A jegybankelnök december eleji szokatlanul kemény kritikus beszéde a kormányban és annak környékén felerősítette azokat a hangokat, melyek szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élén váltás szükséges - írja laptársunk, az Mfor.hu. S mivel ez a jegybanktörvény szerint gyakorlatilag csak úgy lehetséges, ha Matolcsy György lemond, úgy tudni, egy jogilag teljesen támadhatatlan módszer, az MNB átszervezése jöhet szóba.
A lap szerint ominózus beszédéből alapvetően azok a kitételek keltettek megütközést, amelyek "szembementek a minden rendben van, a bajainkat nem gazdaságpolitikai hibák, hanem csak és kizárólag a háború és az arra adott helytelen európai uniós válaszok, vagyis a szankciók okozzák (ebből született a fideszes propagandagyárban a háborús infláció, majd a szankciós infláció fordulat), de a gondoskodó állam ezúttal sem hagyja cserben a polgárait, megvédi őket a sokkoktól, mindenekelőtt az emelkedő energia- és élelmiszerárak negatív hatásaitól". Ezek:
- Magyarország válságközeli helyzetben van
- a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa
- helytelen a kormány válságkezelési stratégiája
- megbomlott a kormány és a jegybank gazdaságpolitikai összhangja – ez sokba kerül.
A Matolcsy-beszéd felerősítette kormányzati körökben azt a szándékot, hogy váltás történjen az MNB élén. Mivel azonban a monetáris politikai intézmény elnöke a jegybanktörvény alapján gyakorlatilag elmozdíthatatlan, csak akkor szabadul fel a helye, ha önként áll fel, ezért más módszerhez kell folyamodni. Például ahhoz, hogy az MNB feladat- és hatáskörét átszabják – mondjuk szétválasztják a monetáris és a felügyeleti funkciókat, utóbbiak egy külön, a jegybanktól független, újonnan létrehozandó szervezetbe kerülnek. Ez olyan mértékű szervezeti átalakítás, amelyre hivatkozva már korábban le lehetne zárni Matolcsy csak 2025 márciusában lejáró mandátumát, s új elnököt választani - írja az Mfor.hu.