Az Evening Standard brit napilap címoldalán a tisztségéről lemondó David Cameron brit miniszterelnök és felesége, Samantha látható a "Kikerültünk" jelentésű cím alatt Londonban 2016. június 24-én, a brit EU-tagságról rendezett népszavazás másnapján. A britek többsége arra voksolt, hogy országuk lépjen ki az Európai Unióból.(MTI/EPA/Andy Rain) |
Ne is foglalkozzunk a népszavazással, nem ügydöntő
David Lammy munkáspárti parlamenti képviselő azzal a felszólítással fordult képviselőtársaihoz, hogy hagyják figyelmen kívül az uniós tagságról tartott népszavazás eredményét - írja a The Independent című brit lap.
A politikus arra kérte a londoni törvényhozást, hogy "vessen véget ennek az őrületnek", és utasítsa el az Európai Unióból való kilépésre vonatkozó döntést.
"Ébresztő! Nem kell ezt tennünk" - írta a Twitteren a politikus, aki arra hivatkozik, hogy a csütörtöki népszavazás pusztán véleménynyilvánító referendum volt, semmire sem kötelezi a parlamentet.
Wake up. We do not have to do this. We can stop this madness through a vote in Parliament. My statement below pic.twitter.com/V8f9Yo1TZd
— David Lammy (@DavidLammy) June 25, 2016
"Véget vethetünk ennek az őrületnek, s lezárhatjuk ezt a rémálmot egy parlamenti szavazással. A szuverén parlamentnek kell döntenie arról, hogy kilépjünk-e az EU-ból" - írta közleményében a munkáspárti politikus, aki szerint a kilépéspártiak érvei pillanatok alatt szertefoszlottak, és néhányan a szavazatukat is megváltoztatnák, ha lenne rá lehetőség. "Ne pusztítsuk el a gazdaságunkat alaptalan hazugságok és Boris Johnson elbizakodott ambíciói miatt" - fogalmazott Lammy.
Ha meg akarják akadályozni a Brexitet, ne csináljanak semmit
A csütörtöki népszavazáson a szavazók 51,9 százaléka szavazott arra, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.
A The Independent megjegyzi: bár jogilag a parlament megteheti, hogy figyelmen kívül hagyja a népszavazást, ez valószínűleg hatalmas felzúdulást keltene a kilépésre szavazók körében. Érdemes azt is hozzátenni, hogy magas, 70 százalék fölötti részvétel mellett nyertek a Brexit-pártiak a népszavazáson, még akkor is, ha azóta felmerült, sokan nem is tudják valójában, mire szavaztak.
"Hogy megakadályozza a Brexitet, a kormánynak csak annyit kell tennie, hogy nem tesz semmit" - állapítja meg a lap, amely szerint, ha - mint valószínű - a kilépés mellett kampányoló Boris Johnson lesz a miniszterelnök, várhatóan a kormányt is a Brexitet támogató híveivel tölti fel, s nem akadályozzák majd meg az ország kilépését az Európai Unióból.
Milliók egy új népszavazás mellett
Közben már kétmillióan írták alá azt a petíciót, ami arról szól, hogy tartsanak új népszavazást a kérdésben - ennek azért van jelentősége, mert a brit törvények alapján a parlamentben tárgyalási időt kell biztosítani minden olyan közérdekű petíciónak, amelyet legalább 100 ezer brit állampolgár hitelesen aláírt. Egy másik petíciót is aláírtak egyébként több mint százezren, ez London függetlenedését követeli Nagy-Britanniától.
A BBC-nek nyilatkozó szakértők egyébként szombaton gyakorlatilag zéróra taksálták annak az esélyét, hogy a népszavazások szabályainak átírását követelő petíció alapján a brit kormány újabb referendumot hirdetne az EU-tagságról, elsősorban azért, mert ez utólagos szabálymódosítással érne fel.