A külügyminiszter és az elnök kapcsolata hosszú ideje nem volt már felhőtlen, a két politikus habitusa merőben eltér egymástól. Tillerson megfontolt, békülékeny, de határozottan képviseli országa érdekeit, míg Trump lobbanékony és kevésbé diplomatikus, ami a szívén, az a száján. Ráadásul több kérdés volt, melyben erősen eltért a két politikus véleménye.
Nézeteltérések
Az egyik ilyen Irán ügye volt, ahol Tillerson megfelelőnek találta a korábbi hathatalmi egyezményt és nem akart további konfrontációt Iránnal, míg az elnök rossznak találta az elődje által kötött szerződést, és gyakran kritizálta az ázsiai országot. A másik kérdés Észak-Korea esete volt: Tillerson mindig is tárgyalt volna Észak-Koreával, ugyanakkor vélhetően most arra is ügyelne, hogy megvédje Amerika presztízsét, de az elnök ebben a kérdésben türelmetlenebb, találkozni akar a diktátorral.
Betelt a pohár
Az utolsó csepp a pohárban azonban úgy tűnik, hogy az angliai mérgezés ügye volt. Hétfőn Tillerson közvetlenül Oroszországot vádolta a korábbi orosz kettősügynök és lánya elleni merénylet elkövetésével, a Fehér Ház sajtótitkára azonban visszakozott ettől a kijelentéstől. Az elnök vélhetően nem akarta ezt az álláspontot képviselni, és a Moszkvával való viszonyt sem akarta rontani. Mindazonáltal a Reuters egy magasrangú, a Fehér Házban dolgozó tisztviselőre hivatkozik, aki szerint Trump már pénteken kérte külügyminiszterét a lemondásra, de nem beszélt erről nyilvánosan, amíg Tillerson külföldön volt. Az afrikai utat végül Tillerson lerövidítette, hazatért, és néhány órával később Trump a Twitteren jelentette be a minisztercserét.
Harsány viták
Korábban az elnök és külügyminisztere közti ellentétek látványosan is felmerültek. Decemberben Tillerson azt javasolta, hogy kezdjenek tárgyalásokat Észak-Koreával úgy, hogy nem szabják a tárgyalások előfeltételéül a teljes nukleáris leszerelést. A Fehér Ház azonban elhatárolódott ettől, így Tillersonnak is visszakoznia kellett. Korábban Pekingben Tillerson azt mondta riportereknek, hogy az Egyesült Államok kommunikál Észak-Koreával, de az nem mutat érdeklődést. Ezt követően Trump a Twitteren üzent: „Megmondtam Rex Tillersonnak, csodálatos külügyminiszterünknek, hogy csak az idejét pazarolja, ha a Kis Rakétaemberrel akar tárgyalni.” Most persze maga Trump akar nem csak, hogy tárgyalni, de egyenesen találkozni vele.
Tavaszi nagytakarítás
Tillerson már a sokadik, aki távozik az elnök környezetéből. Korábban mennie kellett többek között Michael Flynn nemzetbiztonsági főtanácsadónak, James Comey FBI igazgatónak, Reince Priebus kabinetfőnöknek, Tom Proce egészségügy-miniszternek Gary Cohn gazdasági tanácsadónak. Tillerson utódára vár Trump szerint, hogy megerősítse Amerika helyzetét a világban, megerősítse a kapcsolatot szövetségeseivel, harcoljon ellenségeivel, és elérje a nukleáris leszerelést a Koreai-félszigeten. A CIA vezetését Gina Haspel eddigi igazgatóhelyettes veszi át, ő lesz az első női vezető a kémszervezet történetében.