4p
Évente több száz új műholdat és eszközt juttat az emberiség az űrbe, nem is beszélve az adott esetben félresikerülő kísérletekről. Ezekből azonban előbb-utóbb szemét lesz, ami utána évszázadokig kering őrült sebességgel a bolygó körül. Az, hogy a fejünkre eshet valami, csak egy dolog: ha azonban eltrafálják a még működő műholdakat, úgy búcsút mondhatunk a telefonnak, internetnek és GPS-nek is.

Elon Musk nemrég egy rendkívül vagány akció keretében nem csak élesben tesztelte a SpaceX legújabb rakétáját, de egyben a Mars felé irányozta a meggypiros Tesla Roadsterét. A fellőtt autó megosztotta az embereket, egyesek reklámfogásként, mások az egyébként is szükséges teher (amúgy betontömböt küldtek volna fel) hasznosításaként látták. Egy azonban biztos: mostantól egyike annak a rengeteg űrszemétnek, amit az emberiség felbocsátott az idők során. Bár a Tesla egy jó darabig nem sok vizet fog zavarni, a Földet körülvevő szemétfelhő megkeserítheti a jövő generációinak életét, véli a BBC.

Rengeteg apró szemét

Ahogy arról már korábban írtunk, ezek az alacsony pályán keringő, épphogy a légkör peremén egyensúlyozó törmelékdarabok azonban óriási pusztításra képesek, mivel rendkívül gyorsan, nagyjából 29 – 48 ezer kilométer per órás sebességgel száguldoznak a bolygó körül. Ráadásul a számuk egyre csak gyarapszik, tavaly mintegy 86 rakétakilövéssel 400 új űreszközt állítottunk pályára. A NASA űrszemét-szakértője, Jer Chy Liou elmondása szerint jelenleg mintegy 7600 tonna szemét kering a bolygó körül, és legalább 23 ezer nagyobb darabot tart folyamatosan ellenőrzése alatt a NASA. Ezen kívül még legalább tízmillió, alig egymilliméteres szilánk keringhet, ami épp olyan veszélyes.

Nagyjából így néz ki most a Föld környéke. Forrás: NASA

A legnagyobb ugrás 2007-ben történt, amikor Kína szándékosan szétrobbantotta a Fengyun-1C meteorológiai műholdját, majd két évvel később pedig, 2009-ben megtörtént az első, nem szándékos, működőképes műhold-baleset is: az amerikai Iridium 33 összeütközött az orosz Koszmosz 2251 műholdjával. 2012-ben az Európai Űrügynökség óriási megfigyelőállomása, az Envisat mondta fel a szolgálatot, ezzel ez a nyolc tonnás, 30 láb hosszú monstrum az egyik legnagyobb szemétdarab, ami a Föld körül kering.

Egyre több lesz

A veszély az úgynevezett Kessler-szindrómában keresendő: a rettenetes sebességgel száguldó szemétdarabok ugyanis összeütköznek, így egyetlen becsapódás még több szemetet termel. Ez adott esetben ahhoz vezethet, hogy a szemétfelhő gyakorlatilag teljesen ellehetetleníti új eszközök felbocsátását, vagy a már fent lévők megtartását. Az effektet egyébként film is szemléltette, köztük Alfonso Cuarón 7 Oscar-díjat nyert Gravitációja is:

Az így keletkezett törmelékfelhők óriási veszélyt jelentenek a fent működő, a mindennapi életünket (telekommunikáció, GPS, meteorológiai mérések) biztosító műholdakra: csak tavaly a NASA 21 elkerülő pályakorrekciót hajtott végre a műholdakon, ebből négyszer a kínai, kétszer pedig az orosz-amerikai törmeléket kerülgették. Az ESA nem volt ilyen szerencsés: az ő műholdjuk károsodást szenvedett, amikor egy törmelékdarab megrongálta a szerkezetet, szerencsére működőképes maradt.

Megoldás: lőjünk fel új dolgokat?

A SpaceX egyik idénre tervezett útjai között szerepel az Európai Űrügynökség (ESA) egyik programja is, ők arra kérték ugyanis Muskot, hogy a következő szállítmánnyal küldjenek fel egy kis műholdat, a REMOVEdebris-t, amivel a tervek szerint nem csak keresik, hanem ki is tudják iktatni majd a nagyobb szemétdarabokat. A projekt koordinátora, Guglielmo Glietti elmondása szerint az új eszközzel egy vizuális navigációs rendszer mellett egy kis szigonyvetőt is tesztelnek – ezzel lehet majd a nagyobb törmelékdarabokat begyűjteni. Emellett képesek lesznek egy kis ejtőernyőt erősíteni a nagyobb darabokra – ez lassítja a keringésüket, minek által a Föld képes bevonzani őket, és elégnek a légkörben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG