Minden mindennel összefügg
A szigetország háztartásait kiszolgáltatottá teszi az egyébként is magas eladósodottság és a növekvő munkanélküliség, a hitelezési költségek emelése pedig sérülékennyé tenné a hiteltörlesztési képességeiket. Ráadásul, ha az ingatlanok ára nyomás alá kerül, úgy a befektetők is könnyen hátat fordíthatnak a piacnak, amivel egy újabb jelentős bevételforrástól esne el az állam. A legnagyobb pofont azonban a bankrendszer hitelezőképességének a csökkenése jelentené a Bank of England számára, mivel ez finanszírozza a gazdaság növekedését.
Így, hogy enyhítsék a nyomást, a pénzügyi bizottság kedden úgy döntött, hogy visszavonják azt a márciusi intézkedést, ami megemelte a bankok kötelező tartalékrátájának a mértékét. Ezt az ún. „anticiklikus tőketartalékot” a tervek szerint legalább a jövő év közepéig nullán tartják majd, ami mintegy 5,7 milliárd fontnyi banki tartalék felszabadítását teszi lehetővé. Ez potenciálisan 150 milliárd fonttal növelheti a bankok által kihelyezhető hitelek mennyiségét. A jegybank ezzel együtt kész további lépéseket hozni a nyár folyamán, amennyiben a stabilitás megőrzése ezeket szükségessé teszi.
Mi lett a fonttal? A brit valuta brutális zuhanáson ment keresztül az elmúlt két hétben, a britek kilépés melletti döntése 10 százalékos mínuszba vágta a fontot, majd ma elérte a 31 éves mélypontját. A helyzeten az sem segített, hogy végül a népszavazás eredménye után David Cameron miniszterelnök is leköszönt a posztjáról. A brit államkötvények hozama szintén történelmi mélységekbe csúszott. |