4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Évente több száz új műholdat és eszközt juttat az emberiség az űrbe, nem is beszélve az adott esetben félresikerülő kísérletekről. Ezekből azonban előbb-utóbb szemét lesz, ami utána évszázadokig kering őrült sebességgel a bolygó körül. Az, hogy a fejünkre eshet valami, csak egy dolog: ha azonban eltrafálják a még működő műholdakat, úgy búcsút mondhatunk a telefonnak, internetnek és GPS-nek is.

Elon Musk nemrég egy rendkívül vagány akció keretében nem csak élesben tesztelte a SpaceX legújabb rakétáját, de egyben a Mars felé irányozta a meggypiros Tesla Roadsterét. A fellőtt autó megosztotta az embereket, egyesek reklámfogásként, mások az egyébként is szükséges teher (amúgy betontömböt küldtek volna fel) hasznosításaként látták. Egy azonban biztos: mostantól egyike annak a rengeteg űrszemétnek, amit az emberiség felbocsátott az idők során. Bár a Tesla egy jó darabig nem sok vizet fog zavarni, a Földet körülvevő szemétfelhő megkeserítheti a jövő generációinak életét, véli a BBC.

Rengeteg apró szemét

Ahogy arról már korábban írtunk, ezek az alacsony pályán keringő, épphogy a légkör peremén egyensúlyozó törmelékdarabok azonban óriási pusztításra képesek, mivel rendkívül gyorsan, nagyjából 29 – 48 ezer kilométer per órás sebességgel száguldoznak a bolygó körül. Ráadásul a számuk egyre csak gyarapszik, tavaly mintegy 86 rakétakilövéssel 400 új űreszközt állítottunk pályára. A NASA űrszemét-szakértője, Jer Chy Liou elmondása szerint jelenleg mintegy 7600 tonna szemét kering a bolygó körül, és legalább 23 ezer nagyobb darabot tart folyamatosan ellenőrzése alatt a NASA. Ezen kívül még legalább tízmillió, alig egymilliméteres szilánk keringhet, ami épp olyan veszélyes.

Nagyjából így néz ki most a Föld környéke. Forrás: NASA

A legnagyobb ugrás 2007-ben történt, amikor Kína szándékosan szétrobbantotta a Fengyun-1C meteorológiai műholdját, majd két évvel később pedig, 2009-ben megtörtént az első, nem szándékos, működőképes műhold-baleset is: az amerikai Iridium 33 összeütközött az orosz Koszmosz 2251 műholdjával. 2012-ben az Európai Űrügynökség óriási megfigyelőállomása, az Envisat mondta fel a szolgálatot, ezzel ez a nyolc tonnás, 30 láb hosszú monstrum az egyik legnagyobb szemétdarab, ami a Föld körül kering.

Egyre több lesz

A veszély az úgynevezett Kessler-szindrómában keresendő: a rettenetes sebességgel száguldó szemétdarabok ugyanis összeütköznek, így egyetlen becsapódás még több szemetet termel. Ez adott esetben ahhoz vezethet, hogy a szemétfelhő gyakorlatilag teljesen ellehetetleníti új eszközök felbocsátását, vagy a már fent lévők megtartását. Az effektet egyébként film is szemléltette, köztük Alfonso Cuarón 7 Oscar-díjat nyert Gravitációja is:

Az így keletkezett törmelékfelhők óriási veszélyt jelentenek a fent működő, a mindennapi életünket (telekommunikáció, GPS, meteorológiai mérések) biztosító műholdakra: csak tavaly a NASA 21 elkerülő pályakorrekciót hajtott végre a műholdakon, ebből négyszer a kínai, kétszer pedig az orosz-amerikai törmeléket kerülgették. Az ESA nem volt ilyen szerencsés: az ő műholdjuk károsodást szenvedett, amikor egy törmelékdarab megrongálta a szerkezetet, szerencsére működőképes maradt.

Megoldás: lőjünk fel új dolgokat?

A SpaceX egyik idénre tervezett útjai között szerepel az Európai Űrügynökség (ESA) egyik programja is, ők arra kérték ugyanis Muskot, hogy a következő szállítmánnyal küldjenek fel egy kis műholdat, a REMOVEdebris-t, amivel a tervek szerint nem csak keresik, hanem ki is tudják iktatni majd a nagyobb szemétdarabokat. A projekt koordinátora, Guglielmo Glietti elmondása szerint az új eszközzel egy vizuális navigációs rendszer mellett egy kis szigonyvetőt is tesztelnek – ezzel lehet majd a nagyobb törmelékdarabokat begyűjteni. Emellett képesek lesznek egy kis ejtőernyőt erősíteni a nagyobb darabokra – ez lassítja a keringésüket, minek által a Föld képes bevonzani őket, és elégnek a légkörben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG