A jelenlegi kedvező piaci kockázati környezetben szinte bizonyosan folytatódik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentési ciklusa, ám hosszabb távlatban szigorítás is szükségessé válhat - jósolták az MNB Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntő ülése előtt londoni pénzügyi elemzők.
Meddig merészkedik a jegybank?
Az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó piacokra szakosodott főközgazdásza, Daniel Hewitt 0,20 százalékpontos csökkentést, az idei év végére pedig 3,00 százalékos MNB-alapkamatot jósolt. Hewitt szerint az MNB politikája a jelek alapján az, hogy addig folytatja a monetáris politika enyhítését, amíg a forintárfolyam szilárd. A Barclays vezető londoni elemzője szerint azonban ez azzal a kockázattal járhat, hogy az MNB "túl messzire megy", és forinteladási nyomás alakulhat ki, mielőtt az enyhítési ciklus leállna. A magyar jegybank növekedési hitelprogramja növeli a reálgazdasági pénzellátást, és ez is emeli annak a kockázatát, hogy ha a globális kockázatvállalási hangulat megfordul, a forint sebezhetővé válik - vélekedett a Barclays elemzője. A szakértő közölte: a ház középtávon - ahogy a közműdíj-csökkentések dezinflációs hatása kiesik a bázisból, és a magyar gazdaság aktivitása élénkül - 2,5 százalék körüli szintre visszatérő tizenkét havi inflációs ütemekkel számol Magyarországon. Ez az inflációs pálya támogatja a további monetáris enyhítést, ám ha romlik a hangulat a piacokon, az MNB gyors visszafordulásra kényszerülhet.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői ugyanakkor azt hangsúlyozták ugyancsak 0,20 százalékpontos keddi kamatcsökkentést valószínűsítő előrejelzésükben, hogy a magyar gazdaság kockázati alapmutatói javulnak. A ház szakértői kiemelték, hogy a forint a monetáris tanács előző havi ülése óta 2 százalékot erősödött az euróhoz képest, a magyar szuverén adósságállomány törlesztési leállásának kockázatára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók középárfolyama 20 bázisponttal csökkent, az állampapírhozamok 40 bázisponttal estek. Mindeközben az adóhatásoktól megszűrt alapszintű éves infláció a fele az MNB 3 százalékos céljának. A JP Morgan londoni elemzői közölték, hogy alapeseti prognózisuk 3,00 százalékig süllyedő MNB-alapkamatot valószínűsít, és a ház szerint a jelenlegi kockázati környezetben egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az MNB ezt a kamatszintet már decemberben eléri.
A gyorsuló infláció vethet véget a kamatcsökkentésnek
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői is azt emelték ki a keddi kamatdöntő ülés előtti - ugyancsak 0,20 százalékpontos csökkentést valószínűsítő - előrejelzésükben, hogy a monetáris tanács előző ülése óta még kedvezőbbé váltak a piaci kondíciók a további enyhítéshez. A forint erősödött, a magyar befektetési eszközök iránt tartós a kereslet, és enyhülnek az azzal kapcsolatos piaci aggodalmak, hogy a devizaalapú hitelek konvertálása milyen hatást gyakorol a bankszektorra, a devizatartalékokra és a forintárfolyamra. A Goldman Sachs londoni elemzői szintén 3,00 százalékig csökkenő MNB-alapkamatot várnak az idei év végére, jóllehet szerintük van valamelyes bizonytalanság a további enyhítés ütemével és teljes mértékével kapcsolatban. A jelenleginél is kedvezőbb piaci környezet - különösen a forint folytatódó erősödése - esetén a Goldman Sachs elemzői szerint az év vége után is folytatódhatnak az MNB-kamatcsökkentések, bár esetleg a jelenlegi 0,20 százalékpontos lépéseknél kisebb ütemben, mivel a monetáris tanács várhatóan elkezdi majd a piac felkészítését az enyhítési ciklus befejezésére. A GS londoni közgazdászai szerint ugyanakkor 2014 negyedik negyedévében már várhatóan elkezdődik az MNB monetáris politikájának normalizálása, ahogy a közműdíj-csökkentések hatása kiesik a fogyasztói árindexből, és az infláció gyorsulni kezd. A cég elemzői 2015 végéig alapesetben 1,25 százalékpontos MNB-kamatemelést várnak, hangsúlyozták ugyanakkor, hogy még kedvezőbbé váló kondíciók esetén ehhez a menetrendhez képest késhet a monetáris politika normalizálási folyamatának kezdete.
A Royal Bank of Scotland londoni befektetési részlegének közgazdászai legutóbbi helyzetértékelésükben szintén úgy vélekedtek, hogy 2014-ben indokolttá válhat a kamatemelés az MNB részéről, elsősorban a magyar gazdaság esetleg "meglepő" ütemű növekedése és a lejáró adóssághányad piaci finanszírozásához szükséges pozitív reálhozam fenntartása miatt. A cég szakértői szerint az általuk várt monetáris szigorítási ciklus kezdetétől számítva egy- vagy kétéves távlatban 2,00-3,00 százalékpontos MNB-kamatemeléssel lehet számolni.