8p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ma napra pontosan egy éve, hogy a legfeljebb 10 millió forint értékben indított átutalásainknak azonnal el kell jutniuk A-ból B pontba, ami a gyakorlatban maximum 5 másodpercet jelent. Megnéztük, mennyire teljesültek e jogszabályban rögzített elvárások és hogy mit hozhat a jövő. Nem is gondolnánk, milyen hatalmas pénzmennyiség fordult meg egy év alatt az új rendszerben.

„Néhol még nem működött teljesen a netbank, nem voltak rendben a másodlagos azonosítók, de aztán minden a helyére került. Reggel még volt egy kis fennakadás, de hétfő délutánra már minden tökéletesen helyreállt”. Így értékelte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója, Bartha Lajos napra pontosan egy éve, 2020. március 2-án az azonnali fizetési rendszer (afr) aznap éjféli elindulását, amely azzal kecsegtetett, hogy a legfeljebb 10 millió forint értékben indított utalások 5 másodpercen belül átérnek az egyik bankból a másikba.

Még a vártnál is gyorsabban ment át a pénzek többsége. Fotó: depositphotos
Még a vártnál is gyorsabban ment át a pénzek többsége. Fotó: depositphotos

Egy közel ötéves munka gyümölcse érett be az afr elindulásával. A Bartha Lajos irányította csapat 2015. június 26-án indítványozta Gerhardt Ferenc akkori MNB-alelnöknek, hogy Magyarországon el kellene indítani az azonnali fizetési rendszert. Erről aztán 2016. december 13-án döntött a Pénzügyi Stabilitási Tanács. Eredetileg 2019. július 1-jén lett volna a start, de mivel az addig lefolytatott tesztekből az derült ki, hogy nem mindegyik bank áll készen erre, nyolc hónappal elhalasztották az indulást.

Hogy ez indokolt volt-e, s ha igen, tényleg nyolc hónap kellett-e a sorok rendezéséhez, azt nem tudjuk megállapítani. Mindenesetre amint az indulás egy éves évfordulója kapcsán elvégzett felmérésünk mutatja, az afr sikertörténet, tényleg szupergyorsan célba érnek az A-pontból B-be indított pénzek. 

Az indulás zökkenőmentesebb volt a bankszektorban, mint arra előzetesen számítottunk, és komolyabb incidens sem történt az elmúlt egy évben, így az ügyfelek bizalma töretlen a szolgáltatásban, és egyre inkább a mindennapjaik részévé válik – tekintettek vissza lapunk érdeklődésére a Budapest Banknál. Ilyen komplex bankinformatikai alapinfrastruktúra bevezetése nemzetközi szinten is rendkívüli siker – érzékeltették a Takarékbanknál.

(S valóban, az azonnali átutalást már bevezetett országok közül az Európai Központi Bank 2019-es tanulmányában példaként említettekből Dánia 10, míg Lengyelország, Mexikó és Nagy-Britannia 15-15 másodperces sebességet garantált - a szerk.).

Az MKB Banknál pedig megkeresésünkre úgy fogalmaztak: az ügyfelek számára talán a két legnagyobb előny a munkaidőn kívüli teljesülés és a másodlagos számlaazonosítók használatából fakadó egyszerűbb használat.

A Sberbank Magyarország Zrt. szerint az afr legfőbb előnye, hogy a nap bármely szakaszában és hétvégén is lehet átutalást indítani és fogadni. Ugyanakkor a rendszer folyamatos monitorozása és az elszámolási számlák egyeztetése komoly erőforrásokat igényelt.

Az utóbbi egy év számai kétségtelenül meggyőzőek. Az azonnali átutalások 99,94 százaléka ment át 5 másodperc alatt, ezen belül közel kétharmaduk (63,64 százalék) 1 másodpercen belül – derül ki az afr indulása óta elszámolt összes átutalás adatai alapján a Giro Zrt. megbízásából készült úgynevezett vizualizációból. 

A minimális számú sikertelen utalás nagy többségének külső, nem a bankoknak felróható oka volt. Például téves, érvénytelen vagy a fogadó részéről hiányzó bankszámla-szám, más esetben az úgynevezett másodlagos azonosító (ez lehet magánszemélyeknél adószám, email-cím vagy mobilszám, a cégeknél adószám) volt hibás, de az is előfordult, hogy nem volt elég fedezet az utaláshoz, illetve, hogy az összeg átlépte az afr által megadott 10 milliós határt – sorolták a Raiffeisennél és a Takarékbanknál.

Ha már a másodlagos azonosítók szóba kerültek: azok közül elsöprő többséggel az email-címeket használjuk az azonnali átutalásokhoz, aztán a mobilszámunkat, az adószámunkat viszont alig.

Fontos hozadéka az afr-nek, hogy ezentúl akár egy szombat este 10-kor vagy vasárnap délután 2-kor indított utalás is pillanatok alatt célba ér. E hétvégi lehetőséggel sokan élnek is, az azonnali átutalások valamivel több mint egyötöde (20,24 százaléka) bonyolódott le hétvégén, értékben pedig a 19,65 százalékuk.

Ami a hétköznapokat illeti: az adatokból az is kiderül, hogy a többség a hét elején, azon belül is hétfőn intézi a pénzügyeit, aztán napról napra csökken az aktivitás, pénteken azonban ismét megélénkül. Napon belül pedig általában délelőtt szeretünk túllenni az átutalásokon, azon belül is 11 óra magasságában.

Az elmúlt egy év rekordjainak egyike 2020. október 12-én született: aznap 751 ezer darab átutalásra került sor azonnal, értékben pedig 2020. december 21-e tarolt, a maga közel 116,5 milliárd forintjával – ez a karácsony közelsége miatt egyáltalán nem meglepő.

Vagyis minden szép és jó, de azért a bankokat arról is faggattuk, van-e esetleg még olyan, amin lehetne javítani. 

A válaszadásra vállalkozott hitelintézetek közül a Budapest Banknál úgy vélték, bár „az afr megfelelő, elsősorban a kiegészítő szolgáltatások fejlesztésére, a bennük rejlő potenciálok kiaknázására van lehetőség. A fizetési kérelem szolgáltatást az ügyfelek még nem minden szereplőnél érik el, amint ez mindenkinél elérhetővé válik, vélhetően az ügyfelek is nagyobb arányban használják majd. Nincsenek továbbá széles körben elérhető valós azonnali fizetési helyzetek, azaz nincsenek bolti alkalmazások, és például a QR kód, mint szabvány, szintén nem terjedt el.” 

Ha rövidebben és általánosságban, de lényegét tekintve a Raiffeisen is a BB-ére rímelő véleményt fogalmazott meg, miszerint: „jelenleg az ügyféligényeknek megfelelő, igen modern funkcionalitással bír a rendszer, egyes szolgáltatások még nincsenek széles körben kihasználva Magyarországon, ezeken lehet a jövőben fejleszteni”.

És mi van a bérek átutalásával?

Effajta előrelépésre már fél éve van lehetőség, ezzel azonban egyelőre kevés bank élt. 2020. szeptember 1-jétől immár a vállalati kötegelt átutalások – jelesül a bérek – azonnali teljesítése is megvalósítható. A fél évvel ezelőtti körkérdésünkre a hazai pénzforgalom döntő részét adó nyolc hazai nagybank közül csak hárman – a BB, a K&H és az OTP Bank – jelezte, hogy már az indulástól teljesíti azonnal a vállalati kötegelt átutalásokat. 

A trió közül most az OTP azt tartotta szükségesnek hangsúlyozni, hogy 2020 őszétől a kisebb vállalati kötegek esetében teljesítik az átutalások az afr-ben. A méretemelésről rugalmasan, az ügyféligény alapján hoznak döntést.  Eddig nem tapasztaltak érzékelhető elmozdulást a munkabér átutalási megbízások benyújtási módjában, mivel azokat jellemzően nem kötegelt, hanem csoportos átutalási megbízásként nyújtják be ügyfeleik, ez a fizetési mód pedig továbbra is a korábban használt platformon (IG2) teljesül.

Budapest Bank pedig annyit közölt, hogy „nagy elemszámú kötegeket jelenleg nem teljesít az azonnali utalások keretében, így aki több száz, több ezer bérfizetést hajt végre havi rendszerességgel, annak továbbra is az afr előtt megszokott rendszerben történő elszámolásban van erre lehetősége. Jellemzően azonban a béreket sokan csoportos átutalás keretében hajtják végre, melynek elemei nem teljesíthetők azonnali fizetés keretében”. Mindazonáltal a BB tervezi mind nagyobb elemszámú kötegek azonnali fizetési rendszerben történő teljesítését, azonban erre vonatkozó céldátumuk nincs, ez – mint fogalmaztak – már az MKB-val és a Takarékbankkal alkotott bankholding stratégiájától is függ.

A K&H arról számolt be, hogy e csatorna forgalma egyelőre mérsékelt, itt még növekedést várnak.

Fél év múltán most újra időszerűnek tűnt, hogy megkérdezzük a többi nagybankot, nekik e téren mik a tervek?

Takarékbanknál azt válaszolták, hogy még 2021 első félévében elérhető lesz az ügyfelek számára a vállalati kötegelt átutalások azonnali teljesítése, míg a vele majdan egyesülő MKB Bank nagyvállalati kliensei számára az év közepétől. A CIB tervei még erre az évre szólnak, míg a Raiffeisennél óvatosabban fogalmaztak, mondván, „folyamatban van a lehetőség bevezetésének mérlegelése”. A Gránit Bank - mint fogalmazott - "vizsgálja a megvalósítás fejlesztési igényét". Kategorikusan csak az UniCreditnél jelentették ki, hogy egyelőre nem tervezik a vállalati kötegelt átutalások azonnali teljesítését.

Fontos rögzíteni ugyanakkor azt is, hogy a bankszámlákra utalt nyugdíjak nem fognak bekerülni az azonnal átutalandó tételek közé, azok továbbra is az úgynevezett éjszakai rendszeren keresztül érkeznek meg az érintettek számlájára.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG