Viktor Emánuelt családja körében, Genfben érte a halál - tudatta közleményében a Savoyai-ház, amely 1861 és 1946 között uralkodott Olaszországban.
Az olaszok 1946 júniusában népszavazáson határoztak arról, hogy eltörlik a monarchiát, és létrehozzák az Olasz Köztársaságot. Sokan nehezteltek a királyi családra amiatt, hogy támogatta Benito Mussolini fasiszta diktátort a második világháború előtt és alatt, illetve amiatt is, hogy tagjai 1943 őszén elmenekültek Rómából az Olaszország egy részét megszálló német katonák elől.
A háború utáni olasz alkotmány kezdetben arról is rendelkezett, hogy a Savoyai-ház férfi leszármazottai nem léphetnek az Olasz Köztársaság területére. Ezt a tilalmat 2002-ben törölték el, Viktor Emánuel, illetve az ő egyetlen fia, Emánuel Filibert akkor térhetett vissza Olaszországba. Emánuel Filibert azonban azóta lemondott a trónról.
Viktor Emánuel ellen 1978-ban eljárás indult egy német fiatalember korzikai meggyilkolásával összefüggésben, az ügyben végül felmentették.
A Netflix tavaly tette fel kínálatában azt a háromrészes, összesen kétórás Az utolsó koronaherceg (The king who never was) című dokumentumfilmjét, amely nemcsak arra keresi a választ, mi történt azon a végzetes éjszakán a Korzika déli csücskénél lévő Cavallo szigetén, amikor1978-ban hasba lőttek egy német tinédzsert, hanem hogy meg lehet-e úszni egy gyilkosságot csak azért, mert az ember kiváltságosnak született az utolsó olasz király fiaként.