A Gázai övezetben 2215-re emelkedett az izraeli támadások halálos áldozatainak száma - közölte szombaton a palesztin egészségügyi minisztérium.
A tájékoztatás szerint a halottak között 724 a gyermek. A sebesültek számát 8714-ben adta meg a minisztérium.
A Jordán folyó nyugati partján (Ciszjordániában) 54 ember vesztette életét, 1100 sebesült meg - közölte az egészségügyi tárca.
Európa Tanács: könyörtelenül kell küzdeni az antiszemitizmus ellen
Marija Pejcinovic Buric, a strasbourgi székhelyű, 46 tagot számláló Európa Tanács főtitkára szombaton kiadott közleményében megdöbbentőnek nevezte a terror izraeli megjelenését, és hangsúlyozta: a békés együttélés alapja a kölcsönös megértés és tisztelet.
Marija Pejcinovic Buric kijelentette, a lehető leghatározottabban elítéli a Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni támadását, és hangsúlyozta: az áldozatok családjai és szerettei melletti támogatása és szolidaritása teljes és fenntartás nélküli.
A főtitkár üdvözölte az Európa Tanács tagállamainak fellépését annak érdekében, hogy elzárják a szélsőségesek útját, megakadályozva ezzel, hogy a közel-keleti konfliktus átterjedjen Európára.
Kijelentette: az Európa Tanács egy békeprojekt. A szervezet eltökélt szándéka, hogy megvédje a zsidó közösségeket és támogassa kiteljesedésüket minden tagállamban. "Az antiszemitizmus elfogadhatatlan, és könyörtelenül küzdeni kell ellene" - fogalmazott.
Marija Pejcinovic Buric végezetül felszólította az izraeli hatóságokat, hogy az elszenvedett agresszióra adott jogos válaszukban maradjanak hűek a demokratikus értékekhez, tartsák tiszteletben az arányosság elvét, és szigorúan védjék a polgári lakosságot.
"A demokráciáknak a terrorizmusra adott szükséges válasza nem szabad, hogy ellentmondjon értékeinknek"
- tette hozzá közleményében az Európa Tanács főtitkára.
Török-német egyeztetés
Hakan Fidan török külügyminiszter szombaton találkozott német kollégájával, Annalena Baerbockkal Kairóban, hogy megvitassák a Gáza övezet elleni izraeli támadásokkal, a palesztinoknak nyújtott humanitárius segítségnyújtással, valamint a Gázai övezetből történő evakuálással kapcsolatos kérdéseket. Diplomáciai források szerint szóba került még az ukrajnai és a hegyi-karabahi helyzet is.
Pénteken az izraeli hadsereg 24 órát adott több mint 1 millió gázainak, hogy húzódjanak a térség északi részéről délre egy közelgő katonai hadművelet miatt. Ennyi ember áttelepítés ilyen rövid idő alatt sokak szerint azonban megvalósíthatatlan, humanitárius katasztrófához vezet.
A kétnapos hivatalos látogatásra szombaton Kairóba érkezett török külügyminisztert a nap folyamán fogadja Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök.
Ugyancsak szombaton Egyiptomba érkezett Törökországból a harmadik repülőgép, amely humanitárius segélyt szállított a Gázai övezet lakossága számára. Törökország pénteken indította el az első segélyszállítmányt. A segélyeket Egyiptomból a rafahi átkelőn juttatják el a Gázai övezetbe.
(via MTI)