Elon Musk nemrég egy rendkívül vagány akció keretében nem csak élesben tesztelte a SpaceX legújabb rakétáját, de egyben a Mars felé irányozta a meggypiros Tesla Roadsterét. A fellőtt autó megosztotta az embereket, egyesek reklámfogásként, mások az egyébként is szükséges teher (amúgy betontömböt küldtek volna fel) hasznosításaként látták. Egy azonban biztos: mostantól egyike annak a rengeteg űrszemétnek, amit az emberiség felbocsátott az idők során. Bár a Tesla egy jó darabig nem sok vizet fog zavarni, a Földet körülvevő szemétfelhő megkeserítheti a jövő generációinak életét, véli a BBC.
Rengeteg apró szemét
Ahogy arról már korábban írtunk, ezek az alacsony pályán keringő, épphogy a légkör peremén egyensúlyozó törmelékdarabok azonban óriási pusztításra képesek, mivel rendkívül gyorsan, nagyjából 29 – 48 ezer kilométer per órás sebességgel száguldoznak a bolygó körül. Ráadásul a számuk egyre csak gyarapszik, tavaly mintegy 86 rakétakilövéssel 400 új űreszközt állítottunk pályára. A NASA űrszemét-szakértője, Jer Chy Liou elmondása szerint jelenleg mintegy 7600 tonna szemét kering a bolygó körül, és legalább 23 ezer nagyobb darabot tart folyamatosan ellenőrzése alatt a NASA. Ezen kívül még legalább tízmillió, alig egymilliméteres szilánk keringhet, ami épp olyan veszélyes.
Nagyjából így néz ki most a Föld környéke. Forrás: NASA |
A legnagyobb ugrás 2007-ben történt, amikor Kína szándékosan szétrobbantotta a Fengyun-1C meteorológiai műholdját, majd két évvel később pedig, 2009-ben megtörtént az első, nem szándékos, működőképes műhold-baleset is: az amerikai Iridium 33 összeütközött az orosz Koszmosz 2251 műholdjával. 2012-ben az Európai Űrügynökség óriási megfigyelőállomása, az Envisat mondta fel a szolgálatot, ezzel ez a nyolc tonnás, 30 láb hosszú monstrum az egyik legnagyobb szemétdarab, ami a Föld körül kering.
Egyre több lesz
A veszély az úgynevezett Kessler-szindrómában keresendő: a rettenetes sebességgel száguldó szemétdarabok ugyanis összeütköznek, így egyetlen becsapódás még több szemetet termel. Ez adott esetben ahhoz vezethet, hogy a szemétfelhő gyakorlatilag teljesen ellehetetleníti új eszközök felbocsátását, vagy a már fent lévők megtartását. Az effektet egyébként film is szemléltette, köztük Alfonso Cuarón 7 Oscar-díjat nyert Gravitációja is:
Az így keletkezett törmelékfelhők óriási veszélyt jelentenek a fent működő, a mindennapi életünket (telekommunikáció, GPS, meteorológiai mérések) biztosító műholdakra: csak tavaly a NASA 21 elkerülő pályakorrekciót hajtott végre a műholdakon, ebből négyszer a kínai, kétszer pedig az orosz-amerikai törmeléket kerülgették. Az ESA nem volt ilyen szerencsés: az ő műholdjuk károsodást szenvedett, amikor egy törmelékdarab megrongálta a szerkezetet, szerencsére működőképes maradt.
Megoldás: lőjünk fel új dolgokat?
A SpaceX egyik idénre tervezett útjai között szerepel az Európai Űrügynökség (ESA) egyik programja is, ők arra kérték ugyanis Muskot, hogy a következő szállítmánnyal küldjenek fel egy kis műholdat, a REMOVEdebris-t, amivel a tervek szerint nem csak keresik, hanem ki is tudják iktatni majd a nagyobb szemétdarabokat. A projekt koordinátora, Guglielmo Glietti elmondása szerint az új eszközzel egy vizuális navigációs rendszer mellett egy kis szigonyvetőt is tesztelnek – ezzel lehet majd a nagyobb törmelékdarabokat begyűjteni. Emellett képesek lesznek egy kis ejtőernyőt erősíteni a nagyobb darabokra – ez lassítja a keringésüket, minek által a Föld képes bevonzani őket, és elégnek a légkörben.