A KSH ma publikálta a májusi inflációs adatokat. Eszerint múlt hónapban 0,1 százalékkal csökkent a fogyasztói árindex éves összevetésben, ugyanannyival, mint áprilisban, vagyis immár második hónapja negatív az éves inflációs ütem. Részletek >>> |
A 4cast gazdasági-pénzügyi elemzőház szakértői az adatsort kommentálva mindazonáltal úgy vélekedtek, hogy a 2,5 százalékos éves szintű maginfláció egyértelműen eloszlatja a deflációs kockázattal kapcsolatos félelmeket.
A teljes kosárra számolt éves inflációt is mindenekelőtt a hatósági közműdíj-csökkentések tartják ilyen alacsonyan, az e hatás kiszűrésével számolt infláció kényelmes mértékben meghaladja a zérót - hangsúlyozták a 4cast elemzői.
Tovább csökken az alapkamat
A 4cast elemzői szerint az inflációs folyamatok azonban így is elégségesek ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) folytathassa az enyhítési ciklust, különös tekintettel arra is, hogy az euróövezetben szintén alacsony az infláció, és az eurójegybank (EKB) monetáris lazítást eredményező intézkedéseket jelentett be. Emellett a forint is erősödött az elmúlt időszakban.
A ház várakozása az, hogy az MNB alapkamata a 2,2-2,3 százalékos sávban éri el mélypontját. A cég elemzői ugyanakkor "nagyon agresszív" monetáris reakciót nem várnak az új inflációs adatokra, éppen azért, mert nem tartanak deflációs kockázattól.
Lesz még...
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői szerdai értékelésükben viszont azt jósolták, hogy a harmadik negyedévben lesz még néhány deflációs adat Magyarországon a további közműdíj-csökkentések miatt.
A GS szakértői közölték, hogy a negatív májusi infláció és az EKB enyhítési intézkedései miatt lefelé ható kockázatokat látnak az MNB kamatpályájára érvényes előrejelzésükre. A Goldman Sachs jelenlegi prognózisa még 0,20 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentést - és így 2,2 százalékos kamatmélypontot - valószínűsít a jelenlegi enyhítési ciklusban.
Mások is 2,2 százalékos alapkamattal számolnak
Az Erste és az ING makroelemzői is úgy nyilatkoztak, bár az év végére 2,2 százalék körülire gyorsulhat az infláció, az éves átlagos index igen alacsony lesz.
Balatoni András, az ING Bank vezető makroelemzője korábban azt mondta, az év végére 2,2 százalék körülire gyorsulhat a fogyasztói árak növekedésének üteme, de továbbra sem lesz jelentős inflációs nyomás, inkább normalizálódás jellemző. Az év végére várt áremelkedést vetíti előre az elemző szerint a tavalyi rezsicsökkentés belépése a bázisba, a mezőgazdasági árak második félévre várt éves összevetésű növekedése, illetve a kiskereskedelmi szektorban tapasztalt nagy arányú forgalomnövekedés inflációnövelő hatása.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank makroelemzője az elkövetkező hónapokban 0 százalék körüli, illetve kisebb mértékben 0 százalék fölé emelkedő éves inflációt vár. A 12 hónapos index várhatóan csak az év utolsó hónapjaiban fogja elérni az 1 százalékot, a tavalyi alacsony bázisadatok miatt. Az éves átlagos inflációs mutató is igen alacsony lesz, lehetséges, hogy a fél százalékot sem éri el az idén - véli a szakértő.