Néhány hét alatt teljesen átrajzolódott Szíria térképe. Addig az ország keleti és középső részeit az Iszlám Állam uralta, de a kormánycsapatok aktív orosz katonai részvétellel zajló hadműveletei felgyorsultak, az ország középső részét visszafoglalták, majd egy zseniális csapdát állítottak az Iszlám Államnak. Ez elvonta erőiket Deir ez-Zor városától, ahová így egy frontális támadással berontottak az orosz vezetésű erők, és a város két oldalán ki is értek az Eufráteszhez, sőt egy helyen át is keltek rajta és hídfőt létesítettek.
Néhány csörte után megegyeztek
A túlsó oldalon az SDF váratlan hadműveletet indított (addig hónapok óta csak Rakka városának ostromával voltak elfoglalva), és megközelítette egymást a két erő. Vita támadt, mert mint kiderült, korábban arról volt szó, hogy az Eufrátesz egyik oldala az egyik félé, másik a másiké. Csakhogy a keleti oldalon vannak az olaj-, és gázmezők, és mindkét fél igyekszik elérni azokat. Feltételezhető volt, hogy a két nagyhatalom nem hagyja elfajulni a helyzetet, hanem ahogy Szíriában már eddig is sokszor, most is meg fognak egyezni.
Ez pénteken sikerült is, azóta a két fél óvatosan tevékenykedik egymás közelében, és ma össze is értek az általuk ellenőrzött területek az Eufráteszen túl. Közben az Eufrátesz nyugati oldalán teljesen felszámolták a csapdába zárt dzsihádista csoport területét, így Deir ez-Zortól északnyugatra a teljes folyópart a kormányerők ellenőrzése alatt áll, míg az SDF kiszélesítette az észak felől elfoglalt területet a folyótól keletre.
Szíria keleti fele, ennyi van még az Iszlám Államból (szürke terület). Forrás: syria.liveuamap.com |
Az olajmező
Látszik, hogy a két erő megfér egymás mellett az Iszlám Állam elleni műveletek utolsó szakaszában, és egyeztetik, ki merre halad, de egy nagy kérdés maradt: kié lesz az Omar nevezetű olajmező, amely messze a legnagyobb Szíriában. Elképzelhető, hogy erről is megegeztek, de nem hozták nyilvánosságra, esetleg még folynak a tárgyalások. Az nem valószínű, hogy aki kapja-marja alapon történne a dolog, mivel az óhatatlanul összecsapást jelentene a két oldal között.
Ha az Iszlám Állam kiűzését követő béketárgyalásokon ugyanolyan súllyal vesz majd részt a két nagyhatalom, mint a harcokban, lehet, hogy akár az olajkitermelés, vagy az olajbevételek megosztásáról is meg tudnak egyezni, sőt, azt sem kizárt, hogy egy olyan föderális államot tudnak létrehozni Szíriában, ahol a két oldal ugyan gyűlölési egymást, de egymástól elszeparálódva mégis együtt tudnak működni, ilyen megoldásra Boszniában van példa.
Irak sem akar lemaradni
Közben Irak is felgyorsította az Iszlám Állam elleni harcot, nem akarja, hogy nagyon lemaradjon, hisz akkor a Szíriából kiszorított erőkkel egyedül kell megbirkóznia, a legcélszerűbb, ha nagyjából egyszerre tudják befejezni a hadműveletet a két országban. Most a az iraki és kurd területek közti kis IÁ enklávét számolják fel, utána már csak egy hosszú, elnyúló sáv van hátra az Iraki határ mentén, melynek nagy része sivatag, érdemi kihívást csak a sűrűn lakott Eufrátesz-völgy fog jelenteni.