk meg többet a külkereskedelmi termékforgalom márciusi és első negyedéves alakulásáról, valamint a MLBKT is ekkor adja ki a beszerzésimenedzser-index májusi adatát. A külkereskedelemben az előzetes adatok szerint az első negyedévben a kivitel euróban számított értéke 3,4, a behozatalé 3,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a 2,097 milliárd euró külkereskedelmi aktívum alig 54 millió euróval volt kevesebb a tavalyinál.
Márciusban az export 3,8, az import 1,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A forgalom alakulásában szerepet játszott, hogy márciusban kettővel kevesebb munkanap volt, mint egy évvel korábban. A havi külkereskedelmi többlet 264 millió euróval 558 millió euróra csökkent.
Komoly kihívásokkal kell szembenézniük Orbánéknak - maguk alatt vágják a fát? Az újabb Fidesz-KDNP kormány várhatóan tovább erősíti majd az egycentrumú magyar modell kiépítését. A versenyképesség folytatódó romlása, az EU-val való viszony kiéleződése, valamint az EU-támogatások 2020 utáni bizonytalan csökkenése azonban nagy kihívást jelenthet ennek a politikának a fenntartásában. A GKI szerint ráadásul a lakossági hitelfelvétel ösztönzése csak újabb problémákat generál. A Privátbankár.hi cikkéért kattints ide! >>> |