A nemzetközi hitelminősítő közölte ugyanakkor, hogy a hosszú távú osztályzatra érvényes negatív kilátás "50 százaléknál valamivel nagyobb" eséllyel jelzi Franciaország egy éven belüli leminősítésének lehetőségét. A másik két globális hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's már megvonta Franciaországtól az "AAA" elit államadós-osztályzatot. Az S&P januárban, a Moody's november végén minősítette vissza a franciákat.
Franciaország az intézményi kötvénybefektetők szempontjából így már kikerült az "AAA" osztályzatú államadósok köréből, a befektetési alapok ugyanis általában azokat a szuverén adósokat tekintik ebbe az elit osztályzati kategóriába tartozónak, amelyekre legalább két hitelminősítő ilyen besorolást tart érvényben. Ennek komoly jelentősége lehet az euróövezeti válságkezelő rendszerek (EFSF, ESM) piaci finanszírozási költségei szempontjából, mivel e mechanizmusok második legnagyobb garantáló országa Németország után Franciaország.
A legnagyobb EU-gazdaságok közül már csak Nagy-Britanniának és Németországnak van mindhárom globális hitelminősítőnél "AAA" szuverén adósbesorolása. Igaz ugyanakkor, hogy a német adósosztályzatra a Moody's, a brit besorolásra pedig mindhárom hitelminősítő negatív kilátást tart érvényben. A Fitch Ratings a francia osztályzat megerősítéséhez fűzött elemzésében a francia szuverén adósprofil gyengeségének nevezte a magas és növekvő közadósságot. A hitelminősítő saját becslése szerint a bruttó francia államadósság-ráta 2012 végére eléri a GDP 90 százalékát, jóllehet a cég által "AAA" szuverén besorolással ellátott gazdaságok adósságrátáinak mediánértéke 53 százalék.
A Fitch hangsúlyozza, hogy a második legeladósodottabb "AAA" besorolású ország, Németország bruttó adósságrátája is csak 82 százalék, és ez várhatóan csökkenésnek indul a jövőre. A hitelminősítő alapeseti előrejelzése szerint a francia államadósság-ráta 2014-ben 94 százalékon tetőzik, jelentősen magasabb szinten, mint a többi "AAA" osztályzatú euróövezeti tagországé.