Orbán Viktor és Maszúd Barzani kézfogása. A háttérben Hende Csaba honvédelmi miniszter. Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség |
Orbán Viktor miniszterelnök hétfő délben munkaebéden fogadta Maszúd Barzanit, az Iraki Kurdisztáni Régió elnökét. Az Országházban tartott eseményen részt vett Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Hende Csaba honvédelmi miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. A munkaebéd után Orbán Viktor és Maszúd Barzani közös sajtótájékoztatót tartottak.
Ha rend lesz a Közel-Keleten, kevesebb lesz a bevándorló
A magyar parlament egy hónapja döntött arról, hogy katonákat küldünk a térségbe az Iszlám Állam elleni harc támogatására, az előkészítés zajlik, a tisztek már kint vannak. Irak térségének stabilitása nem csak az ott élő népek számára fontos, hanem az európaiaknak is - ez magyarázza a magyar hozzájárulást Orbán szerint. Ahhoz, hogy az Európára nehezedő növekvő bevándorlási nyomást kezelni tudjuk, ahhoz kezelni kell a helyzetet a Közel-Keleten és Észak-Afrikában is, támogatnunk kell a biztonság és a stabilitás megteremtését is.
A miniszterelnök kiemelte a Mol szerepét: a társaság a nehéz időszakban is Kurdisztánban maradt, folytatta ottani tevékenységét. Új megállapodást kötöttek kulturális kérdésekben is.
Maszúd Barzani beszédében szintén megemlítette a Molt, köszönetet mondott a társaságnak. Az elnök közölte: Kurdisztánban sikerült megtörni az Iszlám Állam gerincét, de még nincs vége a veszélynek. A harc folytatásához megköszönte a magyar hozzájárulást.
Mikor jut pénzhez a Mol?
Az iraki kormánnyal a régió olyan megállapodást kötött, hogy a napi 550 ezer hordó olaj értékesítéséből származó bevétel 17 százalékát átutalja a kormány a régiónak. A régió teljesítette a termelésre vonatkozó vállalását, Bagdad azonban nem a szerződésnek megfelelően utalt - válaszolta egy kérdésre Maszúd Barzani. Amíg nem érkezik a megfelelő összegű pénz, addig Kurdisztán sem tudja kifizetni a nemzetközi olajcégeket - ha a másik fél nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit, akkor Kurdisztán maga fogja piacra vinni a nála kitermelt olajat, és ebből tud fizetni a cégeknek - köztük a Mol partnerének, a Gulf Keystone-nak is. A kifizetésre várható időpontot nem mondott az elnök.
A cég tavaly decemberen bruttó 15 millió dollárt kapott az exportértékesítés után, a kifizetések rendszere azonban nem stabil, februárban pénz helyett már csak tárgyalásokról tudott beszámolni a cég. Csővezetékes összeköttetés nincs a Mol-érdekeltségbe tartozó Shaikan-mezővel, a kifizetések adadozása miatt a tankautókkal történő export-értékestést átmenetileg felfüggesztették.