"Szerintem hogyha az aktív fertőzések száma az ezret, ezerötszázat meghaladná, akkor nyilván azt mondhatnánk, hogy ez egyértelműen a második hullám. Az egy hetes, tíz napos összefüggéseket érdemes nézni... Egy ezer fős aktív megbetegedésszám emelkedés egyértelműen azt jelentené, hogy második hullámról beszélhetünk."
Ezt Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta július 30-án a Kormányinfón. Akkoriban 542 aktív fertőzöttet tartott nyilván az operatív törzs, a napi új esetszám pedig 19 fő volt. Vagyis távolinak tűnt a miniszter által vázolt drámai helyzet, a második hullám betörése Magyarországra - írta laptársunk, az Mfor.hu.
Főleg annak a fényében, hogy szakértők a nyár közepén még inkább az ősz második felére várták a járvány újabb hullámát. Azóta felülvizsgálták álláspontjukat, és már azon a véleményen vannak, hogy a járvány hamarabb, az iskolaszezon elindultával elérheti az országot.
Amennyiben a miniszter - a kormányüléseken elhangzottakon, valamint az operatív törzs jelentéseire hagyatkozó - véleményéből indulunk ki, akkor kijelenthető, hogy a második hullám bizony már elérte Magyarországot.
Ma reggeli jelentés szerint ugyanis az aktív fertőzöttek száma 2100, visszakeresve az adatokban pedig azt kapjuk, hogy augusztus 27-én már meghaladta a számuk az ezret. Ha a hét napos átlagot nézzük, akkor az elmúlt napokban a járványhelyzet már biztosan megfelelt a második hullám feltételeinek, hiszen az aktív esetszám elérte az 1000-1500 főt.
Mint tapasztaltuk, a határérték átlépése nem hozta magával azt a szigort, amivel a kormány még tavasszal próbálta fékezni a koronavírus terjedését. Egyelőre a határátlépés korlátozásával igyekeznek lassítani a járvány terjedését (amely máris kiváltotta az Európai Unió rosszallását), a belföldi kontaktok korlátozásáról még nincs szó. Közben járványügyi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy klinikailag bizonyított hatású vakcina még nem áll rendelkezésre, és a vírus mutálódása sem könnyíti meg a védekezést.
Tavasszal egyebek mellett a vendéglátóhelyek nyitvatartásának és látogatásának korlátozásával, a vásárlási idősávok bevezetésével küzdött a kormány a ferzőzések ellen. Ezekről most nincs szó, Gulyás Gergely tájékoztatása szerint az eddig meghozott intézkedések egy hónapig biztos hatályban lesznek. Nem kizárt - és értelemszerű - ugyanakkor, hogy amennyiben a várakozásoknál rosszabbra fordul a helyzet - és a mai bejelentés a 365 új fertőzöttről ebbe az irányba mutat - akkor a kormánynak hamarabb lépnie kell.
A döntés során azonban mérlegelnie kell, hogy a közegészségügyi intézkedések ne gyengítsék az indokoltnál jobban a gazdaság ellenállóképességét. Egyensúlyt kell találni, különben a korlátozások másodlagos hatásai a gazdaságban pusztító erejűek lesznek, ami újabb kihívás elé állítja a társadalmat. Ugyanakkor rendelkezésre állnak a tavaszi hullám tapasztalatai, az egészségügyi intézményeknél megvannak a protokollok. Kérdés, van-e, lesz-e elegendő kapacitás a hétköznapi védőeszközökből, kézfertőtlenítőkből, maszkokból, kesztyűkből. Ami a gépparkot illeti, a kormány szerint van elég lélegeztetőgép - egyes vélemények szerint több és drágább is, mint amennyire szükség van.
Összefoglalva, a járvány második hulláma az esetszámok alapján nem kopogtat a határon, hanem már itt van, és erre a kormánynak reagálnia kell, mert a késlekedésnek beláthatatlan következményei lennének.