David Davis, a Brexitért felelős miniszter. Fotó: EPA/Sean Dempsey |
Sokan mondták, hogy az angolok lábon lőtték magukat az egész európai uniós népszavazással és főleg annak végeredményével. A vidéki, idősebb lakosságot azzal heccelték fel, hogy majd nem jön több lengyel és egyéb nemzetiségű munkaerő, nem fog mindenhol akcentussal beszélő külföldivel találkozni, ha bármilyen szolgáltatást vesz igénybe, hisz valaha rég nem így volt. Nos, ez az egyetlen választói elképzelés sem valósul meg, hisz nagy a jólét, és nincsenek „bennszülöttek”, akik elvégeznék a munkát.
Mégis kell a munkaerő
Ezt ráadásul nem más, mint a kilépésért felelős miniszter mondta Tallinban, észtországi látogatásán. Szerinte a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban sokáig nem lesznek helyi erők, így továbbra is örömmel várják az Európai Unióból érkezőket, és a brit gazdaságnak továbbra is szüksége van rájuk a gazdasági siker fenntartásához. Részletezte is az iparágakat: vendéglátás, szállodák és éttermek, ápolók, mezőgazdasági dolgozók. Vagyis mindazok, amelyekről a szavazópolgárok azt gondolták, hogy sokan vannak, és ha kilépnek, egy csapásra nem lesz rájuk szükség.
A távoli jövő
A magasabb képzettségű dolgozókat illetően eddig is hangoztatták, hogy örömmel fogják őket fogadni, hisz az úgynevezett agyelszívást minden fogadó ország szereti. Így összességében minden marad a régiben, jöhet magasabb és alacsonyabb képzettségű egyaránt.
A miniszter szerint majd egyszer a távoli jövőben ráveszik saját polgáraikat, hogy méltóztassanak az említett, alacsonyabb képzettséget igénylő iparágakban dolgozni. Mire ez bekövetkezik, még az sem kizárt, hogy a mostani kibocsátó országokban megemelkedik annyira a bérszínvonal, hogy csökken a más országokban munkavállalók száma, és akkor Anglia számára magától is megoldódna a probléma, sőt, még EU tagként is munkaerőhiány keletkezhetne.
Mit szól ehhez May?
Nem kizárt persze, hogy Davis most körüludvarolja az európai, főleg a később csatlakozott uniós országok kormányait, hogy könnyebben érhessen el eredményeket a tárgyalások során, és megpróbálja a 27 tárgyalófél közti egységet kissé megbontani. Kérdés az is, hogy van-e közte és a kormányfő között érdemi nézeteltérés ebben a kérdésben?
Theresa May kormányfő már belügyminiszter korában is állandóan számokkal foglalkozott, az érdekelte, hogy lehet éves szinten 50 ezerre csökkenteni az EU-ból érkezők számát. Csakhogy ha a gazdaság igénye nagyobb ennél, akkor hiába akarja lecsökkenteni. Ezzel valószínűleg ő is tisztában van, de saját népének is el kell adni valamit, ha már egyszer elvállalta a Brexit miniszterelnökének hálátlan szerepét.