4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Trump 2016-os megválasztásával egy máig tartó bizalmi válság korszaka kezdődött a NATO-ban, hiszen a Fehér Ház ura számára a kínai rivalizálás lett az igazi biztonságpolitikai prioritás. Egy amerikai nemzetbiztonsági lap szerint Magyarország az oroszok trójai falova lett és az ideköltöző orosz befektetési bankkal Európára is kockázatot jelent. Káncz Csaba jegyzete.
Harry S. Truman egykori amerikai elnök aláírja  a NATO-szerződés életbe lépéséről szóló proklamációt a Fehér Házban 1949. augusztus 24-én. EPA/ Harry S. Truman Library & Museum.

Holnap lesz 70 éve, hogy 12 nyugati állam vezetője aláírta az Észak-Atlanti Szerződést Washingtonban.  Az aláírók egy évtizedes horizontban gondolkodtak és Harry Truman elnöknek esze ágában sem volt az, hogy a NATO majd évtizedeken keresztül garantálja Nyugat-Európa biztonságát – sokkal inkább az, hogy az európai szövetségesek pár év alatt a saját védelmükről fognak gondoskodni.  De a berlini válság és az 1950-es koreai háború hosszabb távra kovácsolta össze a szövetségeseket.

Belső viharok

Mindenesetre a szövetség életét végigkísérték a belső viharok, John F. Kennedy elnök már 1963-ban arról panaszkodott, hogy az európaiak túl keveset fizetnek saját biztonságukért.  Három évvel később pedig Charles de Gaulle elnök visszavonta Párizst a NATO egyesített haderejéből, tiltakozva amiatt, hogy London és Washington befolyása túl nagy a szervezetben.  Válaszul a szövetség főhadiszállását Párizsból Brüsszelbe helyezték át.

Az 1995-ös srebrenicai mészárlás és a 2014-es krími annexió aztán új életet lehelt a szervezetbe.  A 2014-es Walesi Csúcsértekezleten ezért az orosz fenyegetés elrettentésére egy új koncepciót fogadtak el - a Készenléti Akciótervet -, amely a NATO keleti, valamint a déli határának védelmét, a szövetség kollektív védelmét és válságkezelõ képességének fejlesztését szolgálja. 

Ez számos, a kollektív védelem garanciáit megerősítő intézkedést (harci-technikai eszközök és készletek előretelepítése, határ menti bázisok létrehozása, a katonai infrastruktúra fejlesztése) tartalmazott az Oroszországgal határos országokban.  Fontosabbak lettek a közös hadgyakorlatok, a fenyegetettségre vonatkozó elemzések, a NATO keleti határán fekvő országok védelmének veszélyhelyzeti tervezése, a korai előrejelzési rendszerekből és más hírszerzési forrásokból származó információk megosztásának javítása.

Haldokló szövetség?

Káncz Csaba

Trump elnök 2016-os megválasztásával aztán egy máig tartó bizalmi válság korszaka kezdődött.  A Fehér Ház ura számára a kínai rivalizálás lett az igazi biztonságpolitikai prioritás.  A NATO-t nem tartja sokra, ezért a kongresszus kétségbeesésében egyenesen egy olyan törvényt fogadott el, amely megakadályozza az USA kilépését a szövetségből a kongresszus jóváhagyása nélkül.

Az európai szövetségeseket legalább olyan aggodalommal töltheti el, hogy az amerikai biztonságpolitikai körökben a közelmúltban folyamatosak a szkeptikus hangok a NATO jelenével és jövőjével kapcsolatban.  Egy hete éppen a Bard College professzora értekezett a szövetség haldoklásáról.  Walter Mead szerint a németek nem hajlandók az elkövetkező öt évben többet költeni a védelmükre, mint a GDP-jük 1.25 százalékát, miközben a baltiak feje fölött paktálnak le Moszkvával az Északi Áramlat II gázvezeték ügyében.  A törökök eközben S-400-as orosz rakétarendszert vesznek, az olaszok pedig a kínai Selyemút projekthez csatlakoznak.

Átlátnak a magyar szitán

S noha az amerikai közvélemény többsége támogatja az USA tagságát a NATO-ban, csupán alig több, mint a megkérdezettek fele támogatna egy katonai akciót egy esetleges orosz invázió esetén a Baltikum védelmében.  És hogy mit gondolnak az éppen két évtizede NATO-tag Budapestről az amerikai biztonságpolitikai körökben?  Nos, a napokban a globális nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkozó amerikai folyóirat, a Global Security Review foglalkozott hazánkkal.

A lap szerint Magyarország az oroszok trójai falova lett, miközben Orbánnak az EU-ellenes retorikájával sikerült előidéznie az Unió megosztottságát is.  A Budapestre  költöztetendő orosz befektetési bank pedig alátámasztja, hogy miért is jelent Európára nézve kockázatot Magyarország.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG