Matolcsy György MNB-elnök a növekedési hitelprogramjáról tartott konferencián, 2013-ban. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A Fitch Group pénzügyi szolgáltatási és hitelminősítői vállalatcsoporthoz tartozó BMI Research pénzügyi-gazdasági elemzőház az európai felzárkózó piacokról összeállított, Londonban ismertetett havi előrejelzési körképében azt jósolta, hogy az MNB egyelőre igyekszik a lehető leghosszabb ideig kitartani a 0,90 százalékos jelenlegi alapkamat mellett.
A ház szerint nem elképzelhetetlen, hogy az MNB akár hosszabb ideig is eltűri a célsávját túllépő inflációt, tekintettel egyebek mellett az euróövezeti jegybank (EKB) ultraenyhe monetáris politikájára, amely a BMI Research elemzői szerint legalább 2019-ig fennmarad.
Közel a teljes foglalkoztatottság és elértük a 3 százalékos inflációt A Magyar Nemzeti Bank közzétette inflációs jelentését, melyből kiderül, hogy a jegybanki célok gyakorlatilag teljesültek: 3 százalékhoz közelít az infláció és 3,8 százalékhoz a munkanélküliség, ami közgazdasági értelemben a teljes foglalkoztatottságot jelenti. A monetáris politika ennek ellenére laza marad. A Privátbankár.hu elemzése >>>> |
Nem hagyják erősödni a forintot
Ebben a környezetben az MNB el akarja kerülni a forint eltúlzott mértékű erősödését is, mivel ez kritikus jelentőségű a magyar export versenyképessége szempontjából, és a magyar jegybank akár a tőkekivonással és a forint gyengülésével szemben is komoly türelmet tanúsítana, figyelembe véve a jelentős magyar fizetésimérleg-többletet - vélekednek a BMI Research londoni elemzői.
A ház szerint ugyanakkor több ok is van annak feltételezésére, hogy a következő hónapokban a teljes kosárra számolt infláció mellett a maginfláció is gyorsulásnak indul. A keresleti oldalról megnyilvánuló inflációs nyomás az idei egész évben várhatóan erősödni fog a feszes munkapiaci helyzetből eredő erős bérkiáramlás miatt, emellett valószínűleg az expanzívvá váló költségvetési politika és a gyorsuló gazdasági növekedés is inflációs felhajtóerőt jelent.
A BMI Research elemzői azzal számolnak, hogy az MNB alapkamata 2017 végéig 1,15 százalékra, 2018 végéig 2,50 százalékra emelkedik a jelenlegi 0,90 százalékról.
Az ilyen ütemű MNB-kamatemelés nem konszenzusos előrejelzés a City elemzői közösségében, de azt más nagy londoni házak is jósolják, hogy a magyar jegybank előbb-utóbb kamatemelésbe kezd.
Vissza az egéssszel
A Capital Economics közgazdászainak előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) a konszenzust meghaladó mértékben, 3,5 százalékkal bővül az idén, és mivel a magyar gazdaságban elfogytak a kapacitásfeleslegek, az erőteljes kereslet emelni fogja a maginflációs nyomást is. A Capital Economics várakozása szerint a teljes kosárra számolt éves infláció ebben a környezetben valószínűleg már az idei harmadik negyedévben irányt vesz az MNB 2-4 százalékos célsávjának felső tartományai felé, és ez jó eséllyel monetáris szigorítást eredményez.
A cég szerint ennek első lépése valószínűsíthetően a jelenleg alkalmazott nem konvencionális monetáris intézkedések visszavonása lesz, ami várhatóan a 0,90 százalékos MNB-alapkamat szintjére emeli a bankközi rátákat.
A Capital Economics londoni elemzői az MNB első kamatemelését jövőre várják, és azzal számolnak, hogy a magyar jegybank alapkamata 2018 végére 1,75 százalékra emelkedik.