Bár az idei első negyedéves magyar és európai GDP-adatok is megjelentek, az egy főre eső érték kimatekozásához picivel több időre van szükség. Az Eurostat csak pár napja publikálta a vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-adatokat, amely azt mutatja meg, hogy az uniós átlagot 100 százaléknak véve az adott ország mennyire fejlett a többiekhez képest, illetve mekkora a lemaradása.
A friss adatok alapján Magyarországnak nincs oka az örömre. Ebben persze szerepet játszik, hogy a 2023-as recessziós év után 2024-ban is pocsékul szerepelt a magyar gazdaság. Ahogy arról laptársunk, a Klasszis Médiához tartozó Mfor februárban beszámolt, tavaly mindössze 0,6 százalékos többletre futotta.
Mire elég a 77 százalék?
A friss bizonyítvány szerint Magyarország az uniós átlag 77 százalékát érte el. Ez megegyezik a 2022-as és 2023-as szinttel, igaz, meghaladja a 2021-es 75-ös értéket. Összességében az elmúlt három évben stagnálásról beszélhetünk.
Fotó: Eurostat
A tavalyi 77 százalékos magyar érték egyébként az uniós mezőnyben az ötödik leggyengébb eredmény. Ezzel Magyarország holtversenyben van Horvátországgal. A mezőny végén szereplő országok közül Szlovákia 75, Lettország 71, Görögország 70 százalékot ért el, míg Bulgária zárja a sort 66 százalékkal.
Románia 2024-ben 79 százalékra javította a saját eredményét az egy évvel korábbi 78-ról. A visegrádi országok közül Lengyelország 79 százalékkal zárta a múlt évet, Csehország viszont messze jobban áll, 91 százalék szerepel a neve mellett.
A rangsor elején egyébként Luxemburg áll, 241 százalékkal, utána jön Írország, szintén 200 százalékot meghaladó teljesítménnyel. A harmadik pedig Hollandia, 135 százalékkal.
Régiós trendek
Visszatérve a régiós országokra, az is látszik, hogy Románia, Horvátország és Bulgária fokozatos javulást ért el az elmúlt években. A csehek és a szlovákok a 2022-es visszaesés után felszálló ágba kerültek. A lengyelek a 2021 és 2023 közötti lejtmenet után tavaly emelkedni kezdtek.
Ehhez képest a már említett magyar számsorban évek óta 77 százalék szerepel. Ez stabil teljesítmény, bár sokkal jobb lenne, ha javulásról árulkodnának.
A jövőkép is inkább felhős, részben az Egyesült Államok által kivetett büntetővámok miatt rendkívül bizonytalan a helyzet. Ráadásul még a konkrét amerikai tarifák bejelentése előtt állandó szerzőnk, Bod Péter Ákos egyetemi tanár és volt jegybankelnök arról írt, hogy a gazdaság teljesítménye gyenge. Az ipar és a mezőgazdaság visszaesése, valamint a beruházások jelentős csökkenése továbbra is fékezi a növekedést. A kormány az élénkülést a fogyasztás bővülésétől és a külföldi beruházásoktól várja, de a gazdaság szerkezeti problémái és a külső kockázatok miatt a fellendülés továbbra is bizonytalan.