Régen volt már kormányinfó, akinél jelentkeztek az elvonási tünetek, most megkapja a Lázár-adagját:
Bevándorlás: júniusig ez a legizgalmasabb kérdés Lázár János szerint. Elkészült a 155 km-es második kerítés a magyar-szerb határon, ezzel teljes a határvédelem a jogi határzárral. Akik menekültügyi kérelmet adna be, azok tranzitzónában várhatnak, ezt a zónát és az itt kapott ellátást egyébként egy uniós munkacsoport vizsgálja. 4000 fővel erősítették meg a rendőrséget, amely ellátja a honvédséggel a határvédelmet. A török migrációs nyomás kockázata miatt válsághelyzetre készül a kormány.
Nemzeti konzultáció: 1 276 000 ember küldte vissza eddig az íveket, ez eddig példátlanul magas szám. Lázár János szerint a migráció problémája miatt ilyen aktívak az emberek. "A kormány egyedül nem tudja megállítani Brüsszelt", a választópolgárok támogatására számítanak. A miniszter szerint ez jól mutatja, hogy milyen jól működik a demokrácia Magyarországon, mert lehetőség van fontos társadalmi ügyekben a vélemény kinyilvánítására.
Elutasította a bizottság - nem szavazhatunk a CEU-ról. Másik 5 kérdést is elkaszáltak. Részletek >>>
Kvótaper: titokban helyezi el dokumentumokban Brüsszel azt, hogy szükség van a bevándorlókra, a magyar kormány ezt vitatja és nem fogadja el. Megállítani akarják a menekülteket, nem megszervezni a bevándorlást.
Az EB szétosztaná kötelező jelleggel Európában, a magyar álláspont szerint ez helytelen, nem megoldás, a határokon kívül kell lefolytatni a bevándorlók ellenőrzését. A kvótaperben azt vitatják, hogy az EB felülbírálja az ET döntését. Amelyik ország akar, az hívjon bevándorlókat, de amelyik nem akar, arra ezt ne kényszerítsék rá. A szuverenitás kerül veszélybe. A perben Németország és Franciaország is Magyarországgal és Szlovákiával szemben foglalt állást, Dávid és Góliát harca ez Lázár szerint, mi pedig csak a V4-ekre támaszkodhatunk. A magyar kormány szerint a kezdeti 1000 fő betelepítése után nem tudni, hány körben hány embert fognak még elhelyezni Magyarországon. A miniszter szerint konszenzus van a társadalomban abban, hogy ne fogadjunk be migránsokat, inkább a fiatalokat támogassuk abból a pénzből. Ez lesz az elkövetkezendő egy év legfontosabb vitája Magyarország és az Európai Unió között |
Lázár szerint probléma, hogy a nemzetközi szervezetek hasznot húznak a menekültekből azzal, hogy ügyvédként képviselik őket Brüsszelben a magyar kormány ellen. Lázár szerint jól lehet ezzel keresni, meg persze a szokásos Soros György és külföldről finanszírozott ügynökök.
Adó- és energiakérdésben is saját döntést akar a kormány, nem pedig az unió és a multinacionális cégek beleszólását.
Határellenőrzés felfüggesztése: a torlódások miatt Magyarország is szembemegy a brüsszeli döntéssel a belső határellenőrzésekkel kapcsolatban. Hazánk az egyik legbiztonságosabb európai ország, ez helyzetelőny, amit meg kell erősíteni.
2018-as költségvetés: a költségvetés azoknak lesz jó, akik dolgoznak - szögezi le Lázár. Stabil, kiszámítható rendszer az, hogy tavasszal megtárgyalják a jövőévi költségvetést, ezzel mindenki tudja, mire számíthat, nyár elején meglesz a büdzsé. "A munkából élők költségvetése lesz, nem kérdés". Betartják az életpályamodellekkel kapcsolatban ígérteket. 1,8 - 2 százalékos foglalkoztatásbővüléssel számolnak. A közfoglalkoztatás fennmarad, de próbálnak mindenkit a versenyszférában munkához juttatni. Csökkenő államadósságra számítanak, alacsony a költségvetési hiány, 20 százalékos fejlesztésre készülnek. Minden tárca többet kap, mint amennyit eddig kapott.
A családosok is kapnak, 2-3 gyerekeseknek adható támogatások nőnek, a csok-ot 102 milliárdos nagyságrendben vették igénybe eddig. Önmagában a családi pótlék emelése nem kérdés, a kormány az egész családtámogatási rendszert akarja átalakítani annak érdekében, hogy minél több gyerek szülessen és azok majd boldogulni tudjanak a jövőben. Lázár nem alkart megnevezni konkrét támogatási formákat, de lengyel és francia, egyszeri támogatási példák vannak a kormány szeme előtt többi között. A következő hetekben döntések születnek ezekkel kapcsolatban.
Csökken majd a hal áfája.
Védőnők, mentősök bérhelyzete: a kormány szerint fontos intézmény a védőnői hálózat. 33 000 forint védőnői kiegészítő pótlék jön novembertől, ez 2018-ban is lesz. A szolgálatot egységesítik jövőre. A mentőszolgálatnak új mentőautókat vettek (193 darabot) és felújították az állomásokat. 2018-ban 39,7 milliárd forintot költenek további fejlesztésekre. 10 százalékkal nő a garantált bérminimum-emelés felett a mentősök bére 2018-tól, de ez csak az első állomás.
EU-s pályázatok: megtette a feljelentést a Welt 2000 Kft. botránya miatt Lázár János: Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára keze van szerinte az EMIR-rendszerrel kapcsolatos bírságban (18 milliárd forintot kell visszafizetnünk), mivel ő volt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség feje a vitatott szerződések idején 2003 és 2009 között, amelyeket azok az emberek írtak alá, akik most Gyurcsányék cégének, az Altus Zrt. vezető munkatársai.
NATO, honvédelmi kiadások: elsőként a magyar hadsereg szállítógépeit kell megerősíteni, de a fejlesztési irányokról a nemzetbiztonsági kabinet és a vezérkar fog dönteni. A NATO-elvárás szerinti 2 százalékos honvédelmi GDP-arányt 2024-26-ra érhetjük el.
Bérmaximum bevezetése a BME-nél: a kormány nem tudja, hogy miért rendelkezett így Palkovics László oktatásért felelős államtitkár. Viszont a kormány olyan bérstruktúrát akar kialakítani, ami motiválja a tanárokat és a kutatócsoportokat.
Gödi Topház: a kormány szeretne előbb a szülőknél is érdeklődni. Őket ugyanis nem érdekli se Soros György, se az államtitkár, hanem a gyereke. A kormány cselekszik, ha a szülők ezt akarják. Az, hogy Czibere Károly államtitkár azt mondta, hogy az ott készült képek nem valósak nem a miniszterelnökség álláspontja.
Civiltörvény, norvég alap: nagy vita és csetepaté után vannak a norvég kormánnyal. Új együttműködés lehetősége merült fel. A kormánynak vannak viszont elvei, olyan megállapodást akarnak kötni Norvégiával, mint Svájccal, ahol sikerült konszenzust teremteni. Minél több pénzt akar a civilek között szétosztani a forrásból a kabinet. A norvég kormány ne szóljon bele a civiltörvénybe, a magyarok sem szólnak bele a norvég jogalkotásba, de nem hiszi Lázár, hogy a norvég pénzek odavesznek emiatt.
CEU-ügy: tárgyalásban van Magyarország az amerikai ügyvivővel.
'56-os emlékév költségvetésének lezárása, képhamisítás: a kormány nem foglal állást történészek vitájában.
Bayer Zsolt, takony, vér: a kormány nem tárgyal meg publicisztikákat. Lázár János személyesen nem ért egyet az írással. Kovács Zoltán kormányszóvívő arra buzdítja a 444.hu újságíróját, hogy gyűjtse ki az ellenzéki oldalról a kormánypárti szereplőket ért fenyegetéseket is. Lázár szerint tisztában kell lenni azzal, hogy Bayer Zsolt írása rengeteg ember méltóságát sérti.
Pártok bojkottálnak médiumokat: Lázár annak a híve, hogy egy politikus ne sértődjön meg, ha kérdeznek tőle. De nem mindenki gondolja így, a sajtónak pedig ezt el kell fogadnia.
Plusz nyugdíjemelés: kellenek még adatok, hogy erről komolyan lehessen beszélni. Három százalékos inflációhoz van kötve a nyugdíjemelés, harmadik negyedévben lehet majd megnézni, hogy mit lehet tenni.
Választási kampány, program: a plusz juttatások hada nem jelent választási költségvetést. Kihívások vannak, amire a kormánynak majd választ kell adnia. Ma politikai lökdösődés zajlik ahhoz képest, amire a jövőben kell számítani.
Repülőt vesznek Orbánnak: nem tervezi a kabinet, de nem rossz ötlet.