Öreg spíler nem rossz spíler: a közelmúltban Lionel Messinek és Cristiano Ronaldónak annak ellenére is sikerült új, nagynevű klubot találnia magának, hogy
futballistaként már mindketten öregecskék: a csodalábú argentin a 35., az excentrikus portugál futballceleb pedig a 37. évét tapossa.
A kiszivárgott hírek szerint Messi, aki alighanem már túltette magát a Barcától vett könnyes búcsún,
évi 35-40 millió euróba kerül új csapatának, a Paris Saint-Germainnek (PSG), Ronaldo pedig átszámítva mintegy 29 millió eurós gázsira számíthat a Csatorna túloldalán, a Manchester Unitednél (MU).
A katari pénzekből felpumpált párizsi klub arra számít, hogy Messi rég nem látott médiafigyelmet és ezzel tetemes kereskedelmi bevételeket hoz majd számukra. Azaz a megabiznisz pénzügyileg is megtérülhet.
De mi a helyzet Ronaldóval, aki 12 év kalandozás – Real Madrid, Juventus – után tér vissza ahhoz az egyesülethez, amellyel berobbant a focivilágba? Behozza-e majd azt a pénzt 40-hez közeledve, amennyibe került?
Nem csak szeszély
A portugál szupersztár szerződtetésében első látásra komoly szerepet játszottak az érzelmek: a MU legendái, köztük egykori edzője, Sir Alex Ferguson is „lobbizott” nála annak érdekében, hogy a Unitedot válassza a nagy rivális Manchester City helyett.
A Financial Times szerint ugyanakkor a kulisszák mögött a MU előbb meggyőződött arról, hogy
a transzfernek üzletileg is ”van értelme”,
tehát nem indokolatlanul szakít azzal a hagyománnyal, hogy a legjobb korban lévő játékosokat vásárol, és nem indokolatlanul teszi Ronaldót a Premier League legjobban kereső focistájává.
A brit lap értesülései szerint Ronaldo szerződtetése sokkal gyorsabb volt a klubnál megszokottnál. Ügynöke, Jorge Mendes hetekig számos klubbal folytatott puhatolódzó tárgyalásokat, de a MU vezetőit csak augusztus 24-én értesítette arról, hogy a csatár ott akarja hagyni a Juventust. Ekkor már előrehaladott állapotban voltak a tárgyalások a City-vel.
A MU azonban gyorsan rámozdult az üzletre: a Juventusnak 15 millió font átigazolási díjat, Ronaldónak pedig 8 millió font, teljesítménytől függő bónuszt ajánlott. Az egyezség szerint a játékos némileg kevesebbet keres majd, mint a Juventusnál – ott átszámítva évi 31 millió fontot kapott –, szerződése két évre szól, de egy évvel meghosszabbítható.
A kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor a United azért rúghatott labdába, mert a rivális nem akarta mindenáron megszerezni Ronaldót.
Ha a City nagyon le akarta volna szerződtetni, akkor a United semmit sem tehetett volna. Végül egy érdekházasság lett a dologból. Senki más nem akarta őt igazán
- mondta egy, a City vezetőihez közeli forrás, a brit lapnak.
Lenyelni egy bálnát
A United ugyanakkor azon kevés klubok egyike, amelyek valóban megengedhetik maguknak a támadót. Mivel a szurkolók visszatérhetnek a stadionokba, bevételei ismét elérhetik a járvány előtti szintet, azaz meghaladhatják az évi 600 millió fontot. Ezzel a MU ismét a világ egyik leggazdagabb csapata lehet.
Ráadásul a klub legtöbb bevétele stabil: az Old Traffordban mindig teltház van, a közvetítési jogokkal kapcsolatos szerződéseket pedig a Premier League és az UEFA köti.
A klubot ismerő bennfentesek szerint
Ronaldo szerződtetése mégis olyan, mintha egy „bálnát nyelnének le.”
A szupersztár két évre legkevesebb 60 millió fontba kerül majd a MU-nak a következő két évben – ez a becsült bevételek öt százaléka. (Az ő szerződésébe is beépítettek ugyanakkor egy biztosítékot: ha nem sikerül bejutni a Bajnokok Ligájába, csökken a fizetése.) Ráadásul ezt az összeget nem lehet csak a mezeladásokból vagy a szponzorációs pénzekből kipótolni.
Sajtóhírek szerint ugyanakkor már jól haladnak ebből a szempontból:
a Ronaldo-mezek eladásából 187 millió font folyt be eddig, amiből 13,1 millió font jut az angol klubnak.
Ez persze – ismerve Ronaldo népszerűségét – aligha meglepő: az Instagramon neki van a legtöbb, 340 millió követője a világon.
Elemzők emlékeztetnek arra is, hogy a Juventus szponzorációból származó bevétele évi 143 millióról 175 millió fontra nőtt az elmúlt három évben, amiben az ötszörös aranylabdásnak is komoly szerepe volt.
Igaz, a Unitednél, amelynek kereskedelmi bevételei 279 millió fontra rúgtak tavaly, nem várható azonnal ekkora Ronaldo-hatás.
Amikor a Juventus megvásárolta Ronaldót, lényegesen alacsonyabb alapról indult a kereskedelmi bevételeket tekintve. A United sokkal előrébb tart ezen a téren
-véli Andrea Sartori, a KPMG vezető elemzője.
Dopping a pályán
Ezzel együtt az FT szerint a United vezetői inkább pénzben ki nem fejezhető pozitív hozadékra számítanak. Hisznek például abban, hogy Ronaldo emeli majd a színvonalat – a klub 2013 óta egyetlen Premier League- vagy Bajnokok Ligája-trófeát sem tudott megnyerni –, lázba hozza azokat a szurkolókat, akik kiakadtak a balul elsült Szuperliga-projekt miatt (ennek a MU is részese volt), valamint új szurkoló-generációkat vonz majd a klubhoz világszerte.
Kereskedelmi szempontból Ronaldo megszerzése a Unitednak olyan, mintha a legjobb benzint tankolnánk a leggyorsabb kocsiba. De nem ezért szereztük meg. Ronaldo kvalitása, vezetői képessége és tapasztalata segíteni fogja a fiatalabb játékosokat, és doppingol minket a pályán
-mondta a brit lapnak egy, az üzletet közelről ismerő bennfentes.
Összegezve: bár Messi és Ronaldo is túl van a csúcson, mégis jól járhat velük a PSG és a United. Nem csak tudást, tapasztalatot és ezáltal sikereket jelenthetnek a kluboknak, hanem temérdek bevételt is – borítékolható, hogy ebben a szezonban mindenki róluk fog beszélni.