Az úgynevezett második hullám óta, - mert hogy most már szinte minden szakértő egyért abban, hogy megkezdődött a járvány következő szakasza, - még több háziorvosi hívás érkezik az Országos Mentőszolgálathoz. Ma 301 fertőzést diagnosztizáltak és egy embert halt meg.
Naponta változó számról beszélünk, de hétköznapokon átlagosan országosan 400-500 hívást fogadunk és kezelünk” – mondta el lapunknak Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és pr-vezetője.
A többszáz potenciális, koronavírus-gyanús esethez való riasztást az OMSZ 790 szervezett mentőegységgel látja el. Az orr- és garatváladékból szerzett mintavétel mellett a mentősök alapfeladatokat is ellátnak, tehát a szívrohamtól kezdve a sztrókig mindent.
Az, hogy az akutális 24 órában a plusz „COVID”-feladatokat hány egység látja el, az mindig a napi szükséglettől függően változik (tavasszal például 60 mentőegységben szabták meg ezt a számot, de most nem számszerűsít), a szóvivő azonban mindenkit megnyugtat:
„Elegendő kapacitással rendelkezünk”.
De ugyanígy a napi szükségletektől függően változnak a területi megoszlási arányok is, azaz, hogy hány kocsi jut Budapestre és vidékre. A tavasszal hadba állított mentőmotorok viszont mégsem látnak el COVID-feladatokat, jelenleg a hagyományos mentőellátásban vesznek részt.
A március óta tartó koronavírus-járvány miatt eddig 27 munkatársnál volt pozitív teszteredmény, de egyetlen esetről sem tudnak, ami kezelést igénylő betegséget okozott volna.
Lapunk arra a kérdésére, hogy várható-e az egységek számának növelése az esetszámok függvényében, Győrfi Pál azt mondja, széles adat-spektrumot monitorizálnak folyamatosan, s ezek alakulása alapján döntenek, hogy mikor válik szükségessé a kapacitások növelése. Mindez azt jelenti, hogy az Országos Mentőszolgálat a második hullám felfelé ívelő, kezdő szakaszában még nem látja szükségét a mentőegységek bővítését.
A rengeteg hívást egyébként az OMSZ nem csak a saját mentőkocsijaival és munkatársaival látja el, hanem az államilag finanszírozott betegszállító szolgáltatók részvételével.
A megugrott esetszámokat támasztja alá, hogy az Országos Mentőszolgálat míg májusban 40 000 PCR-tesztet végzett el, ezen a héten már több mint 76.578 mintavételt végzett el országszerte.
A mintavételek protokollja egyébként a tavaszi pandémia óta nem változott, s az OMSZ megfelelő készletekkel rendelkezik a védőruházatot és a higiénés felszereléseket illetően.
Arra a kérdésünkre, hogy saját tapasztalataikkal alá tudják-e támasztani a járvány változását, miszerint változott a fertőzés által érintett korosztály összetétele, Győrfi Pál úgy reagált:
„Az, hogy jelenleg inkább fiatalokhoz kell mintavételekre kiszállni, arról a Nemzeti Népegészségügyi Központ tud felvilágosítást adni”.
Még tavasszal extra funkciókkal bővült az OMSZ ÉletMentő applikációja. Egyrészt a koronavírus-gomb átvisz a koronavirus.gov.hu-ra, másrészt az applikáció úgynevezett push üzenetek vagy értesítések formájában el tudja küldeni a legfrissebb létfontosságú információkat azoknak, akik letöltötték az ÉletMentő alkalmazást.