Egyiptomi szegények (Wikimedia Commons, Badaweee) |
Valamikor tavasszal említette az egyiptomi elnök, Ab al-Fattah al-Sissi, hogy országa ötmillió menekültnek ad otthont. Nemrég New Yorkban megismételte ezt a számot, anélkül, hogy megnevezte volna a forrását – írja a német Die Zeit.
(Orbán Viktor magyar miniszterelnök múlt héten már 5,5 millióról beszélt. Ő sem nevezte meg a hír forrását – a szerk.)
Az ENSZ menekültügyi szervezetének kairói irodája tavaly 250 ezer menekültet regisztrált Egyiptomban, akiknek körülbelül fele szíriai volt – írja a német lap. Azt feltételezik, hogy a tábornokból lett egyiptomi elnök hirtelen minden, az országában élő nem egyiptomit menekültnek számolt, és ezzel Brüsszelt akarta ijesztgetni.
Az elnök az egyiptomi demográfiai számokkal is gyakran ijesztget, évente 2,6 millióval lesznek többen az egyiptomiak és 600 ezren kerülnek ki az iskolapadból. Nekik a reménytelenségen és a napszámosként kapott szánalmas napidíj miatti állandó nyomoron kívül alig tudnak mit ajánlani, a munkanélküliség magas, az egyetemek túlcsordulnak. (A Wikipedia szerint az idén 91,8 millió lesz az ország lakossága, a 2006-os népszámlálás még csak 72,8 milliót mutatott.)
Ha Egyiptom összeomlana, több millió Iszlám Állam-harcos lepné el a világot, így Egyiptom a terrorizmus elleni harc legfőbb bástyája – próbálja elhitetni az elnök. A Törökországgal kötött megállapodás óta az egyiptomi vezetők jól tudják, hogy szép nagy pénzt lehet leakasztani Európa migránsoktól és terrortól való félelméből – jegyzi meg a német lap epésen. Saját országukat ugyanakkor gazdasági és pénzügyi válságba vezették.
Egyelőre Egyiptom partjainál zavartalanul működhetnek az embercsempészek, nő az onnét érkező menekültek száma, egyre több közülük a kísérő nélküli kiskorú egyiptomi. Legtöbbjüket a szüleik küldik, hogy a nyomor ellen elmeneküljenek.
Nemrég 550-en szenvedtek közülük hajótörést, akiknek csak kisebb részét sikerült megmenteni. Egy felnőtt átcsempészése 3500, egy családé 5500 euróba került. Az egykori halászok az üresre halászott vizek miatt gyakran állnak embercsempésznek, a rosszul fizetett rendőrök pedig kenőpénz fejében szemet hunynak – céloz rá a cikk. Néha egy részük lebukik, de a főnököket nem kapják el.
Angela Merkel német kancellár nemrég Egyiptommal, Tunéziával és, ha lehetséges, Líbiával is a törökhöz hasonló megállapodást kezdeményezett. Nemrég Martin Schultz, az Európai Parlament elnöke is hasonlóan nyilatkozott. Ám Egyiptom ma is a leginkább segélyezett ország a Földön, 5,5 milliárd dollárt kap évente, ennek nagy része azonban vélhetően elfolyik a korrupció csatornáin.
A lakosság több mint fele ugyanis koldusszegény. Eközben Sissi rezsimje a világ negyedik legnagyobb fegyvervásárlója, a hadsereg kezében van a hatalom. Ezen kívül azzal van elfoglalva, hogy emberi jogi szervezetek ellen járjon el, mivel ezeket külföldről finanszírozzák. „Nem az az érdekünk, hogy a segélyeink az egyiptomi hadsereg apparátusában tűnjenek el” - mondta a német Zöldek egyik politikusa.