Egy vásárló érdekődik az áruhitelről a Kikában még a koronavírus terjedése előtti időkben. (Fotó forrása: MTI Fotó, Máthé Zoltán) |
Az is sokakat érdekel, hogy a diákhiteleseknek 2021-től mekkora törlesztőrészletet kell fizetni, a most befagyasztottat, vagy az idei átlagjövedelmük utánit. Valamint, hogy most akkor a törlesztési moratórium automatikus-e, vagy azt külön kérni kell.
Utóbbit az OTP Bank máris értelmezte a lapunknak küldött közleményében. Eszerint, aki nem kér moratóriumot a saját hitele törlesztésére, ezt jelezheti a banknak, amely biztosítja a további, folyamatos törlesztés lehetőségét. Ennek módját a következő napokban fogja kialakítani az OTP, ezért a jelenlegi járványhelyzetre tekintettel arra kérik ügyfeleiket, hogy ebben a témában a bankfiókokat ne keressék fel személyesen.
A törlesztési moratórium minden ügyfélre vonatkozik, azonban a kormány rendelete lehetőséget biztosít arra, hogy az ügyfelek a szerződés szerinti törlesztéseiket változatlanul, az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsék, ezzel elkerülve az esetleges későbbi törlesztőrészlet növekedését.
Az, hogy a moratórium hogyan érinti a későbbi törlesztőrészleteket, a részletszabályokból fog kiderülni, ezek a részletek egyelőre az OTP Bank előtt sem ismertek, így ezekről tájékoztatást is csak később tud adni ügyfeleinek - olvasható a bank közleményében. Kihangsúlyozva, hogy a moratóriumra vonatkozó kormányrendelet értelmében az OTP Bank azonnali hatállyal, 2020. március 19-étől leállítja a hitelek törlesztőrészleteinek beszedését a törlesztésre megjelölt számlákról.
A magyar kormány által megjelent kormányrendelet – amelyet lapunk is ismertetett – fizetési moratóriumot rendelt el a lakossági és a vállalati hitelek törlesztésére, valamint – szintén rendeletben – szabályozta a fogyasztói hitelek thm maximumát, a jegybanki alapkamat (ez jelenleg 0,9 százalék) plusz 5 százalékában. Az intézkedésekkel kapcsolatos részletszabályokat egy később megjelenő kormányrendelet határozza meg majd.