3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meglepően nyilatkozott David Davis, aki Tallinban azt mondta, hogy országának szüksége van az Európai Unióból érkező alacsonyabb képzettségű munkaerőre, így még sok évig nyitva marad számukra a munkaerőpiac. Na de ha így van, akkor egyáltalán minek a kilépés?
David Davis, a Brexitért felelős miniszter. Fotó: EPA/Sean Dempsey

Sokan mondták, hogy az angolok lábon lőtték magukat az egész európai uniós népszavazással és főleg annak végeredményével. A vidéki, idősebb lakosságot azzal heccelték fel, hogy majd nem jön több lengyel és egyéb nemzetiségű munkaerő, nem fog mindenhol akcentussal beszélő külföldivel találkozni, ha bármilyen szolgáltatást vesz igénybe, hisz valaha rég nem így volt. Nos, ez az egyetlen választói elképzelés sem valósul meg, hisz nagy a jólét, és nincsenek „bennszülöttek”, akik elvégeznék a munkát.

Mégis kell a munkaerő

Ezt ráadásul nem más, mint a kilépésért felelős miniszter mondta Tallinban, észtországi látogatásán. Szerinte a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban sokáig nem lesznek helyi erők, így továbbra is örömmel várják az Európai Unióból érkezőket, és a brit gazdaságnak továbbra is szüksége van rájuk a gazdasági siker fenntartásához. Részletezte is az iparágakat: vendéglátás, szállodák és éttermek, ápolók, mezőgazdasági dolgozók. Vagyis mindazok, amelyekről a szavazópolgárok azt gondolták, hogy sokan vannak, és ha kilépnek, egy csapásra nem lesz rájuk szükség.

A távoli jövő

A magasabb képzettségű dolgozókat illetően eddig is hangoztatták, hogy örömmel fogják őket fogadni, hisz az úgynevezett agyelszívást minden fogadó ország szereti. Így összességében minden marad a régiben, jöhet magasabb és alacsonyabb képzettségű egyaránt.

A miniszter szerint majd egyszer a távoli jövőben ráveszik saját polgáraikat, hogy méltóztassanak az említett, alacsonyabb képzettséget igénylő iparágakban dolgozni. Mire ez bekövetkezik, még az sem kizárt, hogy a mostani kibocsátó országokban megemelkedik annyira a bérszínvonal, hogy csökken a más országokban munkavállalók száma, és akkor Anglia számára magától is megoldódna a probléma, sőt, még EU tagként is munkaerőhiány keletkezhetne.

Mit szól ehhez May?

Nem kizárt persze, hogy Davis most körüludvarolja az európai, főleg a később csatlakozott uniós országok kormányait, hogy könnyebben érhessen el eredményeket a tárgyalások során, és megpróbálja a 27 tárgyalófél közti egységet kissé megbontani. Kérdés az is, hogy van-e közte és a kormányfő között érdemi nézeteltérés ebben a kérdésben?

Theresa May kormányfő már belügyminiszter korában is állandóan számokkal foglalkozott, az érdekelte, hogy lehet éves szinten 50 ezerre csökkenteni az EU-ból érkezők számát. Csakhogy ha a gazdaság igénye nagyobb ennél, akkor hiába akarja lecsökkenteni. Ezzel valószínűleg ő is tisztában van, de saját népének is el kell adni valamit, ha már egyszer elvállalta a Brexit miniszterelnökének hálátlan szerepét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG