2020. januárban a fogyasztói árak átlagosan 4,7%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál-tette közzé a KSH. Decemberben még 4 százalék volt az infláció, az elemzői konszenzus 4,4 százalékos éves adatra várt.
Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben a jelentés szerint.
Egy év alatt az élelmiszerek ára 6,9%-kal nőtt, ezen belül a sertéshúsé 27,6, a párizsi, kolbászé 17,4, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 10,8, a cukoré 8,4, a házon kívüli étkezésé 7,2%-kal lett magasabb. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 7,4, ezen belül a dohányáruké 11,3%-kal emelkedett. A szolgáltatásokért 3,6%-kal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 10,3%-kal nőtt. A járműüzemanyagok 13,5%-kal drágultak. A KSH pókháló-ábrájáról kiderül: csökkenést egyedül a tartós fogyasztási cikkeknél mért a hivatal:
Egy hónap alatt is nagyot ugrott az élelmiszerek ára
Egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan 0,9%-kal emelkedtek, az élelmiszerek ára átlagosan 2,0%-kal nőtt, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 7,9, a sertéshúsé és a száraztésztáé 2,5, az alkoholmentes üdítőitaloké 2,3, a párizsi, kolbászé pedig 1,5%-kal lett magasabb.
Történelmi csúcson a családi nagybevásárlás ára Sosem került még olyan sokba a nagybevásárlás, mint azt a Privátbankár.hu Árkosár-felmérésének februári eredményei mutatják. Hajszál híján 21 ezer forint lett a bevásárlás átlagos végösszege, miközben az is kiderült: a párizsi már egyáltalán nem egy olcsó felvágott, de talán már tetőzik a sertéshús áremelkedése. Részletek >> |
Csak átmeneti a helyzet, nem kell mozdulnia az MNB-nek?
Mindent összevetve a januári infláció legnagyobb része szezonális és egyszeri árváltozások, valamint az alacsony bázis következtében alakult ki, így átmenetinek tekinthető - írja gyorselemzésében az ING.
"A következő hónapokban az emelkedő bázis miatt az infláció jelentős mérséklődésére számítunk és április-májusra ismét 3 százalék közelébe süllyedhet a mutató. Mindeközben a maginfláció és az adószűrt maginfláció mutatója a jelenlegi szintek környékén tartózkodik majd, mielőtt a második félévben lassulás következik be. Mindezek alapján hiába ért el nyolcéves rekordot az infláció, a jegybanknak nem kell a monetáris politika megváltoztatásával reagálnia. Előrejelzésünk változatlan kamatkörnyezet mellett is 3,5 százalék körüli átlagos inflációt számszerűsít 2020 egészére nézve"
- írja Virovácz Péter, az ING senior elemzője.
Hogy a friss inflációs adat hogyan gyengítheti tovább a forintot, arról itt írtunk bővebben >>